Panorāma

Skolotāju atalgojuma modelis gatavs

Panorāma

Aprit 30 gadu kopš Černobiļas kodolkatastrofas

Cenu atšķirība dzīvības cenā?

Sacīkstēs mirušajam sportistam Čakšam sākotnēji palīdzību sniedza privātais veselības centrs, ne «ātrā palīdzība»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Jaunā riteņbraucēja Niklāva Aleksandra Čakša traģiskā aiziešana pēc sacīkstēm liek uzdot jautājumu par to, cik kvalificēti viņam tika sniegta pirmā palīdzība. Svētdien neilgi pēc šīs sezonas pirmā velomaratona finiša 17 gadus vecais sportists saļima un nomira mediķu rokās.  “Veselības centra 4” mediķu brigāde, kas nodrošināja neatliekamo palīdzību šajā pasākumā, apgalvo, ka darījusi visu iespējamo. To gan, visticamāk, vērtēs Veselības inspekcija. 

Maratonā slodze ir pamatīga, un Niklāvs Čakšs finišēja ar labu rezultātu un būtu kāpis uz pjedestāla. Slikti sportistam palika jau pēc finiša, kad viņš bija nomazgājies un atvilcis elpu. Vispirms palīgā steidzās mediķi, kas atradās sacīkšu vietā.

Līdz šim katru gadu šajos maratonos palīdzību nodrošināja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) brigādes. Šis bija pirmais gads, kad pakalpojumu sniedza “Veselības centra 4” ātrā palīdzība.

“Visas mūsu ārstniecības personas, kas bija notikuma vietā, ir sertificētas un ikdienā arī strādā Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā. Tā ka par viņu kompetenci un pieredzi – tā bija augstākajā līmenī. Un reanimācijas pasākumi tika sniegti apmēram divu minūšu laikā, jo brigāde atradās netālu no autobusa, kur pacientam bija kļuvis slikti,” stāsta  “Veselības centra 4” sabiedrisko attiecību speciāliste Laura Titāne.

Latvijas Televīzijas rīcībā esošā informācija liecina, ka līdz brīdim, kad pie bezsamaņā esošā sportista ieradās neatliekamās palīdzības brigāde, reanimācijas pasākumi jau bija veikti 10 – 20 minūtes. Kad palīgā izsauktie Neatliekamās palīdzības dienesta Valmieras apakšstacijas mediķi jaunajam sportistam pievienoja monitoru, ko uz vietas esošie mediķi nebija izdarījuši, sirds ritms jau bija defilibrējams. Vienkāršāk sakot – bija jāizmanto elektrošoks, bet līdz tam tas nebija izdarīts.

Vērtēt kolēģu darbu ātrās palīdzības dienestā atsakās, tas jādara Veselības inspekcijai. “Mēs konstatējām, ka jaunietis jau ir klīniskās nāves stadijā. Tātad bez elpošanas, un apstājusies sirdsdarbība. Mūsu mediķu brigāde atbilstoši vadlīnijām sāka palīdzības sniegšanu, tātad atdzīvināšanas pasākumus. Palīdzības sniegšana turpinājās 42 minūtes, bet diemžēl nācās konstatēt, ka jaunietis jau ir miris un palīdzēt nebija iespējams,” stāsta NMPD pārstāve Ilze Bukša.

Sacīkšu rīkotājs skaidro, ka “Veselības centra 4” piedāvājumu izvēlējies, jo viņi piedāvā arī papildus kvadriciklu, ar kuru mediķi dodas trasē. “Man bija informācija, ka viņiem bija labāks aprīkojums, ka viņi specializējušies citus gadus tādos pasākumos kā motokrosi. Uz to mēs nekad neesam taupījuši,” skaidro sacīkšu rīkotājs Igo Japiņš.

Latvijā nav datu par sportistu nāvi. Pasaules pieredze liecina, ka šādi gadījumi ir viens uz simts tūkstošiem un vīrieši mirst piecas reizes biežāk nekā sievietes.

“Ja tas gadījums ir tūlīt pēc sacensībām, tas skaitās kā pēkšņa nāve sportā. Tā kā tas ir jauns, trenēts cilvēks ar plānotam slodzēm un regulārām pārbaudēm, visticamāk, tie ir pēkšņi asinsrites traucējumi vai kāds cits notikums, kas noticis saistībā ar aneirismu vai nu ar ritma traucējumiem sirdij. Tādi, kas regulārajās pārbaudēs var arī neatklāties,” stāsta SIA “Sporta laboratorija” sporta ārste Sandra Rozenštoka.

Ātrās palīdzības dienestā brīdina, ka augsta riska pasākumos, kādi ir maratoni un velomaratoni, tikai īpaši apmācīti mediķi un labi aprīkotas brigādes var nodrošināt palīdzības sniegšanu. “Organizatoriem ļoti rūpīgi jāizvēlas pakalpojuma sniedzējs atbilstoši tam, kāda riska pasākums viņam ir. Neapšaubāmi, NMPD ir valsts institūcija un tā rīcībā ir ļoti dažādi resursi, kas piemēroti ļoti dažāda līmeņa palīdzības siegšanai,” stāsta Bukša.

Likums nosaka, ka visos masu pasākumos ir jānodrošina neatliekamās medicīniskās palīdzības sniegšana. Tas ir maksas pakalpojums, un cenas atšķiras. NMPD izmaksas ir 46,26 eiro stundā. Neoficiāli zināms, ka privātie pakalpojumu sniedzēji šo pašu pakalpojumu piedāvā lētāk. “Veselības centra 4” brigādes izmaksas oficiāli norādītajā cenrādī atšķiras tikai par četriem eiro.

Taču līgums par velomaratonu esot konfidenciāls un cenu atklāt nevarot. Arī Japiņš rēķinu no “Veselības centra 4” vēl neesot saņēmis, bet cenu atšķirība neesot bijusi pārāk liela. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti