Pusdiena

Kučinskis lūdz Belēviča ārstēšanās lietu izmeklēt pēc iespējas ātrāk

Pusdiena

Eiropas Parlaments nosoda parlamentārās imunitātes atņemšanu Turcijas opozīcijai

Saeima atliek lemšanu par jaunu ierobežojumu noteikšanu olšūnu donorēm

Saeima atliek lemšanu par jaunu ierobežojumu noteikšanu olšūnu donorēm

Saeima uz nedēļu atlikusi lemšanu par Seksuālās un reproduktīvās veselības likuma grozījumiem, kuros ietverts arī veselības ministra Gunta Belēviča (ZZS) priekšlikums par jaunu ierobežojumu noteikšanu olšūnu donorēm. Tieši pret šo priekšlikumu, kas paredz aizliegt nedzemdējušām sievietēm ziedot savas olšūnas, ceturtdien, 9.jūnijā protestēja pie Saeimas sapulcējušies piketētāji.

Diskusijas par veselības ministra Gunta Belēviča (ZZS) priekšlikumu turpmāk par olšūnu donorēm atļaut kļūt tikai sievietēm, kas jau dzemdējušas, ilgst jau vairākus mēnešus.

Kamēr reproduktīvās veselības jomas speciālisti diskutē par šāda ierobežojuma pamatotību, daļā sabiedrības tas jau tiek skatīts plašākā kontekstā, kura centrālais jautājums ir: „Vai sievietēm ir tiesības pašām pieņemt lēmumus par savu ķermeni?”

Tieši sieviešu tiesības pašām pieņemt lēmumus akcentēja piketētāji, kas ceturtdien bija pulcējušies pie Saeimas, lai paustu savu attieksmi pret strīdīgo veselības ministra priekšlikumu, kas iekļauts galīgajā lasījumā skatāmajos Seksuālās un reproduktīvās veselības likuma grozījumos.

Protestētāju attieksmi raksturo Edīte Millere, kura pirms vairākiem mēnešiem sabiedrisko iniciatīvu platformā „manabalss.lv” izveidojusi iniciatīvu „Par sievietes tiesībām lemt par savu ķermeni”. „Esam gatavi nāk arī pēc nedēļas. Šī te ministināšanās un atlikšana ir ļoti raksturīga latviešu politiķiem, lēmumu nepieņemšana un mainīšana pēdējā brīdī, tāda izvairīšanās. Tādēļ, ja vajadzēs, nāksim arī pēc nedēļas,” norāda Millere. „Mēs iestājamies pret konkrētu grozījumu par to, ka ir aizliegts nedzemdējušām sievietēm ziedot savas olšūnas. ir kaut kāds aizliegums lemt par savu ķermeni sievietēm līdz 35 gadiem.

Ar šādu lēmumu Saeima pasaka, ka sieviete ir lemtnespējīga, stulba muļķe,” uzsver piketētāja.

Strīdīgie Seksuālās un reproduktīvās veselības likuma grozījumi ceturtdien galīgajā lasījumā skatīti netika. Par likumprojektu atbildīgā Saeimas Sociālo un darba lietu komisija bija lūgusi tos izslēgt no parlamenta plenārsēdes darba kārtības.

Komisijas priekšsēdētāja Aija Barča (ZZS) to skaidro šādi: „Tas absolūti nav saistīts ar šodienas piketu. Tad, kad mēs jau bijām iesnieguši tabulu, Juridiskais birojs, pārskatot to vēlreiz, ieraudzīja, ka tabula nav noformēta pareizi, jo Juridiskais birojs uzskata, ka atgriezts atpakaļ komisijai uz trešo lasījumu ir tāpat, kā kad būtu atgriezis Valsts prezidents un līdz ar to tabulai ir jābūt sakārtotai citādāk. Tagad tabula ir sakārtota pēc Juridiskā biroja vēlēšanās, šodien to parakstīšu un iesniegsim.”

Strīdīgie grozījumi, kurus Saeima skata jau vairāk nekā pusotru gadu, izskatīšanai galīgajā lasījumā tika virzīti šā gada februārī, taču toreiz atbildīgā komisija nolēma tos atsaukt Saeimas Juridiskā biroja pausto iebildumu dēļ. Reproduktīvās veselības speciālistu viedokļi par iecerēto aizliegumu ir visai atšķirīgi. Iebildumus pret to izteicis arī tiesībsargs.

Ziņots, ka Saeimas sociālo lietu komisijas uzdevumā Saeimas sabiedrības veselības apakškomisija otrdien, 3.maijā, skatīja jautājumu, vai virzīšanā uz trešo lasījumu Saeimā Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā jāatstāj otrā Saeimas lasījuma redakcija, ka par olšūnu donori drīkst būt tikai dzemdējusi sieviete. Toreiz apakškomisijas lēmums bija par labu šai redakcijai.

Ziņots, ka 2014.gada rudenī atvērtais Seksuālās un reproduktīvās veselības likums kļuvis par diskusiju lauku starp strikti tradicionālu un brīvāku uzskatu piekritējiem, jo paredzēts, ka par olšūnu donori drīkst būt tikai dzemdējusi sieviete. Šī gada sākumā pret šādu liegumu jau sākta parakstu vākšana sabiedriskās iniciatīvas portālā „ManaBalss.lv”.

Tikmēr diskusijas par tādiem būtiskiem jautājumiem kā dzimumšūnu donoru reģistra izveide un dzimumšūnu importa un eksporta ierobežojumu atcelšana palikušas novārtā.

13 komentāri
Hm...
Mīļās sievietes, es nešaubos, ka jūs esat lemtspējīgas. Jūs lemjat skarbi un nežēlīgi! Bet par ko es šaubos - tā ir jūsu spriestspēja. Vai varat paskaidrot, kāpēc sievietes valkā kurpes ar nesaprātīgi augstiem papēžiem, kas kropļo kājas, deformē skeletu un kaitē veselībai? Jūs domājat, ka tas izskatās skaisti? Tas neizskatās skaisti. Vai varat paskaidrot, kāpēc jūs triepjat uz sava ķermeņa centneriem veselībai kaitīgas un vienkārši indīgas kosmētikas? Pazīstu sievietes, kas moka un kropļo savu organismu, valkājot korseti. Mūsdienās! Vai kāds var paskaidrot, kāpēc sievietes labprātīgi dedzina savu ādu solārijo, lai gan jau sen ir zināms, ka tas ir kaitīgi un bīstami veselībai un var izraisīt ādas vēzi. Vai jūs varat paskaidrot, kāpēc jūs esat gatavas noticēt jebkādām blēņām, kas sola, ka iztukšojot savus makus, jūs iegūsiet modeles figūru un izskatu? No kurienes tāda nekritiska lētticība?!? Un kāpēc jūs domājat, ka spējat saprātīgi lemt par savu ķermeni?
O, jā!
Citāts: Ar šādu lēmumu Saeima pasaka, ka sieviete ir lemtnespējīga, stulba muļķe,” uzsver piketētāja. Patiesībā sievieties vairumā gadījumu pat nesaprot, ko un kāpēc grib. Pavaicājiet sievietei, kāpēc viņai ir/nav vajadzīgs bērns, kāpēc viņa mēģina aizvilināt citas sievietes vīrieti, kāpēc viņas karas kaklā vīrietim mēģinot piespiest viņu apprecēties? Vairumā gadījumu sievietes uzvedas kā tipiskas babuīnu mātītes, cīnoties par ēdienu, vairošanās iespējām un dominanmci. Par lesbietēm vispār nav vērts runāt - tās ir nevis sievietes, bet seksuāli dezorientētas mātītes.
kaķis
Ja paklausās vadošajos un skaļākajos viedokļos, ka ''pie mums Latvijā diskriminācijas nav,'' tad gandrīz vai jāsāk ticēt, ka tiešām nav. Bet re kā, visu laiku uzmanības lokā jautājumi par sieviešu tiesībām, sievietes lomu sabiedrībā, kas sievietei pienākas un kas nepienākas utt. Varbūt pienācis laiks samierināties ar faktu, ka sieviete ir cilvēks, ar tādām pašām tiesībām un brīvībām kā vīrietis, un šīs neauglīgās diskusijas mest pie malas, lai beidzot būtu iespējams pievērsties jautājumiem, kas šo valsti kaut nedaudz vestu uz ekonomiskas izaugsmes un dzīves kvalitātes uzlabošanas ceļa?
Ak un vai...
Komentārs adresēts komentētājam 'suns'
Ak un vai...
Aizej pie psihiatra un palūdz zāles priekš šizofrēnijas. Izārstēt to nevar, bet var mēģināt iegrožot.
Nila kaķītim
impotenta nīkuļa murgi :)))))
suns
Tur jau tā nelaime, idiņ, ka sievietes tiesības tiek ierobežotas un tās nav līdzvērtīgas vīrieša tiesībām. Tev un citiem gļeviem lupatām ir bail no sievietēm. Tur tā nelaime.
reptilis
Genderisti nu jau stiepjas pēc manām olšūnām ...,piespiedīs mani kļūt par donoru ...,nogriezīs manas olšūnas,lai es palieku par einuhu ,par...sievieti:(((...
šūna
kā ar tām 2 pelēkajām šūnām, kas galvaskausā? apsaldējies un izšņauci?
>
Ap 50? Bija vismaz 100
Mūza!
Nav gudri, nudien, nav gudri! Šī procesa laikā var zaudēt iespēju (nākotnē) tikt pie saviem bērniem! Manuprāt, pirms šīs procedūras ir skaidri pa punktiem jāizstāsta VISI "Kas draud" punkti (arī procentuāli) un lai apdomājas pāris dienas! Domāju, ka atbirs vismaz 60% no 'gribētājām'! Šis ir subjektīvs viedoklis!
Garāmejot
"Gribētājas", kas grib ko? Vai tas ir pikets, lai ļauj ziedot olšūnas? Nē. Pat nejēdz, par ko pikets, bet lien ar viedokli.
Padomā vēlreiz
Tas nav lēmums, ko sieviete ir pieņēmusi dienas laikā. Kad viņa ir aizgājusi līdz klīnikai, viņai pastāsta par pašu procesu un riskiem, neviens uzreiz olšūnas nerauj ārā. Un jau pirms pašas aiziešanas līdz klīnikai sieviete ir izvērtējusi savu varēšanu/gribēšanu un jā, arī riskus. Nav tā, ka vienu dienu izdomāju, a ko ne, un aiziet! Topošā donore ir spējīga lemt, nav tā, ka viņa ir staigājošs olšūnu krājums, par kuru būtu jālemj kādam citam. Bet tagad atnāk lielais onkulis un krata ar pirkstu, ka Tev nebūs lemt pašai, mēs, kā jau lieli vīri, zinām labāk un ko gan tu saproti (neuzrādot nekādus ticamus pierādījumus saviem apgalvojumiem)
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti