Saeima atbalsta Starptautisko skolu likumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Saeima ceturtdien, 2. jūlijā, ārkārtas sēdē galīgajā lasījumā atbalstīja Starptautisko skolu likumprojektu, kas paredz nodrošināt Latvijā vispārējās izglītības pieejamību ārvalstu un starptautiskajās organizācijās nodarbināto un dienestā esošo personu bērniem, tādējādi veicinot šo institūciju un organizāciju darbību, vienlaikus sekmējot starptautisko sadarbību ekonomiskajos, politiskajos, kā arī izglītības jautājumos.

Likums pieņemts, 79 deputātiem balsojot "par" un diviem - "pret", neviens neatturējās.

Likuma mērķis ir noteikt tādu izglītības iestāžu izveides un darbības juridisko ietvaru, kuru galvenais darbības veids ir starptautiski atzītu vispārējās izglītības programmu īstenošana, lai nodrošinātu vispārējās izglītības pieejamību ārvalstu un starptautisko organizāciju, it īpaši, Ziemeļatlantijas līguma organizācijas un Eiropas Savienības dalībvalstu bruņoto spēku militārpersonu, Eiropas Savienības institūciju, diplomātiskā un konsulārā dienestā nodarbināto personu bērniem.

“Starptautisko skolu un starptautiskās izglītības piedāvājums ir būtisks veiksmīgas starptautiskās sadarbības īstenošanai Latvijā, un piedāvātais starptautisko skolu regulējums palīdzēs nodrošināt maksimālu šajās skolās izglītojamo integrāciju Latvijā, iekļaujot mācību programmā latviešu valodas, Latvijas vēstures un kultūras apguvi. Izglītojamajiem būs iespēja mācīties kādā no NATO un Eiropas Savienības dalībvalstu oficiālajām valodām, vienlaikus apgūstot Latvijas kultūru un tradīcijas, tādējādi nostiprinot piederības sajūtu un iespēju iejusties šajā vidē. Skatot piedāvāto likumu kopsakarā ar pārmaiņām Izglītības likumā un pāreju uz mācībām latviešu valodā visās izglītības iestādēs, šāda likumprojekta nepieciešamība ir likumsakarīga,” iepriekš uzsvēra par likumprojekta virzību Saeimā atbildīgās Ārlietu komisijas priekšsēdētājs Rihards Kols (Nacionālā apvienība).

Likumprojekta anotācijā norādīts, ka 2018. gadā tika veiktas izmaiņas Izglītības likumā attiecībā uz izglītības ieguves valodu Latvijas vispārējās izglītības programmās. Kopsakarā ar šīm izmaiņām un attiecīgām izmaiņām Latvijas vispārējās izglītības standartos tika vērtēta iespēja veikt grozījumus Izglītības likumā un Vispārējās izglītības likumā, lai paredzētu nepieciešamos izņēmumus attiecībā uz starptautiskajām skolām. Ņemot vērā identificēto izņēmumu apjomu, kas būtu nepieciešams, kā arī pēc konsultācijām ar starptautisko skolu pārstāvjiem, tika secināts, ka starptautiskajām skolām ir nepieciešams atsevišķs darbības juridiskais ietvars, lai noteiktu atbilstošo tiesisko regulējumu starptautisko skolu darbības nosacījumiem un šo skolu īstenoto starptautisko vispārējās izglītības programmu īstenošanai svešvalodās Latvijā.

Likumprojekta autori uzsver, ka, pakāpeniski palielinoties Latvijas starptautiskās sadarbības apjomam un ārvalstu uzņēmumu un organizāciju un starptautisko organizāciju pārstāvniecību skaitam Latvijā, ir pieaudzis arī pieprasījums vispārējās izglītības iegūšanai svešvalodās. Saskaņā ar Valsts izglītības informācijas sistēmā ievadīto informāciju un Izglītības un zinātnes ministrijas rīcībā esošajiem datiem par starptautiskās izglītības piedāvājumu Latvijā 2019./2020. mācību gadā visu līmeņu vispārējās izglītības programmas, ieskaitot pirmsskolas izglītības programmas, kurām ir saistība ar ārvalstīs vai starptautiskajās organizācijās veidotu vispārējās izglītības saturu, īsteno sešas privātās izglītības iestādes. Pašlaik visās izglītības iestādēs ir licencētas arī Latvijas vispārējās izglītības programmas, tai skaitā pirmsskolas izglītības programmas.

Saeimas deputāte un jaunā likuma līdzautore Anita Muižniece (Jaunā konservatīvā partija) sacīja: “Sadarbībā ar Izglītības un zinātnes ministriju, Izglītības kvalitātes valsts dienestu un Valsts izglītības satura centru, kā arī Latvijā esošo starptautisko skolu pārstāvjiem pie Starptautiskā skolu likuma projekta strādājām nu jau vairāk nekā gadu. Pastāvēja daudzas būtiskas neatbilstības starp mūsu izglītības jomu regulējošiem likumiem un starptautisko skolu darbību, piemēram, atšķirīgi mācību stundu ilgumi, mācību gada garums, pedagogu kvalifikācijas prasības u.c. problēmas, tāpēc tika radīts šis speciālais likums, kas turpmāk ne tik vien ieviesīs juridisku skaidrību šo skolu turpmākai darbībai, bet arī paredzēs nosacījumus jaunu šāda tipa iestāžu izveidošanai Latvijas teritorijā. Saistībā ar jaunā mācību satura ieviešanu, kas radīja potenciālus draudus šo skolu turpmākai darbībai Latvijā, būtiski bija, lai likums tiktu pieņemts līdz šā gada 1.septembrim.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti