Krustpunktā

Eiropas Savienības nākotne. Kas gaidāms?

Krustpunktā

PVN likmes samazināšanu augļiem un dārzeņiem. Ietekme uz cenām

Izglītības un zinātnes ministrs Šadurskis: Katrs jauns sākums ir saistīts ar virkni risku

Šadurskis: Latviešu valodas eksāmens skolās ir un būs!

Ieviešot jaunu kompetenču izglītības pieeju, nav plānots atteikties no latviešu valodas eksāmena skolās Latvijas Radio raidījumā “Krustpunktā” uzsvēra izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis (“Vienotība”).

Šonedēļ medijos izskanēja, ka Izglītības ministrijai ir iecere no 2021./2022. mācību gada 9. klases beigās atteikties no atsevišķa eksāmena latviešu valodā.  

Šadurskis skaidroja, ka jauna kompetenču izglītības pieeja nesīs līdzi arī jaunas eksāmena formas, jo būs kompleksi jāpārbauda prasmes un zināšanas. Un latviešu valodas eksāmenā nepietiks ar valodas un literatūras zināšanām, bet būs jāpārbauda arī attieksmes veidošanās, lai saprastu, vai tā ir kompetence.

“Ja kāds plānprātiņš no tā secināja, ka vairs nebūs latviešu valodas eksāmena, tad jāuzlabo veselība vai jābūt mazāk aktīvam,” sacīja ministrs.

Viņš uzsvēra, ka noteikti nav plāna atteikties no latviešu valodas eksāmena. 

Šadurskis arī stāstīja, ka atļaut vidusskolēniem pilnīgi brīvi izvēlēties, kādus priekšmetus mācīties nevarēs, taču jāpiedāvā vismaz divi iespējamie “izvēles grozi”, un tieši tāpēc skolā jābūt vismaz divām paralēlām vidusskolas klasēm.

Kompetencēs balstītā mācību satura izmēģināšana jau sākusies 100 Latvijas skolās. Nepieciešamība pēc mācību modeļa maiņas tiek pamatota ar vēlmi uzlabot Latvijas skolēnu sasniegumu rādītājus starptautiskā griezumā. Latvijas skolēnu zināšanas dabas zinībās, matemātikā un lasīšanā ir viduvējas, salīdzinot ar citām attīstītajām valstīm.

Šadurskis gan raidījumā “Krustpunktā” pauda bažas par to, vai ar vienu mācību gadu jaunā kompetencēs balstītā satura izmēģināšanai pietiks, lai pakāpeniski skolas to kā obligātu sāktu ieviest 2018.gada septembrī.  

Septembra beigās pedagogi varētu saņemt jaunos metodiskos materiālus, un ministrija esot izstrādājusi stingru laika grafiku šim mācību gadam. Ministrs tāpat noraidīja skolotāju bažas par to, ka jaunā satura izvērtēšana varētu notikt vasarā, pēc esošā mācību gada beigām, norādot, ka atgriezeniskā saite tiks uzturēta visu laiku.

“Bažas man ir, protams, jo katrs jauns sākums ir saistīts ar risku, vai mēs visās, vai lielākajā daļā skolu spēsim sekmīgi virzīties uz priekšu, vai nebūs tā, ka vecā rutīna kaut kādā veidā nobremzē jaunos procesus. Mums ir arī laika grafiks uzzīmēts uz tabulām, kur mēs tā diezgan strikti sekojam līdzi, vai viss iet pēc grafika. Diemžēl, tā kā projekts iekavējās par vairākiem mēnešiem startā, tad tagad ir jāsasteidz,” norādīja ministrs.

“Tā ir arī mana kategoriska prasība bijusi, pastāvīgi strādājoša atgriezeniskā saite, jo bez tās vienkārši nav iespējams,” uzsvēra Šadurskis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti