Saeima kriminālvajāšanai izdod «KPV LV» deputātu Zakatistovu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 5 mēnešiem.

Saeima ceturtdien, 6. jūnijā, atbalstīja lēmumprojektu par "KPV LV" Saeimas frakcijas priekšsēdētāja Ata Zakatistova izdošanu kriminālvajāšanai, ko bija lūgusi Ģenerālprokuratūra.

Lēmumprojektu atbalstīja 55 deputāti, bet pret bija 21 parlamentārietis, tostarp bija tā sauktā "KPV LV" pamatkodola deputāti, kā arī visi Jaunās konservatīvās partijas deputāti, liecina balsojuma rezultāti.

Saeimas deputāts Atis Zakatistovs
00:00 / 00:23
Lejuplādēt
Zakatistovs pirms balsojuma aicināja kolēģus balsot pret viņa izdošanu kriminālvajāšanai. Pēc Zakatistova teiktā, viņš esot bijis tikai konsultants un ierauts divu uzņēmēju strīdā. Ja deputāti piekritīs viņu izdot kriminālvajāšanai, par ķīlniekiem kļūšot vēlētāji, kuri par Zakatistovu balsojuši.

 

Pēc balsojuma Zakatistovs, kurš iepriekš solīja šajā balsojumā atturēties, sacīja:

"Es paskaidroju, kāpēc es balsoju pret. Tas iemesls faktiski ir Saeimas Kārtības ruļļa punkts, kas aizliedz deputātiem turpināt darbu. Manuprāt, tā ir iejaukšanās demokrātiskā procesā un tas ir pārkāpums,

un tas ir iemesls, kāpēc es balsoju pret. Tautas pārstāvji ir runājuši, tur nav ko ne vilties, ne priecāties. Tas ir noticis fakts." 

Zakatistovu no Saeimas tribīnes aizstāvēja viņa partijas biedre deputāte Iveta Benhena-Bēkena: "Man šīs dienas balsojums nav par noteikumiem, bet gan par cilvēcību. Par cilvēcību, kas pietrūkst ne tikai parlamentā, bet arī mūsu ikdienā. Mūsu parlamenta pienākums ir veidot sistēmu. Sistēmu, kurā ikviens var justies drošs. It sevišķi tie, kuri godprātīgi dara savu darbu un pilda savus pienākumus pret valsti. Jo attieksme veido attieksmi."

Saeimas deputāte Inesa Voika
00:00 / 00:46
Lejuplādēt
"Attīstībai/Par!" deputāte Inesa Voika pēc balsojuma sacīja: "Mūsu frakcija, līdzīgi kā [Jura] Juraša gadījumā, balsoja par tiesiskumu, dodot iespēju izmeklēšanas un tiesas ceļā noskaidrot to, kas tad ir tajā lietā noticis. Jo, ja mēs neizdotu kriminālvajāšanai, tad šī lieta tiktu izbeigta.  No Zakatistova teiktā izrietēja, ka prokuratūra tiek iesaistīta biznesa spēlēs un tiek ierosināta krimināllieta, jo divi biznesmeņi ir sastrīdējušies. Šāda situācija ir pilnīgi nepieņemama tiesiskā valstī. Taču, lai mēs varētu saprast, ka prokuratūra piedalās šajās spēlēs, mums ir jāredz izmeklēšanas rezultāti (..)."

 

Arī "Jaunās Vienotības" deputāts Andrejs Judins pirms balsojuma norādīja, ka deputāti nevar pateikt, vai Zakatistovs ir vainīgs vai nav vainīgs, jo tas ir jādara tiesai. "Mums jādod iespēja prokuratūrai strādāt, un tikai tad varam sagaidīt tiesas spriedumu. Citādi ir zināma nenoteiktība," sacīja Judins. 

Vienlaikus Judins atzina, ka saskata nopietnas problēmas prokuratūras darbā. Saeimas deputātu Juri Jurašu (Jaunā konservatīvā partija) parlaments piekrita izdot kriminālvajāšanai pirms vairākiem mēnešiem, taču šajā lietā virzība nav manāma. Judins pauda neizpratni, kāpēc šī un arī Latvijas Bankas prezidenta Ilmāra Rimšēviča lieta arvien nav nodota tiesai.

Saeimas deputāts Judins norādīja, ka nevar izveidot jaunu prokuratūru, kas uzraudzītu esošās prokuratūras darbu, taču ir jādomā, ko darīt ar prokuratūru, kas strādā, "maigi sakot, dīvaini".

Jaunās konservatīvās partijas deputāte Juta Strīķe aicināja balsot pret Zakatistova izdošanu kriminālvajāšanai un skatīt šo jautājumu, kad Satversmes tiesa būs pieņēmusi lēmumu lietā, ko rosināja Jurašs. Proti, viņš lūdza par Satversmei neatbilstošām atzīt Saeimas kārtības ruļļa normas, kas liedz kriminālvajāšanai izdotam deputātam pildīt amata pienākumus.

Arī Strīķe atzīmēja, ka kopš Juraša izdošanas kriminālvajāšanai pagājuši vairāk nekā četri mēneši, taču lieta uz priekšu nevirzās, kas tiek skaidrots ar "atrunām" par nepieciešamām izmeklēšanas darbībām. Taču tas nedod iespēju personai iespējami ātri savu nevainīgumu pierādīt tiesā.

Strīķe veltīja pārmetumus prokuratūrai, kas, viņasprāt, rīkojas politisku motīvu vadīta. "Šis mūsu balsojums ir par to, vai prokuratūrai ir tiesības iejaukties Saeimas darbā," paziņoja deputāte.

Pārējos deputātus kritizēja Zakatistova agrākais partijas biedrs Aldis Gobzems, kurš gan pats balsojumā atturējās, jo iepriekš kādā no epizodēm bijis Zakatistova advokāts. "Pret savējiem jums ir vieni argumenti, pret citiem otri, tādu divkosību tiesiskuma koalīcijai vajadzētu izslēgt," sacīja Gobzems.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) Zakatistovu un uzņēmēju Viesturu Tamužu tur aizdomās par 26 000 eiro izkrāpšanu no uzņēmumu grupas “Eco Baltia”. Abi vainu noliedz un apgalvo, ka lieta sākusies nepatiesu liecību dēļ, ko tiesībaizsardzības iestādēm sniedzis Tamuža biznesa partneris.

KONTEKSTS:

Prokuratūra aprīlī vērsās Saeimā, lūdzot izdot kriminālvajāšanai deputātu Zakatistovu. Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija gan nolēma nesteigties lemt un piekrišanu Zakatistova izdošanai deva 5. jūnijā.

Zakatistovs ir jau otrais deputāts, par kura izdošanu kriminālvajāšanai šogad lemj Saeima. Prokurors Urbāns atklāja, ka jau jūnijā viņš nodos tiesai lietu pret deputātu Juri Jurašu (Jaunā konservatīvā partija) par valsts noslēpuma apzinātu izpaušanu.

Satversme nosaka, ka pret deputātu nevar sākt kriminālvajāšanu bez Saeimas piekrišanas. Ja Saeima piekrīt kriminālvajāšanas sākšanai pret kādu deputātu, viņš zaudē tiesības piedalīties Saeimas un tās komisiju, kā arī citu to institūciju sēdēs, kurās Saeima viņu ir ievēlējusi vai apstiprinājusi, līdz kriminālvajāšanas izbeigšanai vai līdz brīdim, kad stājas spēkā notiesājošs tiesas spriedums. Šajā laikā deputāts saņem pusi sava atalgojuma.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti