Panorāma

Kā pamanīt bērna vēlmi darīt sev pāri?

Panorāma

Saeimā iepazīstina ar nodokļu pamatnostādņu projektu

Saeimā kritizē TM paveikto

Saeimā kritizē Tieslietu ministrijas paveikto daudzdzīvokļu namu zemes nomas jautājumā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Kamēr vairāk nekā 100 000 Latvijas - galvenokārt Rīgas - iedzīvotāju turpina ik mēnesi maksāt nomu par kādam citam piederošo zemi zem daudzdzīvokļu ēkas, likums, kas varētu šo problēmu atrisināt, vēl joprojām iesprūdis Saeimā. Trešdien par atbildīgo šajā jautājumā iecelts “Vienotības” deputāts Viktors Valainis, kurš asi kritizē Tieslietu ministrijas darbu pie šī likumprojekta sagatavošanas un piedāvā savus risinājumus. 

Ministrija deputāta pārmetumus noraida, uzsverot – likumprojekts izstrādāts pieejamā finansējuma ietvaros, kamēr deputāta ieceres ievērojami pārsniedz valsts budžeta iespējas.  

Tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs (Nacionālā apvienība) uzskata, ka Rīgas domes pašreizējai vadībai – partijai “Saskaņa”-  būtu ļoti neizdevīga šāda likumprojekta pieņemšana.  

Kamēr ministrs vaino partiju “Saskaņa”, kuras deputāts Sergejs Dolgopolovs ir par likumprojektu atbildīgās komisijas vadītājs, Rasnača partijas biedrs Jānis Dombrava Latvijas Televīzijai norādījis uz nepilnībām pašas ministrijas darbā, jo esot maz domāts par iedzīvotāju interesēm.  

Vēl kritiskāks ir “Vienotības” deputāts Viktors Valainis.

“Komisijā bija divas sanāksmes par to, vai likumprojektu, kāds viņš ir iesniegts, vispār skatīt tālāk, tā lemšana bija vairāk par to, vai Tieslietu ministrija pēc būtības spēs atnest ko labāku, kā viņi jau atnesa. [..] Nolēmām, ka nē,” sacīja Valainis.  

Pēc Valaiņa teiktā, ministrijas piedāvājumā nav pilnīga risinājuma situācijām, kad zem vienas mājas ir vairāki zemes gabali. Tāpat arī tajā neesot ierēķināti visi valsts izdevumi, un kopumā likumprojekts esot izdevīgs lielajiem zemes īpašniekiem, bet ne iedzīvotājiem.

Valainis gatavojas to papildināt ar punktu, ka valsts garantētu kredītu zemes iegādei, kas samazinātu procentlikmes, kā arī pieļauj, ka zemes gabalus, ko iedzīvotāji neatpirks, varētu iegādāties valsts finanšu institūcija “Altum”.

Lai arī tagad nodēvēts par brāķi, Tieslietu ministrijas sagatavotais likumprojekts Saeimā pirmajā lasījumā jau apstiprināts, ko, noraidot Valaiņa pārmetumus, uzsver arī ministrija.

“Uz tik ļoti sarežģītu tiesisku situāciju uzrakstīt likumu, par ko mums aplaudētu un teiktu, ka nekas labāks dzīvē nav redzēts.. Es domāju, ka nav neviena tāda eksperta uz planētas. Bez visa pārējā jāsaprot, ka tas bija jāizdara ar pēc iespējas mazāku ietekmi uz valsts budžetu,” skaidroja Tieslietu ministrijas valsts sekretāra vietniece Laila Medina.

Tieslietu ministrija norāda – Valaiņa ieceres prasītu krietni vairāk valsts budžeta līdzekļu par jau ministrijas ierēķinātajiem vairāk nekā 10 miljoniem eiro. Un tādā gadījumā pirms likumprojekta virzīšanas balsošanai tas būs jāsaskaņo ar valdību.

Deputāta pārmetumus ministrija noraida, tostarp – viņa minēto risku, ka pašreizējo likumprojektu lielie zemes īpašnieki varētu  interpretēt sev par labu un tiesas ceļā panākt, ka nevis viņiem piespiedu kārtā jāpārdod zeme, bet iedzīvotājiem – savi dzīvokļi. 

“Jāņem vērā tas, ka šie zemes īpašnieki ir ļoti augstas kvalifikācijas juristi, advokāti un speciālisti šajās lietās. Satversmes tiesas spriedumi rāda paši par sevi, ka viņi ir spējīgi savas tiesības aizstāvēt arī Satversmes tiesā. Ja pat mēs šādu mehānismu radītu tikai vienā virzienā, Satversmes tiesai, visticamāk, būtu jālemj, ka tam jābūt abējādi, tā kā tas ir iepriekš jau jāparedz,” norādīja Valainis.

Medina savukārt pauda, ka “Satversmes tiesa vērtēs regulējumu kā tādu, un ja tā kādā brīdī konstatēs, ka kāda no daļām ir prettiesiska, ka tā ir tikai vienvirziena kustība, ka jābūt kustībai abos virzienos, tas jau būs Satversmes tiesas vērtējums, ka norma ir atgriežama Saeimai pārskatīšanai”.

“Bet to vajadzētu novērst saknē, jo ir pieredze, kur Satversmes tiesa atcēla – ir tāda pieredze, mūsu skatījumā, līdzsvari, kas tur ir ielikti, pamatojums, kāpēc tā ir vienvirziena kustība, balstās uz Satversmē ielikto tiesību uz vienīgo mājokli,” skaidroja Medina.

Ministrija arī uzsver, ka likums jāapstiprina pēc iespējas ātrāk, jo zemes kadastrālā vērtība un līdz ar to nomas maksa arvien aug. Šīs situācijas ķīlnieki ir aptuveni trīsarpus tūkstošu daudzdzīvokļu namu iedzīvotāji kopumā no 110 tūkstošiem dzīvokļu. Zem šīm mājām atrodas vairāk nekā septiņi tūkstoši citām personām piederošu zemes gabalu.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti