Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

E. Levits slavē Covid-19 krīzes pārvarēšanu Latvijā

J. Stukānu apstiprina ģenerālprokurora amatā

Saeima ģenerālprokurora amatā apstiprina Juri Stukānu

Saeima ceturtdien, 18. jūnijā, ģenerālprokurora amatā apstiprināja tiesnesi Juri Stukānu.

Par viņa apstiprināšanu amatā nobalsoja 92 deputāti. Neviens nebalsoja pret un neatturējās.

Saeimas deputāte Inese Voika ("Attīstībai/Par!") pirms balsojuma uzsvēra, ka sarunās ar "Attīstībai/Par!" frakciju Stukāns "radīja pārliecinošu iespaidu – gan viņa atklātā personība, gan redzējums par to, kādas izmaiņas būtu nepieciešams veikt prokuratūrā". Viņa norādīja, ka "Attīstībai/Par!" ir būtiska Stukāna izpratne un zināšanas par nozari, vīzija par to, kā uzlabot prokuratūru sadarbību ar izmeklētājiem. "Tas ir ļoti nozīmīgi pirmstiesas izmeklēšanas stiprināšanai. Jurim Stukānam ir plaša pieredze citos tiesu varas atzaros, ne pašā prokuratūrā, tomēr tiesneša darbā viņam ir bijusi iespēja pārliecināties, kā savus pienākumus veic prokurori. Tas ļaus uz prokuratūras darbu paskatīties no cita skatupunkta," sacīja Voika, solot Stukānam atbalstu un vēlot veiksmi. 

Arī opozīcijas deputāts Viktors Valainis (Zaļo un Zemnieku savienība) sacīja, ka ZZS frakcijai, uzklausot Stukāna redzējumu par Ģenerālprokuratūras tālāko attīstību, atbildes ļoti patika. “Visas frakcijas vārdā varu teikt, ka gribam, lai Stukāna idejas īstenotos dzīvē," uzsvēra Valainis.

Stukāns iepriekš Saeimas Juridiskās komisijas deputātiem, kuri vienbalsīgi atbalstīja lēmumprojektu par Stukāna apstiprināšanu ģenerālprokurora amatā, uzsvēra, ka viņa mērķis ir nodrošināt likumību Latvijā, tāpēc viņš izvēlējies kandidēt uz ģenerālprokurora amatu. Stukāns skaidroja, ka prokuratūras uzdevums ir nodrošināt pirmstiesas kriminālprocesu un lietu virzību.

Viņš uzskata, ka esošā kārtība ir uzlabojama, nemainot likumu, bet pilnveidojot prokurora lomu pirmstiesas izmeklēšanā. Tas nozīmē, ka kriminālprocesa virzībā vadošo un galveno lomu jāieņem prokuroram.

Stukāns ir Rīgas apgabaltiesas Krimināllietu tiesas kolēģijas priekšsēdētājs. Savulaik viņš strādājis arī Ziemeļu rajona tiesā, bijis Rīgas apgabaltiesas priekšsēdētāja pienākumu izpildītājs, strādājis Tieslietu ministrijā un Iekšlietu ministrijas informācijas centrā.

Stukāns ir viens no redzamākajiem savas profesijas pārstāvjiem. Viņš nav vairījies no publiskas spriedumu skaidrošanas, nereti piedalījies Saeimas komisiju sēdēs, kā arī bijis viens no VDK (Valsts drošības komitejas) dokumentu izpētes komisijas dalībniekiem.

Tiesneša darbā Stukāna redzamākā lieta bijusi tā sauktā digitālās televīzijas lieta, kuras iztiesāšana pirmajā instancē prasīja septiņus gadus. Tiesas sastāvs ar Stukānu priekšgalā par vainīgām atzina vairākas ar ekspremjeru Andri Šķēli saistītas personas, taču pats Šķēle lietā palika vien liecinieka statusā.

Stukāns pirms teju 20 gadiem saņēma disciplinārsodu, strādājot Iekšlietu ministrijas informācijas centrā. Toreizējo ministru Māri Gulbi neapmierināja, ka darbinieks kabinetā bija novietojis par valsts naudu pirktu televizoru un videomagnetofonu. Gulbis šādu rīcību atzinis par izšķērdību.

KONTEKSTS:

Pašreizējā ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera pilnvaru termiņš beidzas 11. jūlijā. Šoreiz ģenerālprokurora iecelšana notika jau pēc jaunajiem noteikumiem. Saskaņā ar Saeimas veiktajiem likuma grozījumiem ģenerālprokuroru iecēla nevis pēc Augstākās tiesas priekšsēdētāja, bet Tieslietu padomes priekšlikuma. Tieslietu padomes sastāvā ir 15 cilvēki.

Padome no astoņiem pretendentiem izvēlējās amatam virzīt Rīgas apgabaltiesas Krimināllietu tiesas kolēģijas priekšsēdētāju Juri Stukānu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti