Sadaļas Sadaļas

Dienas notikumu apskats

Rinkēvičs: Bez NATO mēs varētu būt Ukrainai līdzīgā situācijā

Dienas notikumu apskats

Valsts kontrole atklāj trūkumus būvniecības procesu uzraudzībā

Deputāti uzdod valdībai uzdevumu meklēt naudu mediķu algām

Saeimā lems par uzdevumu valdībai rast finansējumu mediķu algu celšanai

Situācija veselības aprūpes jomā ir kritiska, un 1. janvārī mediķi var atteikties strādāt, ja valsts neatrisinās finansējuma jautājumu. Tādi apgalvojumi trešdien, 5. decembrī, izskanēja Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē. Veselības darbinieki vēlas panākt solīto atalgojuma paaugstināšanu par 20% jau nākamajā gadā. Lai arī finanšu avots šim mērķim nav skaidrs, komisijā atbalstīti likuma grozījumi ar uzdevumu valdībai rast finansējumu mediķu atalgojuma palielināšanai.

Abi jautājumi, ko Saeimas Sociālo un darba lietu komisija skatīja trešdien, proti, mediķu darba laiks un algu paaugstinājums, ir nesaraujami saistīti. Problēmas saknē ir nepietiekams valsts finansējums, kas varētu apdraudēt veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšanu kā tādu.

"Mēs esam to pieredzējuši, ka darbinieki atsakās strādāt papildu darba laiku un strādā tikai uz vienu slodzi. Teiksim, Bērnu slimnīcā ķirurgi ''nostājas šķērsguļā'' un sāk strādāt uz vienu slodzi. To pašu darīja ģimenes ārsti gada sākumā.

Saistībā ar finansējuma sasaisti, ka nav par 20% palielināta darba samaksa, vismaz vakar [Latvijas Veselības un sociālās aprūpes arodbiedrības priekšsēdētājs Valdis] Keris bija ļoti negatīvi noskaņots,"

tā Slimnīcu biedrības vadītājs Jevgēņijs Kalējs komentēja ierosinājumu grozīt Ārstniecības likumu un ierobežot maksimālo mediķu virsstundu skaitu līdz 16 stundām nedēļā.

Veselības ministrija lūdza deputātus atlikt šo jautājumu, jo ierosinātais virsstundu skaits ir pārāk liels, taču cits vēl nav saskaņots. Deputāti lēma, ka izmaiņas var precizēt vēlāk, un nobalsoja par grozījumu virzīšanu izskatīšanai pirmajā lasījumā Saeimā.

Otrs Saeimas komisijā skatītais jautājums – Veselības aprūpes finansēšanas likuma grozījumi. Celt medicīnas darbinieku darba samaksu vidēji par 20% nākamajā, 2019. un 2020. gadā solīja jau sen, bet naudas tam nav.

Nākamgad tam nepieciešami 87 miljoni eiro. Finanšu ministrijas pārstāve Anita Čemme iebilda: "Tas ir ievērojams apjoms, un budžetā tam līdzekļu nav."

Andris Skride Ella Semjonova
"Mums nebūs nekad to līdzekļu, ja mēs necīnīsimies," teica komisijas vadītājs Andris Skride ("Attīstībai/Par!"), kurš ar pārējiem komisijas deputātiem nolēma cīnīties, nosakot valdībai politisko uzdevumu atrast šo naudu budžetā. Tas ir iespējams, sacīja Anda Čakša (Zaļo un Zemnieku savienība), kura šobrīd ir gan veselības ministre, gan deputāte.

 

"Manā skatījumā, tā ir augstākā prioritāte, jo es negribu piedzīvot to brīdi, kas varētu notikt janvārī, ja netiks atrasts finansējums mediķiem. Šis nedrīkst būt sporādisks viena gada pasākums, kā tas bija šogad, kad mēs esam iedevuši 30% tam," teica ministre,

Cerību pilna ir arī Latvijas Ārstu biedrības prezidente Ilze Aizsilniece: "Medicīna visu laiku ir nenofinansēta līdz galam, viņā visu laiku ir caurumi.

Mums bija ļoti svarīgi, lai šis pants tiktu ietverts likumā. Vēl tas nav iekļauts. Vēl tikai ies uz Saeimas balsošanu. Mēs tikai ceram. Mums nekas cits neatliek. Jo nebūs kas strādā! Jau nav reģionālajās slimnīcās, kas strādā. Mums ir jādomā, ko darīt.”

Abus grozījumus Saeimā varētu skatīt nākamceturtdien. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt