Aktuāli

LR korespondente Vita Anstrate par stāstu sēriju «Sistēmas bērni»

Aktuāli

Apdrošinātāji: jāsamazina attaisnoto izdevumu griesti, nevis jāatceļ nodokļu atvieglojumi

Pašvaldība ziņu virsrakstos: Sadrumstalotajā Ķekavā skandālu piesātināts

Sadrumstalotajā Ķekavā skandālu piesātināts priekšvēlēšanu periods un sīva konkurence

Ķekavas novadu bieži min kā piemēru politiskai sadrumstalotībai. Pēdējās vēlēšanās 17 deputātu vietas sadalīja astoņas partijas. Visticamāk, 3.jūnijā gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās cīņa par katru deputāta krēslu būs vēl sīvāka, jo kandidēs gan ierastie novada politiskie spēki, gan vairāki jaunpienācēji, kas iepriekš aktīvi iebilduši vairākiem strīdīgiem pašvaldības lēmumiem.

Nojaukt un uzcelt skolu

Ķekavas novada domes pēdējā sēde pirms Lieldienu brīvdienām norit mierīgā gaisotnē. Tomēr pēdējā gada laikā dome pieņēmusi nevienu vien pretrunīgi vērtētu lēmumu. Septembrī dome lēma nojaukt veco Pļavniekkalna sākumskolu, lai tās vietā par 3,6 miljoniem eiro uzbūvētu jaunu skolu, kurā būs vietas 288 bērniem. Tomēr skolēnu vecāki tam iebilda, uzsverot, ka loģiskāk būtu skolu celt blakus netālu esošajam bērnudārzam.

Tādā gadījumā varētu uzbūvēt lielāku skolu, un esošajiem audzēkņiem nebūtu uz celtniecības laiku jāpārvācas uz novecojušo Ķekavas sākumskolas ēku vairāku kilometru attālumā. Toreiz vecāki sarīkoja piketu, tomēr deputātu lēmumu tas neietekmēja, un skolu Reģionu aliansi pārstāvošā mēra Anda Damlica vadītā dome lēma nojaukt.

Pēc lēmuma domes sēdē sākās nelielas nekārtības, kad vecāku līderis Neils Kalniņš prasīja Damlica atkāpšanos.

Dārgais pirkums

Dažus mēnešus vēlāk Ķekavas novada dome jau atkal nonāca mediju virsrakstos. Šoreiz iemesls bija domes lēmums iegādāties bijušās kafejnīcas „Pie Mārtiņa” ēku Ķekavas centrā, lai gan tā gadiem stāvējusi tukša un atrodas sliktā stāvoklī. Sākumā pašvaldība vēlējās telpas nodot policijas vajadzībām, taču tagad tajā plāno ierādīt telpas būvvaldei.

Ķekavas dome ēku iegādājās par gandrīz 300 000 eiro. Sociālajā tīklā “Facebook” Ķekavas novada iedzīvotājs Gatis Līcis ievietoja video, kurā uzsvēra, ka dome iegādājusies nevajadzīgu ēku, turklāt pamatīgi pārmaksājot. Video šobrīd ir vairāk nekā 140 000 skatījumu.

Mērs Damlics gan tos sauc par apmelojumiem. Viņš uzskata, ka cena bijusi adekvāta, lai gan atzīst, ka ēku vajadzēja iegādāties jau sen, kad tā bija lētāka: “Jau toreiz pašvaldībai trūka telpas, un situāciju ir tāda, kāda tā ir. Par nepilniem 300 000 eiro tā ir ēka ar gandrīz 900 kvadrātmetriem lietderīgās platības ar pilnu infrastruktūru, kas ir nepieciešama ēkas funkcionēšanai, tas ir elektrība, gāze apkures nodrošināšanai, ūdens, kanalizācija, un pie tam vēl atrodas Ķekavas centrā. Tas ir adekvāts pirkums. Krīze ir beigusies, cenas iet augšā.”

Arī skandālu ap Pļavneikkalna sākumskolu Damlics sauc par uzpūstu: “Prasība - uzceliet mums jaunu skolu jaunā vietā un tad mēs pārvāksimies, tā ir pārspīlēta prasība. Tikai un vienīgi īpašnieks var lemt par savu īpašumu tālāko likteni. Un īpašnieks nav skolēnu vecāki, bet gan pašvaldība.”

Politiskā konkurence aug

Tomēr strīdīgie lēmumi noveduši pie jaunu politisko konkurentu ienākšanas jau tā politiski sadrumstalotajā Ķekavā. Pašvaldību vēlēšanās Pļavniekkalna sākumskolas skolēnu vecāki startēs no Jaunās konservatīvās partijas saraksta. Viņu galvenais mērķis – atcelt domes lēmumu par Pļavniekkalna skolas nojaukšanu.

Tikmēr jau pieminētais Gatis Līcis startēs no “Gods kalpot mūsu Latvijai” saraksta. Viņš stāsta, ka citādi nespēj ietekmēt domes lēmumus. Piemēram, Līcis meklējis atbalstu kanalizācijas sistēmu problēmu risināšanai Lapenieku ciematā, tomēr dzirdīgas ausis domē nav sastapis.

“Vairāku gadu garumā, mēģinot kaut ko panākt caur ministrijām, tiesībsargiem, pat caur tiesām. Man neizdevās, godīgi sakot, neko panākt, nekādas izmaiņas, lai dome ieklausītos cilvēkos. Līdz ar to es sapratu, ka vienīgais, no kā viņi baidās, ir vēlētājs, un tas ir vienīgais, kā viņus var ietekmēt. Tieši tāpēc es pieņēmu lēmumu piedalīties domes vēlēšanās. Man arī piedāvāja pirms četriem gadiem, bet tad es vēl nebiju tik nokaitināts kā šogad,” saka Līcis.

Šobrīd Ķekavas domes koalīciju veido Reģionu alianse, Vidzemes partija, “Tautas kontrole” un partija “Sadarbība”.

Vairāki esošie deputāti izlēmuši mainīt partijas. Piemēram, Latvijas Zemnieku savienības deputāts Andis Adats piebiedrojies partijai “Vienoti Latvijai”, savukārt “Tautas kontroles” vienīgais pārstāvis domē Pēteris Geks tagad startēs no partijas “No sirds Latvijai” saraksta. Gan “Vienoti Latvijai”, gan “No sirds Latvijai” iepriekš Ķekavā nav bijušas pārstāvētas.

Mēru Damlicu nepārsteidz spraigā cīņa par varu Ķekavā, jo novads ir bagāts ne tikai ar resursiem, bet arī jauniem cilvēkiem. Damlics uzskata, ka Pierīgai tas ir raksturīgi, lai gan arī Rīgai blakus esošajās pašvaldībās reti iedzīvotāju balsis starp sarakstiem sadalās tik līdzvērtīgi, kā tas ir Ķekavā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt