Saeima ievieš gadu ilgu pabalstu pensionāru atraitņiem

Saeima ceturtdien, 26.aprīlī, galīgajā lasījumā steidzamības kārtībā grozīja "Valsts pensiju likumu", ieviešot pabalstu pensionāru atraitņiem. Izmaiņas paredz, ka pārdzīvojušais laulātais vēl gadu saņems pabalstu 50% apmērā no mūžībā aizgājušā dzīvesbiedra pensijas.

ĪSUMĀ:

  • Atraitņa pabalsts būs puse no aizgājušā dzīvesbiedra pensijas 12 mēnešu garumā.
  • Pārrēķinās 1996.gadā pensijā devušos naudas summas, ņemot vērā tā gada algu.
  • Palielinās apbedīšanas pabalstu, pievienojot tam piemaksu par darba stāžu.
  • Tiek veikti grozījumi Speciālās pensijas likumā Augstākās padomes deputātiem, kuri balsoja par Latvijas neatkarību.


Tāpat grozījumi nosaka, ka pensijas saņēmēja nāves gadījumā viņa ģimenei vai personai, kas uzņēmusies apbedīšanu, izmaksā apbedīšanas pabalstu divu mēnešu pensijas apmērā, pieskaitot pie tās piešķirto piemaksu par apdrošināšanas stāžu līdz 1995.gada 31.decembrim.

Aija Barča Māris Klūga
Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča (Zaļo un Zemnieku savienība) norādīja, ka grozījumi attiecas arī uz  bijušajiem Augstākās padomes deputātiem, kuriem viņu "īpašajā speciālajā likumā nav nekas atrunāts par apbedīšanas pabalstu un atraitņu pabalstu." Tas tagad likumā ir norādīts.

Vienlaikus grozījumi likumā "Par valsts pensijām" paredz palielināt piemaksu par uzkrāto darba stāžu arī tiem pensionāriem, kuri pensijā aizgājuši 1996.gadā.

"Par katru darba stāža gadu tiek šodien maksāts viens eiro, bet ar 1. jūniju – 1,50 eiro. Piemēram, ja konkrētai personai šodien piemaksa ir 40 eiro, ar 1. jūniju tā būs 60 eiro," stāsta Barča.

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras aprēķini liecina, ka piemaksu palielināšanai šajā gadā papildu nepieciešami 1,03 miljoni un 2019.gadā – 2,05 miljoni eiro, savukārt apbedīšanas pabalstu palielināšanai nākamgad varētu būt nepieciešami ap 1,8 miljoniem eiro, bet pārdzīvojušā laulātā pabalsta ieviešanai gadā - astoņi miljoni eiro.

Likuma grozījumi pensionāru atbalstam stāsies spēkā šī gada 1.jūlijā.

KONTEKSTS:

Lēmumi seko Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) izvērtējumam par Latvijas pensiju sistēmu, kurā norādīts, ka nepieciešams ievērojami palielināt minimālo pensiju apjomu un izmantot tādus pašus indeksācijas noteikumus kā nosacīto noteikto iemaksu pensiju shēmā, tādējādi samazinot veco ļaužu nabadzību un pensiju nevienlīdzību.

OECD norādījusi, ka Latvijā ir vieni no zemākajiem kopējiem valsts izdevumiem veselības aprūpei un citiem sociālajiem pabalstiem OECD valstu vidū, proti, 2015.gadā vispārējās valdības izdevumu veidoja 37% no iekšzemes kopprodukta (IKP), bet OECD valstu vidējais rādītājs ir 44% no IKP. Latvijai OECD valstu vidū ir sestais zemākais rādītājs, vēl mazāki vispārējie valsts izdevumi ir tikai Meksikai, Īrijai, Korejai, Turcijai un Šveicei.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti