Saeima izveido «Citadeles» pārdošanas parlamentārās izmeklēšanas komisiju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Saeima izveido parlamentārās izmeklēšanas komisiju, kas izvērtēs valstij piederošo „Citadeles” bankas akciju pārdošanas procesu.

Par komisijas izvedi ceturtdien Saeimas sēdē nobalsoja 94 tautas kalpi. Komisija izveidota uz vienu gadu.

Lēmumā norādīts, ka izmeklēšanas komisija izvērtēs bankas pārdošanas procesu, bankas cenas un tālāk pārdošanas aizlieguma kritēriju noteikšanu, izdevumus pārdošanas konsultantiem un sabiedrisko attiecību pakalpojumiem pārdošanas procesā.

Veidot izmeklēšanas komisiju rosināja partiju „Saskaņa” un „No sirds Latvijas” deputāti.

Satversme noteic, ka Saeimai jāieceļ noteiktiem gadījumiem parlamentāriskas izmeklēšanas komisijas, ja to pieprasa ne mazāk kā viena trešā daļa Saeimas locekļu.

Saskaņā ar Saeimas Kārtības rulli parlamentārās izmeklēšanas komisijai ir tiesības atbilstoši tam noteiktajam uzdevumam uzaicināt un uzklausīt jebkuru personu, tajā skaitā arī privātpersonu, un, ja nepieciešams, pieaicinot lietpratējus, izdarīt revīzijas valdības, pašvaldību un privātajās iestādēs un uzņēmumos, ja privātās iestādes un uzņēmumi tieši vai netieši saņem valsts pabalstus, kredītus vai pasūtījumus vai piedalās valsts vai pašvaldību īpašuma privatizācijā.

„Saskaņas” deputāts Andrejs Elksniņš Saeimas sēdē sacīja, ka komisija  vērtēs bankas pārdošanas cenu, vērtēs, kādi bija pretendenti, aicinās ministrus, kas bija atbildīgi par pārdošanu, skaidrot ģeopolitisko izvēli un citus kritērijus un divu gadu pārdošanas aizliegumu, vērtēs izdevumus, lai reklamētu šo pārdošanu.

„Izmeklēšanas komisija būs ļoti interesanta, ļoti vērtīga un nozīmīga valsts interesēm,” sacīja Elksniņš.

Viņš arī aicināja koalīcijas deputātiem ļaut šo komisiju vadīt opozīcijas pārstāvjiem, lai ar grēkus slēpšanu nenodarbotos paši koalīcijas pārstāvji, kas saistīti politiķiem, kuri ir atbildīgi par bankas pārdošanu.

Andrejs Elksniņš ("Saskaņa"): Par "Citadeles" pārdošanas izmeklēšanas komisiju
00:00 / 01:06
Lejuplādēt

 Saeimas Prezidija un Frakciju padome ceturtdien vienojās deleģēt darbam  parlamentārās izmeklēšanas komisijā saistībā ar bankas „Citadele” pārdošanu pa diviem pārstāvjiem no katras frakcijas. Komisiju locekļu kandidāti jāpiesaka līdz 20.novembrim.

Jau ziņots, ka novembra sākumā parakstīts līgums par 75% valstij piederošo bankas „Citadele” akciju pārdošanu starptautisku investoru grupai un "Ripplewood" par 74 miljoniem eiro. Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka (ERAB) savā īpašumā saglabās 25% kapitāldaļu.  Darījuma nosacījumi paredz, ka investori un ERAB palielinās bankas kapitālu par 10 miljoniem eiro.  

Darījums noslēgsies 2015. gada 1.ceturksnī, kad tiks saņemts atbilstošu uzraudzības iestāžu apstiprinājums. Pārdošanas cena var mainīties atkarībā no bankas darbības rādītājiem līdz 2014. gada beigām, salīdzinot ar plānotajiem rādītājiem. Tāpēc galīgā cena tiks noteikta 2015. gada 1. ceturksnī. Visi ieguvumi no iespējamās cenas korekcijas tiks ieguldīti bankas kapitālā. Pēc darījuma noslēgšanas "Ripplewood" piederēs 22,4% akciju, bet pārējiem investoriem 52,6% bankas akciju.

Daudzi politiķi un finansisti pauduši šaubas, ka banka pārdota izdevīgi, norādot, ka cena ir pārāk zema. Savukārt citi norādīja, ka diez vai izdotos banku pārdot izdevīgāk. 

"Citadele" tika dibināta 2010.gadā, restrukturizējot valsts pārņemto "Parex banku".  Valsts ar mērķi novērst apjomīgu finanšu krīzi no saviem līdzekļiem ieguldīja „Parex” bankā aptuveni miljardu eiro, bet kopā ar valsts garantijām - ap diviem miljardiem eiro. No abām bankām - „Reverta” un „Citadele” - atgūta gandrīz puse no šīs summas jeb 770 miljoni eiro. Bankā „Citadele” neatmaksātais atbalsts palicis aptuveni 130 miljoni eiro. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti