Saeima apstiprina ārkārtējo situāciju «Covid-19» dēļ

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Saeima piektdien apstiprināja Ministru kabineta izsludināto ārkārtējo situāciju saistībā ar “Covid-19”. Ārkārtējā situācija izsludināta līdz 14. aprīlim, lai ierobežotu koronavīrusa "Covid-19" izplatīšanos, un šajā laikā Latvijā slēgtas mācību iestādes, kā arī aizliegti lielie masu pasākumi.

Opozīcijas deputāts Viktors Valainis (Zaļo un Zemnieku savienība) aicināja valdību skaidrot situāciju uzņēmējiem, jo, piemēram, pēc skolu slēgšanas izglītības iestāžu ēdināšanas uzņēmēji ir neziņā par savu turpmāko darbību.

Savukārt opozīcijas deputāte Jūlija Stepaņenko aicina arī skaidrot, kāpēc valdība nolēma aizliegt pasākumus, kuros pulcējas 200 un vairāk cilvēku, nevis 100 cilvēki vai aizliegt pasākumus vispār.  

Veselības ministre Ilze Viņķele (“Attīstībai/Par!”) uzrunā Saeimā uzsvēra, ka pašreizējā rīcība ir profesionāla, un to pierāda tas, ka inficēto skaits ir neliels, saslimšanas gadījumu atklāšanas sistēma darbojas pietiekami sekmīgi, un pašlaik var izsekot precīzi inficētajiem un kontaktpersonām, nosakot karantīnu.

Viņķele skaidroja, ka aizliegums pasākumiem, kuros pulcējas vairāk par 200 cilvēku, balstās uz “Covid-19” testēšanas kapacitāti – Latvija pašlaik var veikt 400 analīzes dienā. Turklāt jāņem vērā, ka vīruss neizplatās sprādzienveidīgi, un mūsu testēšanas jaudas ir pietiekamas.

Lai slimnīcas būtu gatavas uzņemt “Covid-19” pacientus, tiek atliktas tādas plānveida operācijas, kuras ir nepieciešamas dzīves kvalitātes uzlabošanai, cilvēki aicināti izturēties ar izpratni un pagaidīt.

Ministre aicināja deputātus atmest ķildas un savus tvitera un “Facebook” resursus novirzīt higiēnas daudzināšanai, kas ir atzīta par efektīvāko apturēšanas metodi epidēmiju apturēšanai, kas nemaksā neko, nepieciešama tikai spēja lasīt un uztvert zinātniskos tekstus un palīdzēt saviem vēlētājiem tos saprast.

“Līdz šim neizpētīta vīrusa izplatība ir tā situācija, ko “Džungļu grāmatā” Kiplings aprakstīja kā lielo sausumu, kurā visi savas ķildas atliek uz vēlāku laiku un vienojas kopīgai rīcībai - palīdzēt pasargāt mūsu sabiedrību no nekontrolētas vīrusa izplatības,” sacīja ministre.  

“Mums šajā laikā vajadzētu aizmirst par mūsu politiskajām domstarpībām, nedalīties pozīcijā - opozīcijā un tā tālāk, bet kopīgiem spēkiem mēģina pārvarēt tās briesmas, tās patiešām ļoti nopietnas briesmas, kas mums draud,” piekrita opozīcijas “Saskaņas”  deputāts Boriss Cilēvičs.

Viņķele arī uzsvēra, ka ir absolūti nepieņemami izmantot “Covid-19” uzliesmojumu, lai atliktu vairākas gadu desmitiem gaidītas reformas, un aicināja to nedarīt. 

“Koronavīruss, protams, ietekmē cilvēku imunitāti, bet ārpus Saeimas nav novērots, ka tas laupa veselo saprātu,” sacīja ministre.  

Arī opozīcijas deputāts Didzis Šmits aicināja atlikt ķildas, un darīt visu, lai ierobežotu slimības izplatību, bet viņš arī aicināja neslēpt informāciju par situāciju, par veselības aprūpes nozares gatavību situācijai, lai sabiedrība zinātu situāciju un nerastos panika.

Valdība ārkārtas situācijas laikā noteica virkni ierobežojošu pasākumu, tostarp:

  • Lai apmeklētu pirmsskolas izglītības iestādi, vecākiem 13. martā ir jāiesniedz pirmsskolas izglītības iestādē rakstisks apliecinājums, ka bērns un ģimene nav apmeklējuši "Covid-19" skartās valstis vai teritorijas, nav bijuši kontaktā ar "Covid-19" saslimušajiem vai kontaktpersonām un vecākiem nav iespēju citādi nodrošināt bērna pieskatīšanu. 
  • Tiks pārtraukta mācību procesa norise klātienē visās citās izglītības iestādēs, nodrošinot no 2020. gada 13. marta mācības attālināti, izņemot centralizēto valsts pārbaudījumu norisi.
  • Tiks pārtraukta visu kultūrizglītības un sporta profesionālās ievirzes un interešu izglītības programmu mācību procesu norise, piemēram, treniņu, sacensību un mēģinājumu norise.
  • Ar 13. martu atcelti un aizliegti visi publiskie pasākumi, sapulces, gājieni un piketi ar vairāk nekā 200 cilvēkiem.
  • Valsts un pašvaldību iestādēm uzdots izvērtēt un iespēju robežās nodrošināt  pakalpojumu sniegšanu attālināti.
  • Tūrisma pakalpojumu sniedzējiem uzdots iespēju robežās piedāvāt pārcelt un neplānot tūrisma braucienus uz "Covid-19" skartajām valstīm un teritorijām, no kurām atgriežoties ir jāveic īpaši piesardzības pasākumi atbilstoši Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) mājaslapā publicētajai informācijai.
  • Iespēju robežās uzdots atcelt, pārcelt un neplānot darba braucienus un komandējumus uz "Covid-19" skartajām valstīm un teritorijām, no kurām atgriežoties ir jāveic īpaši piesardzības pasākumi atbilstoši SPKC norādījumiem.
  • Personām un kontaktpersonām, kuras atgriezušās no "Covid-19" skartās valsts vai teritorijas, jāveic īpaši piesardzības pasākumi, tai skaitā jāveic pašizolēšanās dzīvesvietā (mājas karantīna), un jābūt pieejamām saziņai un sadarbībai ar ģimenes ārstu un citām ārstniecības personām u.c. 

Visi noteiktie pasākumi aplūkojami valdības mājaslapā šeit. 

Valdības vadītājs atkārtoti aicināja Latvijas iedzīvotājus neceļot ārpus Latvijas robežām.

Gadījumā, ja cilvēks dosies uz citu valsti, pēc atgriešanās būs jāievēro visi piesardzības pasākumi, tostarp "mājas karantīna", kas turklāt tagad būs obligāta.

Ievērojot ārkārtējo situāciju Latvijā un konoravīrusa pandēmijas ierobežojošos pasākumus mītnes valstīs, Latvijas vēstniecības no 16. marta līdz 14. aprīlim nodrošinās konsulāro palīdzību ārkārtas situācijās, plānveida apmeklētāju pieņemšana klātienē nenotiks, tviterī informēja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Jaunā Vienotība").

KONTEKSTS:

Jaunais koronavīruss "Covid-19" sāka izplatīties 2019. gadā Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku. Pasaules Veselības Organizācija norāda, ka "Covid-19" sasniedzis globālās pandēmijas līmeni. Daudzās pasaules valstīs, tostarp arī Eiropā atcelti masu pasākumi, kā arī slēgtas skolas un citas iestādes, lai ierobežotu "Covid-19" izplatīšanos.

Latvijā līdz ceturtdienai, 12. martam, jaunā koronavīrusa izraisītā slimība "Covid-19"  apstiprināta 16 cilvēkiem.

Ieteikumi un rekomendācijas, biežāk uzdotie jautājumi un atbildes par koronavīrusa izraisīto uzliesmojumu pieejami Veselības ministrijas tīmekļvietnēSlimību profilakses un kontroles centra tīmekļvietnē, kā arī IZM tīmekļvietnē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti