Panorāma

Finanšu ministre VID vadītājas amatā virza I.Cīruli

Panorāma

Lobē pašvaldību izdevumus

V.Spolītim un G.Kalniņam prasa atmaksāt naudu

Saeima aicina Veiko Spolīti un Gunti Kalniņu atmaksāt Pretkorupcijas komisijā iztērētos 14 500 eiro

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Saeima ceturtdien, 3.novembrī, aicināja deputātu Veiko Spolīti ("Vienotība") un viņa vadītās Pretkorupcijas komisijas sekretāru Gunti Kalniņu (ZZS) atmaksāt valstij iztērētos 14 500 eiro, kas bija nepieciešami komisijas darba nodrošināšanai, un uzņemties politisko atbildību par to, ka komisija oficiāli nepieņēma pašas izveidoto gala ziņojumu.

"Par" šo lēmumu balsoja 41 deputāts, 29 bija "pret", savukārt 10 atturējās. Vairāki deputāti gan debatēs iebilda, ka šādas diskusijas nevairo paša parlamenta prestižu.  Turklāt šim lēmumam juridiski ir tikai rekomendējošs raksturs.

Vairāk nekā stundu ilgajās diskusijās deputāti kritizēja gan komisijas darbu, gan Spolīti personīgi. Kritikai pievienojās pat šajā komisijā strādājušais deputāts Jānis Dombrava (Nacionālā apvienība).

Viņš norādīja, ka Spolītis vairākkārt bija atlicis komisijas sēdes, kad tās iepriekš bija ieplānotas, kā arī noteiktajā laikā nebija izsūtījis komisijas ziņojuma gala variantu, kurš beigās vispār netika uzrakstīts. Gan viņš, gan arī, piemēram, deputāts Ringolds Balodis norādīja uz daudzajām kļūdām, kas bija pieļautas tikai paša Spolīša parakstītajā gala ziņojumā. Tajā bijušas gan drukas, gan juridiskas kļūdas.

"Dokuments ir eseja, ko Veiko ir sarakstījis naktī kopā ar saviem kolēģiem," pauda Balodis, raksturojot komisijas darbu kā "nekādos rāmjos liekamu".

Bet Dombrava no tribīnes paziņoja, ka Spolītis melo ziņojuma melnrakstā rakstīdams, ka komisijas deputāti ziņojumu atbalstījuši.

Ar spilgtiem epitetiem izcēlās vēl vairāki deputāti. Viņu vidū iniciatīvas autors deputāts Artuss Kaimiņš (KPV LV). "Ir sastādīts gala ziņojums, kas ir nekompetents, (..) kam nav juridiska spēka," teica Kaimiņš.

Vienīgā deputāte, kas atturīgi vērtēja ideju deputātiem likt atmaksāt pretkorupcijas komisijas darbā iztērētos līdzekļus, bija Ilze Viņķele ("Vienotība"). Neaizstāvot komisiju, viņa pauda, ka likt atmaksāt līdzekļus ir bīstams precedents, jo tad no deputātu algas varētu atņemt līdzekļus, piemēram, par pārāk maz iesniegtiem likumprojektiem.

Pats Spolītis sevi aizstāvēja salīdzinoši īsā runā, paužot, ka komisija citu deputātu dēļ ir novirzījusies no sava sākuma mērķa un nav koncentrējusies uz gala ziņojumu.

Spolītis savu vainu nesaskata un uzskata, ka opozīcija tikai vēlas atriebties.

Lēmumā paredzēts, ka arī komisijas sekretārs ir līdzatbildīgs par nesagatavoto darbu. “Zaļzemnieks” Guntis Kalniņš apliecināja, ka ir gatavs naudu atmaksāt, ja būs pieejams attiecīgs mehānisms.  

Politologs Ivars Ījabs Latvijas Radio šo vēl nebijušo precedentu, kad deputātus aicina atmaksāt līdzekļus, kas tērēti viņu atalgojumam un darba nodrošināšanai, nosauca par "samērā veiksmīgu Artusa Kaimiņa sabiedrisko attiecību akciju". Vienlaikus gan viņš atzina, ka parlamentāro izmeklēšanas komisiju darbs varētu būt augstākā līmenī.

Viņš arī noraidīja varbūtību, ka Saeima atgūs naudu no Spolīša un Kalniņa, jo nav mehānisma, kas viņam liktu to darīt. Kritiku Spolītim politologs skaidroja ne tikai ar viņa nekvalitatīvo darbu, bet arī ar politiskajām intrigām. Spolītis ir bezpartejisks, līdz ar to viņš bija viegls mērķis politiskajiem konkurentiem.

"Spolītis ir ļoti ērts peramais zēns uz kura pamīdīties. Vēl jo vairāk, ja viņš pats ir devis šādu iemeslu," vērtēja Ījabs.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Pretkorupcijas komisija pastāv kopš 2016.gada 7.aprīļa. Neilgi pēc komisijas dibināšanas - pērn, 12.maijā, no tās izstājās Jānis Ādamsons ("Saskaņa") un Jānis Ruks (Latvijas Reģionu apvienība). Viņi norādīja, ka komisijas darbs ir neefektīvs, tai trūkst darba plāna un ir neatbilstošs komisijas vadītājs, kurš par šiem jautājumiem nav parūpējies.

Iepriekš kā komisijas galvenie uzdevumi bija minēti Valsts ieņēmumu dienesta, kā arī Muitas un Finanšu policijas jautājumi.

Taču, kad komisijas darbs noslēdzās, izmeklēšanas komisijas deputāti, izņemot tās vadītāju, ir arī atteikušies parakstīt gala ziņojumu. Spolītis jau ir paziņojis, ka par nespēju iesniegt gala ziņojumu uzņemas politisko atbildību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti