Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

Intervija ar Juri Lazdiņu

Telefonintervija ar izglītības un zinātnes ministru Kārli Šadurski

Šadurskis: Daži spēki grib jauniešus ar vājām valsts valodas zināšanām

Izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis („Vienotība”) uzskata, ka protestēt pret pāreju uz mācībām vidusskolās tikai latviski grib tie politiskie spēki, kuri vēlas maksimāli daudz cittautiešu jauniešu „turēt ar vājām latviešu valodas zināšanām”.

Šadurskis LTV „Rīta panorāmai” sacīja, ka ir spēki, kuri ieinteresēti turēt mazākumtautību jauniešus ārpus Latvijas informācijas telpas, tie ir prokrieviskie  spēki, kuriem nav vajadzīgi lojāli Latvijas pilsoņi.   

Ministrs arī noraidīja argumentus, ka pāreja uz mācībām valsts valodā liegs mazākumtautību jauniešiem kvalitatīvi apgūt mācību vielu.

„Ja kāds lieto šādus arguments, vai viņi domā, ka krievi ir dumjāki par citām tautām un nespēj iemācīties valodu? Domāju, ka nē!” sacīja ministrs.

Viņš uzsvēra, ka ir nepieciešama politiskā nācija, ka dzīvo vienā informācijas telpā, kurai ir kopīgas vērtības, un ir „bezgala naivi iedomāties, ka tas būtu iespējams, dzīvojot dažādās izglītības telpās, pēc tam jau pieaugušiem kļūt par vienotu nāciju”, norādīja ministrs.  

Jau ziņots, ka pie Izglītības ministrijas ēkas Vecrīgā pirmdien plānots mītiņš pret plāniem par skolu piespiedu pāreju uz latviešu valodu. Protesta akciju Rīgas domē pieteikusi Latvijas Krievu savienība. Tās līdzpriekšsēdētājs Miroslavs Mitrofanovs lēš, ka pasākumā varētu piedalīties ap 150 cilvēku.

Pēc trim gadiem vidusskolās visus vispārizglītojošos priekšmetus iecerēts mācīt tikai latviešu valodā.

Pirmsskolā, sākot no piecu gadu vecuma 2018./2019. mācību gadā - jaunā izglītības standarta ieviešana, kas pirmsskolas izglītību beidzot, nodrošinās latviešu valodas prasmi, lai mazākumtautību bērni varētu sekmīgi uzsākt sākumskolas izglītību latviešu valodā;

12.klases centralizētie eksāmeni no 2017./2018. mācību gada tikai latviešu valodā;

9. klases centralizētie valsts pārbaudījumi no 2019./2020. gada tikai latviešu valodā;

No 2019/2020. mācību gada 7. klasē notiek pāreja uz jauno kompetenču pieejā balstīto standartu, kas nodrošinās, ka, pamatskolu beidzot80% mācību vielas tiek pasniegta latviešu valodā;

No 2020./2021. mācību gada vispārizglītojošajā vidusskolā visi vispārizglītojošie priekšmeti tiek pasniegti latviešu valodā, saglabājot mazākumtautību skolēniem iespēju dzimtajā valodā apgūt mazākumtautību valodu, literatūru un ar kultūru un vēsturi saistītus priekšmetus (moduļus).

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti