Labrīt

Daugavpils teātris ar pirmizrādi "Mīlestība 32 m2" uzsāk jauno sezonu

Labrīt

Divkāršs medaļnieks Eiropas jauniešu programmēšanas olimpiādē - Ansis Gustavs Andersons

NEPLP iesniegs pieteikumu sabiedrisko mediju ēkas būvniecībai

Sabiedrisko mediju ēkas būvei prasīs Covid-19 krīzes laika atbalstu – vairāk nekā 50 miljonus eiro

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) piektdien, 11. septembrī, vērsīsies Finanšu ministrijā (FM), lai pieteiktos Covid-19 krīzes pārvarēšanai paredzētajam Eiropas Savienības (ES) finansējumam apvienoto sabiedrisko mediju ēkas būvei. To intervijā Latvijas Radio atzina NEPLP locekle Ieva Kalderauska.

Par to, ka jau nākamgad varētu sākt projektēt jaunu, kopīgu sabiedrisko mediju ēku, Latvijas Radio darbinieki uzzināja vien šonedēļ. Mediju uzrauga – Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes – virzītā iecere šonedēļ apspriesta īpaši sasauktā „Attīstības komisijā”, ko veido politiķi, NEPLP un abu mediju vadība, kurai pāris dienās bija jādod piekrišana jaunas ēkas būvniecībai.

Sabiedrisko mediju ēkas būvei prasīs Covid-19 krīzes laika atbalstu – vairāk nekā 50 miljonus eiro
00:00 / 03:38
Lejuplādēt

Pēc Kalderauskas teiktā, ideja par jaunas sabiedrisko mediju ēkas būvi ir jau labu laiku, un tā atkal nonākusi  dienaskārtībā pēc tam, kad NEPLP saņēma abu sabiedrisko mediju – Latvijas Televīzijas un Latvijas Radio – finanšu pieprasījumus tehnoloģiskās bāzes atjaunošanai un ieguldījumiem ēku uzturēšanai.

Abu sabiedrisko mediju pieprasījumi par papildu finanšu piesaisti no budžeta sasniedza gandrīz 100 miljonus eiro.

Iespēja pieteikties finansējumam

Kalderauska atklāja, ka finansējums jaunas sabiedrisko mediju ēkas būvniecībai ir ieplānots Nacionālajā attīstības plānā 2020.-2027. gadam – ap 40 miljonu eiro apmērā. Taču Covid-19 krīzes laikā parādījusies jauna iespēja –  piesaistīt finansējumu no ES Ekonomikas atveseļošanas mehānisma, un šī iespēja būtu jāizmanto.

NEPLP pārstāve norādīja, ka saskaņā ar aptuvenām aplēsēm ēkas būvniecībai būtu nepieciešami 56-57 miljoni eiro.

Saskaņā ar procedūru pieprasījums Eiropas Atveseļošanas un noturības mehānisma līdzekļiem jāiesniedz FM, kas pēc tam to iesniegs Eiropas Komisijā.

Valsts AS "Valsts nekustamie īpašumi" pēc NEPLP lūguma līdz šim apzinājusi divas iespējamās vietas, kur varētu atrasties iespējamā jaunā sabiedrisko mediju ēka. Tas ir Skanstes rajons, kur atrodas arī Saeimas autobāze, kā arī Zaķusala – blakus esošajai Latvijas Televīzijas ēkai, kur savulaik bija plānota Latvijas Radio ēka, bet kas tā arī netika uzbūvēta. 

Kalderauska atzina, ka

dienaskārtībā arvien ir divi varianti – esošo ēku atjaunošana vai jaunas ēkas būvniecība. Lēmums, kurš no variantiem būs pieņemamāks, vēl sekos.

Izmaksas, kas svārstās no 52,5 līdz 56,5 miljoniem eiro, paredzētas bez tehnoloģijām un aprīkojuma. „Mēs arī, protams, attīstot šo ideju, nedomājām, ka tas notiks tik strauji. Pilnībā piekrītam, ka tam būtu jānotiek pakāpeniski un pārdomāti,” sacīja Kalderauska no NEPLP.

Straujā tempā

NEPLP pārstāve atzina, ka ideja par jaunas sabiedrisko mediju ēkas būvniecību un tam plānoto ES finansējuma piesaisti tiek virzīta samērā strauji, taču laika, lai pieteiktos šim atbalstam, nav daudz. Proti, pieteikums ir jāiesniedz līdz piektdienai, 11. septembrim.

"Ja mēs tagad nepieteiksimies šai naudai un neizmantosim šo iespēju, mums tāda neradīsies, iespējams, nākamos 10 vai 20 gadus, jo valsts budžetā šādas naudas nav," sacīja Kalderauska.

Tikmēr Latvijas Radio valdes priekšsēdētāja Una Klapkalne uzsvēra, ka šādā steigā nevar pieņemt izsvērtus lēmumus: „Neapšaubāmi, mēs nebijām gatavi tādā steigā sniegt pat ne vispārīgus savus priekšlikumus. Bet esam mēģinājuši iesaistīties procesā un pateikt, ka gribam, lai šis process turpmāk būtu ļoti skaidrs, saprātīgs un atbilstošs tam, kā tas būtu jādara – proti, vispirms tiek pieņemts jaunais Sabiedrisko mediju pārvaldības likums, tad ir koncepcija par mediju apvienošanu, un tikai tad mēs patiesībā spējam saprast, kādas ir vienotā sabiedriskā medija telpu vajadzības.

Šobrīd mēs sākam procesu precīzi no otra gala, nerēķinoties ar to, kādas varētu būt potenciālās izmaiņas gan organizācijā, gan cilvēku skaitā, gan mūsu nākotnes vajadzībās."

Steigu ilustrē arī fakts, ka NEPLP piesaistītajai arhitektei tikai nepilna mēneša laikā bija jāsagatavo iespējamie varianti – celt jaunu ēku vai rekonstruēt TV ēku Zaķusalā, pārceļot turp arī radio – un pat jāsagatavo izmaksu aplēses.

Arī Saeimas Mediju politikas apakškomisijas vadītāja Vita Anda Tērauda (“Attīstībai/Par!”) norādīja, ka vajadzība apiet loģisko plānošanas procesu rada bažas, jo neatbildētu jautājumu vēl ir ļoti daudz.

Tērauda cer, ka līdz ar to nebūs jāsasteidz arī vienota sabiedriskā medija koncepcijas izstrāde: „Man to ļoti negribētos. Apvienošanas – tāpat kā jebkuru lielu pārmaiņu – vadība to nevar izdarīt, neiesaistot pašus cilvēkus, uz ko tas attiecas. Tāpēc man negribas redzēt sasteigtību koncepcijas izstrādē. Tajā pašā laikā – ja palaižam šo garām, paliek ļoti liels neatbildēts jautājums: kā mēs vispār tuvāko 20 gadu laikā tiksim pie modernas infrastruktūras?”

Lai gan pašlaik vēl nav skaidrs, kur cels jauno sabiedrisko mediju ēku – jo tieši šo variantu, nevis Zaķusalas ēkas rekonstrukciju, sliecas atbalstīt NEPLP un pašu mediju vadība – tā taptu uz valsts vai pašvaldības zemes. Privātas zemes iegāde netiekot apsvērta. Vai Eiropas Komisija atbalstīs finansējumu šim mērķim, varētu kļūt skaidrs nākamā gada pavasarī. Tādā gadījumā ēkas būvniecība būtu jāpabeidz līdz 2026. gadam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti