Pusdiena

Tramps piedāvā samazināt un vienkāršot nodokļu likmes

Pusdiena

Lielajos kapos izrakta un drošās rokās nodota kādreiz paslēpta Hūnu ģimenes kapa plāksne

Sadalot izdevumus pa daļām, pacientus mudina katram zāļu iepakojumam ņemt savu recepti

Sadalot izdevumus pa daļām, pacientus mudina katram zāļu iepakojumam ņemt savu recepti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Pacienti neizprot, kāpēc, ja uz vienas īpašās receptes izrakstīti vairāki zāļu iepakojumi, tad aptiekā tie ir jāizņem pa vienam. Aptiekās saskaras ar situāciju, ka pacientu lūdz atstāt recepti un vēlāk atgriezties turpat pēc nākamā iepakojuma, kas izrakstīts uz receptes. Kāds pacients ar Latvijas Radio dalījās savā pieredzē.

Aivaram ārsts uz vienas receptes izrakstīja divus zāļu iepakojumus. Tā bijusi sarkanā jeb īpašā recepte. Uz tādām izraksta, piemēram, Aivara gadījumā daļēji valsts kompensētus medikamentus.

Ar vienu iepakojumu pietiekot mēnesim. Ārsts uz receptes izrakstījis zāles diviem mēnešiem. Savukārt vīrietis vēlējies aptiekā izņemt vispirms vienu iepakojumu un tikai vēlāk otru. „Medikamenti ir ļoti dārgi. Pat ja tie ir valsts kompensējamie, tie ir ļoti dārgi. Tā doma ir, ka es palietoju mēnesi, man medikamenti beidzas, un es eju pēc nākamajiem. Protams, vienā mēnesī izgāzt 30 vai 60 eiro – ir liela starpība,” stāsta Aivars.

Ar savu recepti Aivars devās uz aptieku. Taču iecerētais neizdevās.

„Man aptiekā aizrādīja, ka vienu oriģinālu nav iespējams izņemt, ka man ir jāizņem abi oriģināli vai attiecīgi man ir jāatstāj recepte pie viņiem.

Es to negribēju. Bet, nu, viņi man teica, ka nav iespējams, ka viņi man izdod pusi, jo tādā veidā es tad ar to recepti iešu pie konkurentiem, nevis pie viņiem,” viņš norāda.

Aivars savu recepti aptiekā atstāt nevēlējās. „Bet nē, viņi pār visām varītēm mani spieda, lai es atstāju recepti pie viņiem un izņemu pusdevu. Tieši konkrētajā aptiekā izņemu otru pusi tad, kad man vajag – nevis viņu tīklā, bet tieši konkrētajā aptiekā,” pauž Aivars.

Šis piedāvājums nav apmierinājis. Devās uz citu aptieku. Tur savukārt piedāvāja tikai vienu variantu – paņemt abus zāļu iepakojumus reizē.

Aivars saka, - visticamāk, būs spiests pieņemt aptieku nosacījumus. Savs skaidrojums tam ir Zāļu uzraudzības un kontroles nodaļas vadītājam Rihardam Burmistrim.

„Aptiekas pienākums, protams, ir izsniegt to zāļu daudzumu, kas ir izrakstīts uz receptes,” skaidroja Burmistris.

“Benu” aptiekas Farmācijas daļas vadītāja Vizma Vīksna izstāsta arī par e-receptēm. E-veselību aptiekās gaida un saredzot daudzus plusus. „Bet [e-recepte] nedod iespēju. Ja pacientam ir izrakstīti trīs medikamenti, trīs oriģināli trīs mēnešiem, ko pieļauj recepte, šādā gadījumā viņš, atnākot uz aptieku, konstatē, ka viņš nevar nopirkt visus trīs oriģinālus uzreiz. Kompensācijas sistēmas ietvaros mēs nevaram piedāvāt tādu variantu kā izpirkt medikamentu pa daļām,” norāda Vīksna.

E-sistēma piedāvā arī variantu pa daļām izņemt medikamentus, taču ārstam vienas vizītes laikā pacientam jāizraksta trīs e-receptes.

Taču Aivara gadījumā bija parastā – papīra recepte. Arī šeit izeja ir tāda pati, turpina Rihards Burmistris no Veselības inspekcijas. „Ja pacients zina, ka viņš nevar apmaksāt uzreiz divus iepakojumus, tad labāk uzreiz ārstam pateikt, lai izraksta šīs zāles – katru iepakojumu atsevišķi uz vienas receptes,” saka Burmistris.

Ja aptiekai nepaliek recepte par kompensējamām zālēm, tad tā nevar saņemt kompensāciju no valsts. Tāpēc arī vienā no aptiekām lūdza atstāt recepti un atgriezties pēc otrā zāļu iepakojuma turpat.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti