Saeima atbalsta PSRS un nacistiskās Vācijas simbolikas aizliegšanu publiskos pasākumos

Saeimas deputātu vairākums šodien atbalstīja aizliegumu padomju un nacistiskās simbolikas lietošanu publiskajos pasākumos, ja šīs simbolikas lietošana ir ar mērķi slavināt šos režīmus vai attaisnot tajā laikā pastrādātos noziegumus.

Par priekšlikumu aizliegt padomju un nacistisko simboliku Saeimā raisījās asas diskusijas, it sevišķi starp Saskaņas centru un Nacionālo apvienību.

„Šis ienaids un antipadomisms ir to personu hiperkompensācija, kuri bija labi iekārtojušies padomju laikā un bija lojāli komunistiskās partijas biedri. Komunistiem ir ģenētiska slieksme tautu ienaidnieku meklēšanā, tik tiešām – komunisti nevar būt bijušie. Aicinu neatbalstīt šo muļķīgo priekšlikumu,” kategoriski izteicās deputāte no „Saskaņas centra” Irina Cvetkova. Viņa sacīja, ka šādi priekšlikumi tikai šķeļ sabiedrību un novērš uzmanību no būtiskām problēmām: „Staļinisms nepārprotami ir ļaunums. Bet man ir jautājums: kurš ir uzrakstījis četrus miljonus ziņojumu? Tad man ir jautājums, kurš īstenoja tās represijas un deportācijas? Citplanētieši? Beidziet dalīt cilvēkus savējos un svešos? Paskatieties uz saviem tuvajiem! Pajautājiet saviem senčiem un vectēviem! Beidziet! Un es aicinu beigt mūsu sabiedrību šķelt.”

„Aicinu atbalstīt šo priekšlikumu, jo abi režīmi ir vienlīdz noziedzīgi. Un man tiešām ir pretīgi, ka mūsu neatkarīgajā Latvijā daži atļaujas ar tām pašām formām, kurās deportēja Latvijas iedzīvotājus, staigāt publisko pasākumos,” ne mazāk asi runāja Nacionālās apvienības deputāts Jānis Dombrava.

„Bet lūdzu, nu esiet rāmāki. Jūs vienīgais, ko varat atļauties, ir brukt virsū policistiem uz ielas. Es aicinātu jūs pamēģināt atļauties to šeit, nevis vienkārši plātīt muti savu,” savukārt tā Andrejs Elksniņš no „Saskaņas centra”.

Koalīcijas partiju deputāti uzsvēra, ka gan komunistiskais, gan nacistiskais režīms Latvijai nesa ļaunumu un to simboli mūsu valstij ir sveši. Tādēļ tos nedrīkstētu izmantot publiskajos pasākumos, sacīja Andrejs Judins no „Vienotības”: „Ja jums ļoti patīk attiecīgie simboli, savā privātajā dzīvē jūs varat saglabāt un baudīt tos. Bet publiskajā telpā attiecīgiem priekšmetiem nav vietas Latvijā!”

Saeimas deputātei no Nacionālās apvienības Inārai Mūrniecei, kuras vadītā Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija šos grozījumus sagatavoja, opozīcijas viedoklis nebija pa prātam: „Mēs dzirdējām virkni runu gluži kā no padomju pagātnes. Man patiešām ir kauns šādas runas dzirdēt neatkarīgās Latvijas parlamentā.”

Apstiprinātais priekšlikums paredz, ka policijai un tiesai būs arī jāizvērtē simbolikas lietošanas motīvs, jo sodīt varēs tikai gadījumā, ja simbolika ir izmantota padomju un nacistiskā režīma slavināšanai vai to pastrādāto noziegumu attaisnošanai.

Deputāts Sergejs Dolgopolovs no Saskaņas centra gan uzsvēra, ka šis priekšlikums raisa ļoti daudz jautājumu: „Ko mēs darīsim ar Vācijas himnu? Ko mēs darīsim ar Krievijas himnu, kur ir viens pret vienu tās pašas nacistiskās Vācijas himna un PSRS himna? Ko mēs darīsim ar Japānas simboliku, kuri bija aktīvi Hitleriskās koalīcijas dalībnieki? Ko mēs dalīsim ar Itālijas simboliem un karogiem, zem kuriem itāļu karavīri kalpoja Otrā pasaules kara laikā?”

Grozījumi Publisku izklaides un svētku pasākumu drošības likumā vēl nav pieņemti galīgajā redakcijā, un tajos ir iespējamas izmaiņas pirms izskatīšanas galīgajā lasījuma.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt