Sadaļas Sadaļas

Saeima atlaiž Dundagas novada domi

Saeima, 13. maijā, pieņēma likumu, kas paredz atlaist Dundagas novada domi un iecelt pagaidu administrāciju.

Par Dundagas novada domes atlaišanu balsoja 83 deputāti, bet pret – neviens. Saeima sēdē ceturtdien likumprojektu par Dundagas domes atlaišanu nolēma atzīt par steidzamu un izskatīja abos lasījumos.

Dome tika atlaista, ņemot vērā, ka tā nav bijusi spējīga atbilstoši likumam ievēlēt domes priekšsēdētāju un viņa vietnieku, līdz ar to neievērojot attiecīgās administratīvās teritorijas iedzīvotāju intereses. 

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs (“Attīstībai/Par!”) parlamenta debatēs norādīja, ka valdība un atbildīgā ministrija vairākkārt centusies veidot dialogu ar pašvaldību, lai nodrošinātu efektīvu darbu un resursu pārvaldību, tomēr novada dome nav ņēmusi vērā tās likumiskos pienākumus. Plešs sacīja: “Dundagas novada domes deputāti, acīmredzot, neizprot pienākumu darboties atbilstoši likumam.” 

Saeimas pieņemtais likums paredz, ka Dundagas novada pašvaldībā iecels pagaidu administrāciju, kuru vadīs Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas vadošais eksperts Arnis Šults, pagaidu vadītāja vietniece būs Finanšu ministrijas Pašvaldību finansiālās darbības uzraudzības un finansēšanas departamenta direktore Inta Komisare, bet pagaidu administrācijas locekle – Zemkopības ministrijas Juridiskā departamenta direktore Sintija Dumbrovska.

Likumā noteikts, ka pagaidu administrācija pilda normatīvajos aktos noteiktās vietējās pašvaldības domes funkcijas un nodrošina pašvaldības institūciju darba nepārtrauktību, kā arī finansiālo un saimniecisko darbību. Administrācijas vadītājs pilda Dundagas novada domes priekšsēdētājam noteiktos pienākumus.  

Pagaidu administrācija darbosies līdz dienai, kad uz pirmo sēdi sanāks jaunievēlētā Talsu novada dome. Jauno Talsu novadu veidos Talsu, Dundagas, Rojas un Mērsraga novadi. Paredzēts, ka kārtējās pašvaldību vēlēšanas Latvijā notiks 5. jūnijā un uz pirmo sēdi jaunā dome sanāks 1. jūlijā.

Pagaidu administrācijas darbību nodrošinās un finansēs no Dundagas novada pašvaldības budžeta līdzekļiem, un administrācijas atalgojums noteikts pēc analoģijas ar paredzēto atlīdzību domes priekšsēdētajām, viņa vietniekam un komiteju vadītājiem proporcionāli nostrādātajam laikam.

Likumprojekts stājas spēkā nākamajā dienā pēc tā izsludināšanas.

KONTEKSTS:

Šogad 27. janvārī domes priekšsēdētājs Aldis Felts un domes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Mauriņš ir iesniedzis iesniegumu par atkāpšanos no domes priekšsēdētāja amata. Līdz ar Dundagas novada domes 28. janvāra domes sēdi izbeidzas domes priekšsēdētāja un viņa vietnieka pilnvaras.

Dundagas novada dome no 28. janvāra līdz šim brīdim trīs mēnešu laikā nav ievēlējusi domes priekšsēdētāju. Tā kā vienlaikus ar priekšsēdētāju atkāpās arī priekšsēdētāja vietnieks, domes darba vadīšana likumā “Par pašvaldībām” noteiktā kārtībā un lēmumu pieņemšanā nav iespējama, skaidroja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM).

26. aprīlis bija pēdējā diena, kad Dundagas novada domes deputāti varēja ievēlēt domes vadību. Taču domnieki to pat necentās darīt. Tāpēc ministrs rosināja Dundagas novada domes atlaišanu. Ministrs uzskata, ka deputāti klaji ignorē gan likumu, gan arī iedzīvotāju intereses.

No 2021. gada 28. janvāra ir notikušas 13 domes sēdes, no kurām tikai vienā lemts jautājums par domes priekšsēdētāja ievēlēšanu, tā Dundagas novada dome demonstrējusi apzinātu nevēlēšanos ievēlēt domes priekšsēdētāju un viņa vietnieku, norādīja VARAM.

11. maijā valdība atbalstīja Dundagas novada domes atlaišanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt