Saeima konceptuāli apstiprina stingrākus nosacījumus uzturēšanās atļauju izsniegšanā Krievijas un Baltkrievijas pilsoņiem

Saeima ceturtdien, 15. septembrī, konceptuāli atbalstīja par steidzamiem atzītos grozījumus Imigrācijas likumā, kas paredz mainīt termiņuzturēšanās atļauju pieprasīšanas un pagarināšanas kārtību Krievijas un Baltkrievijas pilsoņiem, informēja parlamentā.

Ar grozījumiem paredzēts apturēt iespēju pagarināt termiņuzturēšanās atļaujas Krievijas un Baltkrievijas pilsoņiem, kas saņēmuši uzturēšanās atļauju, pamatojoties uz veiktajām investīcijām vai iegādājoties nekustamo īpašumu Latvijā. Vienlaikus plānots noteikt izņēmumu, proti, iespēju izsniegt termiņuzturēšanās atļaujas, pamatojoties uz ģimenes apvienošanos, starptautisko aizsardzību, nodarbinātību, kas ir noteikta ar Eiropas Savienības tiesību aktiem, valsts interesēm vai humāniem apsvērumiem.

Likumprojekts paredz, ka ierobežojumi attiecībā uz Baltkrievijas pilsoņiem ieviešami šaurākā apmērā. 

Tie Baltkrievijas pilsoņi, kuri bija saņēmuši termiņuzturēšanās atļaujas 2020. un 2021. gadā, kad Aleksandrs Lukašenko izvērsa represijas pret savas valsts pilsoņiem, varēs saglabāt iespēju dzīvot Latvijā. Jaunu atļauju izsniegšana gan tiks ierobežota. Iepriekš Saeimā partijām bija grūti vienoties par izņēmumiem uzturēšanās atļauju anulēšanā, bet kompromiss komisijā tika panākts.

Tāpat iecerēts, ka Latvijas pilsonim vai nepilsonim, kļūstot par citas valsts pilsoni, lai turpinātu uzturēties Latvijas Republikā, būs jāiesniedz apliecinājums par valsts valodas apguvi atbilstoši likumā noteiktajām prasībām. Šo nosacījumu plānots piemērot, sākot no 2023. gada 1. septembra. Apliecinājumu neiesniedzot, pastāvīgās uzturēšanās atļauju plānots anulēt un ārzemniekam izsniegt termiņuzturēšanās atļauju uz laiku, kas nepārsniedz vienu gadu. Tāpat plānots, ka pastāvīgās uzturēšanās atļauju neizsniegs personai, kurai ir nodokļu parāds, kurš pārsniedz 500 eiro, kura ir bijusi krimināli sodīta vai saņēmusi negatīvu atzinumu no kompetentajām iestādēm. 

Likuma grozījumi plānoti, reaģējot uz Krievijas sākto karu Ukrainā, kā arī Eiropas Savienības piemērotajām individuālajām un ekonomiskajām sankcijām pret Krieviju un Baltkrieviju. Saeima jau ir lēmusi uz laiku apturēt pirmreizējo termiņuzturēšanās atļauju izsniegšanu Krievijas un Baltkrievijas pilsoņiem. Ņemot vērā situācijas nopietnību, kā arī ar Krievijas un Baltkrievijas pilsoņu imigrāciju uz Latviju saistītos riskus, nav pieļaujams, ka arī jau izsniegto termiņuzturēšanās atļauju pagarināšana tiek veikta ierastajā kārtībā, norādīts likumprojekta anotācijā. 

Lai izmaiņas stātos spēkā, tās Saeimai vēl jāpieņem otrajā – galīgajā – lasījumā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti