Saeima apstiprina amatā deviņus Ekonomisko lietu tiesas tiesnešus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Saeima šodien apstiprināja amatā deviņus Ekonomisko lietu tiesas (ELT) tiesnešus, kuru pilnvaras sāksies 8. martā.

Par rajona tiesas tienešiem no 8.marta tika iecelti Miķelis Zumbergs, Ļubova Kovaļa, Katarīna Sniedze, Vija Kalniņa, Ieva Jankovska, Aivars Latkovskis, Kaspars Vecozols, Dagnija Muceniece un Oksana Pulle-Čižova.

Kā ziņots, ELT tiesnešu amata kandidāti, stājoties amatā, solījuši mācīties, bet tiesas spriešanā neietekmēties no sabiedrības spiediena un masu mediju publikācijām, - šādi solījumi no kandidātiem iepriekš izskanēja Saeimas Juridiskajā komisijā.

Arī Juridiskā komisija iepriekš atbalstīja minēto tiesnešu iecelšanu amatā.

Iepriekš komisijas sēdē kandidāti atzina, ka viņu līdzšinējā pieredze neaptver visus ar ekonomiskajām lietām saistītus jautājumus, kā arī tiesas procesa vadīšanu. Kandidāti uzsvēra, ka ir gatavi mācīties un pilnveidot savas zināšanas, lai gan izaicinājumi un sabiedrības gaidas par tiesas darba efektivitāti ir lielas. Tāpat kandidāti slavēja šādas specializētas tiesas izveidošanu, jo tas ļaušot Latvijā iedibināt vienotu praksi ekonomiska rakstura civillietās un krimināllietās.

Pulle-Čižova deputātiem pauda pārliecību par savām spējām piemērot tiesību normas. Lai arī viņai nav iepriekšējas pieredzes procesa vadīšanā, kandidāte esot gatava intensīvi apgūt normas, kas skar tiesas procesa vadīšanu.

Jankovska deputātiem norādīja, ka tiesu varas neatkarība tiek skatīta no vairākiem aspektiem. Tiesneša neatkarība saistās ar tiesneša drosmi spriest tiesu neatkarīgi, neietekmējoties no sabiedrības spiediena un žurnālistu viedokļiem. Tas nozīmējot sprieduma pieņemšanā koncentrēties atbilstoši likumam un sirdsapziņai.

Arī Vecozols norādīja, ka ELT nolēmumiem jābūt motivētiem un objektīvi pieņemtiem neiespaidojoties no citiem varas atzariem, aizspriedumiem vai lietas dalībniekiem. Latkovskim tiesas darbības sākums sagādā nelielu uztraukumu un ELT būs jārēķinās ar sabiedrības uzmanību, tomēr viņš jūtas pietiekami neatkarīgs neiespaidojoties no populistiskiem uzskatiem.

Muceniece pauda cerību, ka ELT tiesnešiem izdosies vienoties par vienotu metodoloģiju, lai cīnītos ar "juridisko huligānismu". Tāpat viņa uzskata, ka ELT nepieciešams ne tikai atbilstošs lietu skatīšanas ātrums, bet arī vienotas prakses veidošana jau ar pieteikuma pieņemšanu.

Sniedze arī norādīja, ka sabiedrībā tiek diskutēts par tiesu prakses aktualizēšanu, tāpēc tiesnešiem jau laicīgi būs jāsagatavojas tiesu sēdēm un jābūt labai sadarbībai starp tiesnešiem.

Jau ziņots, ka atalgojums visiem rajona līmeņa tiesas tiesnešiem, tajā skaitā ELT tiesnešiem, ir vienāds un šogad tie 2984 eiro pirms nodokļu nomaksas. Uz tiesas priekšsēdētāja amatu tiks sludināts konkurss, kurā varēs pieteikties kāds no šiem tiesnešiem vai jebkurš cits prasībām atbilstošs speciālists.

Uz jaunās tiesas amata vietām atlase notika no 95 kandidātiem, kas bija pieteikušies izsludinātajā konkursā. Viens no kopumā desmit atlasītajiem kandidātiem personisku iemeslu dēļ lūdza atlikt savu virzīšanu.

ELT darbs jāsāk šā gada 31.martā. Tiesas kompetencē būs izskatīt lietas par koruptīviem noziegumiem gan privātajā, gan publiskajā sektorā, kā arī par nodarījumiem, kas saistīti ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu. Savukārt ELT kompetenci sarežģītu komercstrīdu risināšanā Saeima noteica pērn, pieņemot attiecīgus grozījumus Civilprocesa likumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti