Saeima konceptuāli atbalsta ieceri ļaut atlaist darbiniekus bez Covid-19 sertifikāta

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Saeima pirmajā lasījumā atbalstīja ieceri no 1. oktobra dot darba devējiem tiesības atlaist darbiniekus, kuri nebūs ieguvuši Covid-19 sertifikātu, kā arī noteikt dažas profesijas, kurās Covid-19 sertifikāts ir obligāts.

Par likumprojektu balsoja 45 deputāti, bet pret bija 20 parlamentāriešu.

Kā priekšlikumu iesniegšanas termiņš uz otro, galīgo, lasījumu noteikts 18. augusts.

Ja vēlāk augustā vai septembrī likums tiks pieņemts arī galīgajā lasījumā, tad opozīcijas pārstāvji plāno savākt 34 deputātu parakstus, lai uz laiku apturētu likuma izsludināšanu un mēģinātu panākt tā nodošanu izlemšanai referendumā.

Likumprojekts paredz obligātu Covid-19 sertifikāta prasību veselības aprūpes, ilgstošās sociālās aprūpes un izglītības jomās strādājošajiem. Saskaņā ar ieceri valsts institūcijās klātienē sniegt un saņemt pakalpojumus varēs personas, kurām ir derīgs Covid-19 sertifikāts, kas apliecina vakcinācijas vai pārslimošanas faktu.

Pret minēto prasību iestājās Saeimas opozīcija, uzsverot, ka vakcinācijai ir jābūt brīvprātīgai.

“Šis likums, kuru pašlaik skata Saeima, ir droši vien viscietsirdīgākais likums, kurš bijis nonācis Saeimas izskatīšanā, jo pēc savas būtības šis likumprojekts pasludina nevakcinētus cilvēkus par neleģitīmiem sabiedrības locekļiem,” komentēja Saeimas deputāte Regīna Ločmele (“Saskaņa”).

“Nav pieņemami, ka tiek iebiedēti darbinieki,” pauda deputāts Kaspars Ģirģens (“KPV LV”).

“Visi šie lēmumi, šī piespiedu diktatūra, tas neveicinās nekādā gadījumā kopējo mūsu sabiedrības veselību. Neveicinās to, ka mēs varam mērķtiecīgi un efektīvi ar šo vīrusu cīnīties. Tas var būt nebeidzams un nebeidzams stāsts,” sacīja Saeimas deputāts Edgars Tavars (Zaļo un zemnieku savienība).

Saskaņā ar likumprojektu privātajās iestādēs darba devēji no 1. oktobra varēs pieprasīt Covid-19 sertifikātu tiem darbiniekiem, kas nodrošina iestādes darba nepārtrauktību un ikdienā strādā saskarsmē ar klientiem. Darba devējs varēs pārcelt darbinieku citā amatā, ja sertifikāta viņam nebūs. Būs arī tiesības atstādināt no darba uz trim mēnešiem, un, ja vēl pēc tam darbinieks nebūs potējies, viņu drīkstēs atlaist.

Pamatā Saeimas debatēs uzstājās Saeimas opozīcija, taču kritiku netaupīja arī agrākās valdības pārstāves. Pretestība likuma pieņemšanai tika skaidrota arī ar valdības neieklausīšanos sabiedrībā.

Saeimas ārpusfrakciju deputāts Vjačeslavs Dombrovskis norādīja, ka valdība nav spējīga uzrunāt sabiedrību. Bijusī izglītības ministre, pie frakcijām nepiederoša deputāte Ilga Šuplinska uzsvēra, ka iestājas pret piespiedu vakcināciju.

Valsts pakalpojumu sniedzējiem – pārejas periodā no 1. oktobra līdz 31. decembrim – tiek sniegta iespēja Covid-19 sertifikātu aizstāt ar negatīvu Covid-19 testu. Tas vajadzīgs, lai garantētu valsts pienākuma izpildi pret sabiedrību. Pārejas periods neattieksies uz veselības aprūpes, sociālās aprūpes un izglītības jomā strādājošajiem. Turklāt izglītības jomā vakcinētiem jābūt ne tikai skolotājiem, bet arī citiem darbiniekiem, kuri nonāk saskarē ar izglītojamajiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti