Pusdiena

Pusdiena 30.01.2018

Pusdiena

ASV publisko Putinam pietuvināto cilvēku sarakstu, bet sankcijas nepiemēro

Saeimas deputāti atkal spriež, vai Rīgas saimniecībai nepieciešama papildu kontrole

Saeimā atkal spriež par papildu institūciju Rīgas saimniecības kontrolei

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Turpinot iztirzāt Saeimā nu jau vairākus gadus iestrēgušos grozījumus likumā "Par pašvaldībām", deputāti trešdien, 30. janvārī, sprieda, vai Rīgas pašvaldībai ar likumu būtu uzliekams pienākums izveidot revīzijas komisiju. Savulaik tādas obligāti bija katrā vietvarā, bet lietderības trūkuma dēļ no revīzijas komisijām atteicās. Taču opozīcijas domnieku un Valsts kontroles celtā trauksme par nekārtībām Rīgas kapitālsabiedrībās politiķiem liek domāt, vai vismaz galvaspilsētā tomēr atkal nav veidojams papildu kontroles mehānisms.

Pašlaik īpašas revīzijas komisijas pašvaldības var veidot brīvprātīgi. Tāda ir, piemēram, Ventspilī. Pašvaldības Juridiskās nodaļas vadītāja Ineta Vašuka stāsta, ka Ventspilī revīzijas komisijai izdevies atklāt pārkāpumus Ventspils Augstskolā, kam dome dod naudu. Ventspils Augstskola pēc revīzijas komisijas pārbaudes atmaksāja pilsētas pašvaldībai aptuveni 10 000 eiro kā nepamatoti izlietotus līdzekļus.

Ventspils domes Juridiskās nodaļas vadītāja Vašuka Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijā šodien pārstāvēja Latvijas Lielo pilsētu asociāciju, kuras vārdā apgalvoja, ka arī turpmāk revīzijas komisiju izveide būtu jāatstāj pašu vietvaru ziņā.

Savukārt Latvijas Pašvaldību savienība vispār iebilst pret papildu kontroles institūciju pašvaldībās.

Citās domās ir pašvaldību lietu ministrija, kuras parlamentārais sekretārs Jānis Eglīts (Nacionālā apvienība) arvien uzskata, ka pilsētās ar iedzīvotāju skaitu virs simt tūkstošiem revīzijas komisiju vajag obligāti.

Praksē tas tādu nozīmētu tikai Rīgas domē, kur Nacionālā apvienība ir opozīcijā.

"Mūsuprāt, 100 000 ir pietiekami nozīmīgs skaitlis, lai deputāti savas kompetences ietvaros varētu sanākt kopā revīzijas komisijā un vērtēt ne tikai finanšu lietderību, tēriņus vai visu pārējo, bet arī lēmumu pieņemšanas caurskatāmību kapitālsabiedrībās," teica Eglīts.

Tomēr Saeimas deputāti par obligātām revīzijas komisijām otrdien vēl nespēja vienoties. Diskusijās bija vērojams, ka pret papildu kontroles institūciju ir Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS). Savukārt "Vienotības" deputāts Juris Šulcs rosināja, ka revīzijas komisijas domēs varētu veidot, ja to prasa vismaz trešdaļa deputātu. Tādējādi teikšana būtu arī opozīcijai. Šulcam piekrita viņa partijas biedre Astrīda Harju.

"Pastāv dažkārt aizdomu ēna uz pašvaldību, ka tā rīkojas nelietderīgi vai arī pat nelietīgi ar pašvaldības līdzekļu kāda apjoma daļu. Tad šī viena trešdaļa deputātu, kam ir tā aizdomu ēna, rosina šāda veida revīziju izveidot. To var izveidot uz vienu kaut kādu darba uzdevumu," teica  Harju.

Saeimas komisija vienojās diskusiju turpināt, aicinot izteikties arī Rīgas domes un Ventspils pašvaldības pārstāvjus. Tāpat viedokli prasīs Valsts kontrolei, kas jau pašlaik pastiprināti revidē pašvaldību darbu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti