Sabiedriskās vietās vairs neder auduma maskas. PTAC ieteikumi sejas aizsegu iegādei

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

No 25. janvāra stājas spēkā izmaiņas noteikumos, kas paredz obligātu medicīniskās maskas vai ne zemāk kā FFP2 drošības respiratoru lietošanu, tomēr Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) tirdzniecību vietu apsekojumos iepriekš konstatēja neatbilstošu respiratoru tirgošanu, tāpēc aicināja iedzīvotājus pirms iegādes pievērst uzmanību preces marķējumam un aprakstam.

Respiratori

PTAC atgādināja – lai respirators vai medicīniskā maska būtu atbilstoša un kalpotu tam paredzētajam mērķim, kā arī atbilstu Eiropas Savienības standartiem, uz iepakojuma ir jābūt norādītai noteiktai informācijai:

  • CE marķējumam;
  • paziņotās institūcijas četrciparu numuram no Eiropas Savienības paziņoto iestāžu datubāzes NANDO, piemēram, NB 0333 (Francijas paziņotā iestāde "AFNOR Certification);
  • ražotāja nosaukumam un adresei vai preču zīmei;
  • modeļa numuram vai nosaukumam;
  • Eiropas standarta EN 149 numuram un publicēšanas gadam: EN 149:2001+A1:2009 (vienreiz lietojamiem);
  • respiratora klasei (FFP2 vai FFP3) ar papildu norādi: NR – vienreizējai lietošanai, R – atkārtotai lietošanai;
  • derīguma termiņam;
  • ražotāja norādījumiem par respiratora pareizu lietošanu.

FFP2 respiratoriem filtrācijas efektivitāte ir 94%, FFP3 respiratoriem filtrācijas efektivitāte – 99%.

PTAC aicināja publiskās vietās neizmantot respiratorus ar vārstu, jo tie nenodrošinās aizsardzību pret vīrusa izplatību.  

Medicīniskās maskas

Uz medicīniskās maskas iepakojuma jābūt norādītai šādai informācijai: 

  • CE marķējumam;
  • ražotāja nosaukumam vai preču zīmei;
  • modeļa numuram vai nosaukumam;
  • maskas veidam (kategorija/klase/modelis: I, II, IIR);
  • standartam 14683:2019;
  • ražotāja norādījumiem par medicīniskās maskas pareizu lietošanu.

I tipa medicīnisko masku baktēriju filtrācijas efektivitāte ir 95%, II tipa – 98%, IIR tipa – 98% un ir izturība pret šļakatām.

Atklātās neatbilstības

Lai pārliecinātos par individuālo aizsardzības līdzekļu pieejamību un atbilstību normatīvo aktu prasībām, 2021. gadā PTAC veica monitoringu, apsekojot 764 tirdzniecības vietas pie aptuveni 70 komersantiem.

Monitoringa rezultāti parādīja, ka no 190 respiratoru modeļiem 71 (37%) neatbilda prasībām:

  • 10 modeļiem nebija norādīts ražotājs un CE marķējums,
  • 17 – pie CE marķējuma nebija norādīts paziņotās institūcijas reģistrācijas numurs, kas veica atbilstības novērtēšanu,
  • 10 – nebija CE marķējuma.

No piedāvājumos konstatētajiem neatbilstošiem respiratoriem 43 bija KN95 klases, kas ražoti saskaņā ar Ķīnas Tautas Republikas standartu GB2626, un to piedāvāšana patērētājiem Eiropas Savienības tirgū nav atļauta.

PTAC veiktā monitoringa laikā atklājās, ka nereti internetveikalu masku piedāvājumā nav korekts to definējums. Piemēram, higiēniskās sejas maskas aprakstā norādīts, ka tā ir FFP2 maska, vai respirators tiek saukts par medicīnas masku, tāpēc, iegādājoties internetā, patērētāji tiek aicināti pievērst uzmanību preces marķējumam.

KONTEKSTS:

No 25. janvāra publiskās vietās drīkstēs lietot tikai medicīniskās maskas vai ne zemākas klases kā FFP2 respiratorus bez vārsta. Izņēmums būs skolēni, kuri skolā varēs turpināt vilkt valsts nodrošinātās auduma maskas. Veselības ministrijā pamatoja, ka visu sabiedrības locekļu lietotās auduma maskas nav iespējams pārbaudīt, tādēļ viņiem drošāk ir vilkt medicīniskās maskas vai respiratorus. Savukārt izglītības procesam iepirktās maskas ir pieļaujamas izglītības procesā, jo tiek lietotas augstas kvalitātes auduma maskas, kas ir speciāli iepirktas.

2021. gada rudenī Covid-19 saslimstībai Latvijā sasniedzot augstāko atzīmi, valdība līdz 11. janvārim izsludināja ārkārtējo situāciju, nosakot ierobežojumus ar mērķi palielināt Covid-19 vakcinācijas aptveri. Vēlāk, situācijai pasliktinoties, uz vairākām nedēļām tika ieviests "lokdauns" un mājsēde.

Beidzoties "lokdaunam", no 15. novembra iedzīvotāji brīvāk iepirkties, pulcēties un saņemt pakalpojumus var "zaļajā režīmā", proti, uzrādot Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, bet cilvēkiem bez sertifikāta jeb "sarkanajā režīmā" ir pieejams pakalpojumu minimums.

Tikmēr gada nogalē bažas sāka radīt Covid-19 vīrusa omikrona paveida izplatība, kas vairākās valstīs novērota straujos tempos. Tāpēc ārkārtējo situāciju Latvijā pagarināja līdz 28. februārim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti