Šadurskis: Lietišķās zinātnes dominance Latvijā apdraud attīstību

Lietišķās zinātnes dominance Latvijā apdraud fundamentālās zinātnes attīstību, otrdien brīdināja Saeimas deputāts un matemātikas zinātņu doktors Kārlis Šadurskis ("Vienotība").

Viņš atgādināja, ka Latvijā zinātne ir ļoti atkarīga no privāto institūciju finansējuma. Tā kā uzņēmēji nav ar mieru finansēt fundamentālus pētījumus, kas, iespējams, nedos uzņēmumam tiešu peļņu, viņi atbalsta lietišķos pētījumus, kur guvumu saņem tieši uzņēmums.

Tomēr, kā norāda Šadurskis, lietišķās zinātnes pamatā ir fundamentālā zinātne. Proti, ja nav fundamentālu pētījumu pieredzes, tad ir grūti sasniegt rezultātu lietišķajā pētniecībā. Tādējādi ir risks attīstībai, jo "nevar uzbūvēt māju no otrā stāva".

Iepriekš par Latvijas zinātnes attīstību izskanējuši pretrunīgi viedokļi. Latvijas Organiskās sintēzes institūta Zinātniskās padomes priekšsēdētājs profesors Ivars Kalviņš iepriekš pauda, ka Latvijas zinātne atrodas uz izzušanas sliekšņa.

Savukārt pretēju viedokli pauda zinātnieks Vjačeslavs Kaščejevs, kurš norādīja, ka arī grūtos laikos zinātne spēs pastāvēt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti