Deputāts Andrejs Judins (“Jaunā Vienotība”) skaidroja, ka 11. Saeima pēc garām debatēm lēma publiskot VDK dokumentus un veikt to izpēti, tad 12. Saeima nolēma tos nodot Nacionālajam arhīvam un nodrošināt to publiskošanu. Taču pēc dokumentu publiskošanas pērn decembrī konstatēts, ka daļa VDK dokumentu nav publiskota.
Tāpēc nu ar iesniegtajiem grozījumiem plānots nodrošināt, lai visi VDK dokumenti būtu publiski pieejami. Judina ieskatā, grozījumi ir tehniski.
Nododot likumprojektu skatīšanai Saeimas komisijā, tas izdarīts bez iebildumiem.
Pēc Nacionālā arhīva vadītājas vārdiem, iztrūkstošās kartītes jau ir digitalizētas, par tām sagatavos arī zinātniskus komentārus. Publicēt varētu nedēļas laikā no lēmuma pieņemšanas brīža.
KONTEKSTS:
Jau 2014. gada maijā Saeima bija pieņēmusi likuma grozījumus, kas paredz pēc VDK izpētes komisijas darba beigām, tas ir, pēc šā gada 31. maija, publiskot VDK dokumentus, tiesa – Ministru kabineta noteiktā kārtībā un apjomā. VDK zinātniskās izpētes komisija gan ne reizi vien norādījusi uz šķēršļiem, lai strādātu ar Satversmes aizsardzības birojā (SAB) glabātajiem "čekas maisiem". Tikmēr valsts vadītāji «čekas maisu» pētniekiem pārmeta nesadarbošanos ar SAB.
Savukārt 2018. gada oktobrī Saeima atbalstīja likuma grozījumus, kas ļāva līdz gada beigām Latvijas Nacionālā arhīva interneta vietnē publicēt vairākus VDK dokumentus. Pērn 20. decembrī interneta vietnē "kgb.arhivi.lv" publiskota daļa no VDK dokumentiem.