Saeima lemj par Latvijas karavīru dalību ANO miera misijā Izraēlā

Saeima ceturtdien, 28. aprīlī, lēma par Latvijas Nacionālo bruņoto spēku karavīru dalību Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) starptautiskajā operācijā "United Nations Truce Supervision Organization" (UNTSO) uz laiku līdz 2024. gada 1. maijam, informēja Saeimas Preses dienestā.

UNTSO militārie novērotāji uzturas Tuvajos Austrumos, lai uzraudzītu pamieru, tā līgumus, novērstu atsevišķu incidentu saasināšanos un palīdzētu citām ANO miera uzturēšanas operācijām reģionā. Latvija saņēmusi UNTSO misijas komandiera aicinājumu deleģēt pārstāvi konkrētam amatam misijas štābā Izraēlā, Jeruzalemē, sākot ar 2022. gada 1. maiju, norādīts lēmuma projekta anotācijā.

Šobrīd plānots, ka sākotnēji UNTSO būs iesaistīts viens štāba virsnieks. Atkarībā no drošības situācijas un operācijas vajadzībām nākotnē Aizsardzības ministrija, ja nepieciešams, var izskatīt iespēju palielināt Nacionālo bruņoto spēku kontingentu šajā misijā.

Starptautiskās miera uzturēšanas operācijas mērķis ir atjaunot un uzturēt starptautisko mieru un drošību, kā arī atturēt no agresijas vai citiem miera pārkāpumiem.

Tajā iesaistītajam personālam nav tiesību piedalīties karadarbībā, izņemot gadījumus, kad tas nepieciešams pašaizsardzības nolūkā, teikts lēmuma projekta anotācijā.

Saeimas lēmumi stājas spēkā to pieņemšanas brīdī.

"Iesaiste šajā ANO misijā stiprinās Latvijas ieguldījumu globālajos ANO miera uzturēšanas centienos un ir nozīmīgs solis ceļā uz Latvijas dalību ANO Drošības padomē,

kuras vēlēšanās Latvija izvirzījusi savu kandidatūru. Turklāt Latvijas pārstāvim misijas štābā tiks uzticēts nozīmīgs amats, kas apliecina mūsu karavīru augsto profesionalitāti un Latvijas bruņoto spēku atpazīstamību starptautiskā mērogā," uzsvēra aizsardzības ministrs Artis Pabriks ("Attīstībai/Par!").

Aizsardzības ministrijā (AM) skaidroja, ka UNTSO ir pirmā ANO izveidotā miera uzturēšanas misija, kas izveidota, pamatojoties uz 1948. gada 29. maijā ANO Drošības padomes rezolūcijā izteikto aicinājumu pārtraukt karadarbību Palestīnā un lēmumu, ka pamieru jāuzrauga ANO starpniekam ar militāro novērotāju grupas palīdzību.

Latvija ir izvirzījusi savu kandidatūru 2025. gadā paredzētajās vēlēšanās uz ANO Drošības padomes nepastāvīgā locekļa vietu laikā no 2026. līdz 2027. gadam, un izšķirošs faktors iespējai iegūt nepatstāvīgā locekļa vietu ANO Drošības padomē ir ieguldījums ANO miera uzturēšanas misijās.

Latvija sniedz savu ieguldījumu ANO miera uzturēšanā kopš 2016. gada, piedaloties ANO vadītajā stabilizācijas misijā Mali "MINUSMA". Līdz ar atbalstu šai misijai tiek stiprinātas ANO pozīcijas Mali un reģionā kopumā, lai nodrošinātu mieru, īstenotu samierināšanas procesu, aizsargātu civiliedzīvotājus un veicinātu cilvēktiesību ievērošanu, kā arī novērstu krīzes eskalāciju kaimiņu valstīs, norādīja AM.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt