Labrīt

Ātruma kontroles maratonā soda ievērojami vairāk autovadītāju

Labrīt

20.gs. otrās puses meistari - Kristaps Ģelzis

Dienas aktualitāte: IZM šodien plāno publiskot pedagogu algu jauno modeli

Šadurskis: Pedagogi saņems par 200 – 300 eiro vairāk

Jaunais pedagogu atalgojumu paredz, ka par pilno slodzi skolotāji varētu saņemt par 200 – 300 eiro vairāk, sarunā ar Latvijas Radio atzina izglītības ministrs Kārlis Šadurskis (“Vienotība”).  

 

Pašlaik skolotāju minimālā likme par slodzi ir 420 eiro.

Šadurskis atzina, algu pieaugums nebūs visiem vienāds, kādam būs nedaudz vairāk, citam mazāk. Pilnam mācību gadam algu palielināšanai būs paredzēti 27 miljoni eiro.

“Domāju, ka esam izdarījuši ļoti labu darbu,” jauno modeli vērtēja Šadurskis.

Pašlaik mērķdotācijas, ko saņem pašvaldības izglītības iestādēm, ir 304 miljoni eiro gadā, papildus visam gadam nāks vēl 27 miljoni eiro.

Šadurskis pastāstīja, ka lielāki ieguvēji būs pamatskolas skolotāji, kuru algu aprēķinā līdz šim bija izmantots zemāks koeficients, ko plānots palielināt.  No janvāra plānots palielināt arī pirmsskolas izglītības iestāžu jeb bērnudārzu audzinātāju algas.

Piedāvāto modeli, kuru detalizēti plānots prezentēt pirmdien, vēl apspriedīs darba grupās. Ministrs pieļāva, ka daži, kas gaidīja vairāk, varētu būt neapmierināti ar piedāvājumus, bet Izglītības ministrija  “nevar pastiept 27 miljonus garākus, nekā tie ir”.

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) priekšsēdētāja Inga Vanaga Latvijas Radio savukārt piedāvājumu pagaidām vērtēja piesardzīgi. Viņa sacīja, ka skolotāji ir gatavi konstruktīvajām sarunām, "esam par izglītības kvalitāti, pieejamību".

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Nevar pieļaut, ka mazajās skolās par stundu pedagogam maksā ievērojami mazāk nekā lielajās skolas, jaunajā modelī arodbiedrības arī negrib redzēt pašreizējo praksi, ka pašvaldības spiestas atņemt naudu lielajām skolām, lai pārdalītu to mazajām skolām. Tajā pašā laikā arodbiedrības norāda, ka  pašām jaunākajām klasēm  jābūt pēc iespējas tuvāk dzīvesvietai.

Kopumā gan LIZDA uzskata, ka nav normāli, ka tik daudz laika pagājis, lai izstrādātu šo modeli un risinātu problēmas, kas zināmas jau vairākus gadus. To gan nevar pārmest pašreizējai valdībai, jo kopumā sarunas par pedagogu algu notiek jau divus gadus.

Pagaidām gan Vanaga atturējās komentēt, vai šis piedāvājums būtiski atšķirsies no iepriekšējā, jo pedagogu arodbiedrība  vēlas izanalizēt piedāvājumu un aprēķināt, kādas būs algas. 

Intervijā LTV “Rīta panorāmai” Vanaga norādīja, ka skolotāji ļoti cer, ka būs pozitīvi elementi visiem izglītības jomā strādājošajiem, tomēr arodbiedrība vērsīs uzmanību, lai būtu ņemtas vērā lietas, par ko iepriekš LIZDA rīkoja streiku – bērnudārzu  audzinātāju algām, mazajām skolām, atbalsta personāla atalgojums un augstākajā  izglītībā strādājošo atalgojums.

Tāpat arodbiedrībai ir ļoti būtiski, lai jaunais modelis nevienam nepasliktinātu pašreizējo situāciju.  

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Intervijā LTV “Rīta panorāmai” Šadurskis atzina, ka nevar garantēt, ka visiem būs tieši šāds 200 – 300 eiro pieaugums, bet tāds būs vidējais radītājs. Viņš arī nevarēja apsolīt, ka nevienam skolotājiem alga nekļūs ne par vienu eiro mazāka, taču uzsvēra, ka jaunais modelis koncentrējās uz mazo algu celšanu, nevis lielo algu mazināšanu.

“Mans mērķis, lai skolotāji var nopelnīt 1000 un vairāk eiro, un daži to varēs jau no septembra, citiem iesim uz priekšu soli pa solim,” intervijā LTV sacīja ministrs.

Šadurskis arī atklāja, ka ar budžetā rezervētajiem deviņiem miljoniem eiro algu palielināšanai nepietiks, un ir atrasta nauda arī sistēmā, bet, cik tieši un uz kā rēķina, viņš pagaidām neatklāja.  

Šadurskis intervijā LTV sacīja, ka bērnudārzu audzinātājiem būs jāpagaida līdz 1. janvārim, bet viņa pārliecība ir, ka bērnudārzu pedagogu atalgojumam būtu jābūt tikpat lielam kā skolu skolotāju algām.  Arī lektoram augstskolā jāsaņem arī ne mazāk kā skolotājam skolā, un pārējās pakāpēs augstskolās jāsaņem lielākas algas.

Šadurskis atklāja, ka jaunais modelis paredz arī izmaiņas skolu tīklā, taču tas aizvien būs pašvaldību kompetencē, un ministrs nedomā, ka līdz nākamgad vasarā gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām kaut kas notiks. Taču, pēc viņa teiktā, dažām skolām būs “jāsamazinās no vidusskolas uz pamatskolu vai no pamatskolas uz sākumskolu”. Tas gan nenozīmēšot, ka skolas likvidēs fiziski, skolas varētu palikt savās telpas, apvienojot administrācijas un veidojot filiāles.  

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.Jau ziņots, ka Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) aprēķinājusi, ka pedagogu mēneša algai pirms nodokļu nomaksas jābūt 1150 eiro. Tikpat liela alga paredzēta bērnudārza audzinātājiem.

2015.gada septembrī LIZDA un Izglītības un zinātnes ministrijas  sarunas par jaunu atalgojuma modeli nonāca strupceļā. Novembrī notika pedagogu vienas dienas brīdinājuma streiks. Savukārt šogad LIZDA un Latvijas Izglītības vadītāju asociācija (LIVA) atbalstījusi alternatīvu pedagogu darba samaksas modeli. Organizācijas vienojās veidot darba grupu, lai pilnveidotu šo modeli.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti