Dienas ziņas

Dzēsīs 2008. gada krīzes parādus

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Masku lietošanu kontrolēs pārvadātāji

Sabiedriskajā transportā varēs neuzņemt pasažierus bez maskas

Sabiedriskajā transportā varēs neuzņemt pasažierus bez maskām, savukārt pasažierus, kuri nelieto maskas, varēs izsēdināt ārā, nepieciešamības gadījumā arī piesaistot policiju, paredz otrdien valdības akceptētie noteikumi.

ĪSUMĀ:

  • Maskas transportā būs obligātas – to lietošanu kontrolēs pārvadātāji.
  • Bez maskas pasažierus varēs neuzņemt, izsēdināt no transporta.
  • Nepieciešamības gadījumā varēs iesaistīt policiju, lai izsēdinātu pārkāpējus.
  • Daži pārvadātāji gatavi arī tirgot maskas pasažieriem.
  • Pārvadātāji: Kontrolēt pasažierus brauciena laikā šoferis nevarēs.  

Iepriekš valdība nolēma, ka sejas aizsargmaskas sabiedriskajā transportā visā Latvijā no trešdienas, 7. oktobra, būs obligātas. Sejas aizsegšana ar šalli vai lakatu nav efektīva, tāpēc noteikta prasība sabiedriskajā transportā valkāt medicīniskās vai higiēniskās maskas, kā arī sejas vairogus, piebilda veselības ministre. Aizsargmaska nebūs obligāta bērniem līdz 13 gadu vecumam. Izņēmums būs arī cilvēki, kam aizsargmasku grūti nēsāt veselības dēļ.

Satiksmes ministrs Tālis Linkaits (Jaunā konservatīvā partija) informēja, ka noteikumi piešķirs tiesības sabiedriskā transportlīdzekļa vadītājiem neuzņemt vai izsēdināt pasažierus, kuri brauc bez maskas.

Reģionālajiem pasažieru pārvadātājiem jau pie iekāpšanas būs jāpārliecinās, vai pasažieriem ir maskas, un, ja maskas nav un pasažieris atsakās to vilkt, viņu neuzņems. Ja uzņemtais pasažieris vēlāk nelieto masku, būs tiesības viņu izsēdināt. Ja tas nenotiek labprātīgi, tad varēs aicināt policiju.

Tiesības kontrolēt masku lietošanu būs arī kontrolieriem un konduktoriem tajos transporta līdzekļos, kur viņi ir.

Linkaits attālinātajā preses konferencē informēja, ka bērnus no 13 līdz 15 gadu vecumam, ja viņi atteiksies lietot sejas aizsegus, izsēdināt varēs, tikai lai nogādātu tuvākajā policijas iecirknī.

Ministrs gan pauda cerību, ka šādu gadījumu nebūs. Viņš aicināja būt atbildīgiem, atbildīgi izturēties pret šiem ierobežojumiem, kas ir mūsu pašu veselības interesēs.

Linkaits arī aicināja neveidot konfliktsituācijas, nemudināt konduktorus ķerties pie galīgiem līdzekļiem un piemērot izsēdināšanu.

Ministrs arī atzina, ka attālākajos lauku reģionos ne visi uzreiz varēs iegādāties sejas aizsegus vai maksas, un vairāki pārvadātāji apņēmušies maskas tirgot autobusos, dažos maršrutos jau no trešdienas.

Sabiedriskajā transportā varēs neuzņemt pasažierus bez maskas
00:00 / 03:26
Lejuplādēt

Linkaits pozitīvi vērtēja Rīgas apņemšanos palīdzēt ar sejas aizsegu iegādi maznodrošinātajiem iedzīvotājiem, un pauda cerību, ka citas pašvaldības izvērtēs iespējas palīdzēt maznodrošinātajiem.

Veselības ministre Ilze Viņķele (“Attīstībai/Par!”) arī aicināja noteikt administratīvo sodu par masku nelietošanu, jo ir “droši, ka vismaz pusgads mums būs jādzīvo Covid-19 ēnā”, un ir nepieciešama arī disciplinēšana.   

Turklāt sodi atvieglotu dzīvi kontrolieriem, kuri nespēs katram Covid-19 noliedzējam iestāstīt, ka maska ir viņa paša labā domāta, norādīja Viņķele.

Šādas situācijas pārrunātas atbildīgajā darba grupā, tomēr Tieslietu ministrijas valsts sekretāra vietniece Laila Medina atzina, ka “gan Valsts policija, gan pašvaldības policija informēja par pašreizējo noslodzi, kad jānodrošina kārtība skolās.

Būtu jāmēģina vispirms to risināt bez policijas iesaistes. Ja situācija būs kritiska, tad, protams, mēs to risināsim.”

Premjers Krišjānis Kariņš aicināja atbildīgo Valsts kancelejas darba grupu sagatavot risinājumu sodu ieviešanai un soda apjomu noteikšanai, lai tas jau būtu gatavs, un tad valdībai būtu jautājums, vai un kad to ieviest.

Savukārt Linkaits preses konferencē  uz jautājumu, kāpēc nav nolemts ieviest sodus par masku nelietošanu transportā, norādīja, ka sodus piemērot varētu tikai valsts vai pašvaldības policija, kas nozīmētu došanos uz policijas iecirkni, un nevienai no pusēm tas nebūtu vajadzīgs. Linkaits cer, ka pasažieri būs izprotoši un pieklājīgi un ka sodi nebūs nepieciešami.

Arī Kariņš uzsvēra, ka valdība cenšas nevis ieviest jaunus ierobežojumus, bet gan drošības pasākumus, un tam jāpanāk sabiedrības sadarbība. Nepieciešams nevis sodīt, bet panākt, lai sabiedrība izprot, ka maskas pasargā viņus pašus un citus, “labākais, kā pasargāt tuviniekus – pašam nesaslimstot sabiedriskajā transportā”.

“Liepājas autobusu parka” valdes priekšsēdētājs Leonīds Krongorns LTV informēja, ka devis rīkojumu uzņēmuma šoferiem jaunās prasības ievērot.

“Tātad tos, kam nav maskas, neuzņemsim. Saprotams, ka pilsētas pārvadājumos ievērot šos noteikumus ir sarežģītāk, jo iekāpšana notiek ne tikai pa priekšējām durvīm,” atzina Krongorns.

Savukārt “VTU Valmiera” tuvākajās dienās pasažieriem piedāvās maskas iegādāties pie šofera par vienu eiro. Uzņēmums skeptiski raugās uz to, vai šoferis varēs kontrolēt masku lietošanu brauciena laikā.

“Autobusos ir pieejami mikrofoni, pa kuriem viņš var paziņot – “lūdzu lietot sejas maskas”. Bet skatīties uz katru cilvēku, sēžot pie stūres, viņš noteikti nevarēs. Tātad to mēs nevarēsim izkontrolēt,” atzina “VTU Valmiera” Pārvadājumu daļas vadītāja Anda Liepiņa.

KONTEKSTS:  

Latvijā 10. jūnijā beidzās 12. martā izsludinātā ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Vīruss joprojām cirkulē, un pret to nav nedz zāļu, nedz vakcīnas. Arvien ir spēkā atsevišķi ierobežojumi Covid-19 izplatības mazināšanai.

Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga, un 14 dienu kumulatīvais Covid-19 saslimšanas gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju pārsniedzis 25 gadījumus.

Reaģējot uz slimības izplatību, valdība nolēma, ka sejas aizsargmaskas sabiedriskajā transportā no 7. oktobra būs obligātas, izņēmumi ir 13 gadus nesasnieguši bērni un personas ar veselības problēmām. Valdība aicina arī visus iespēju robežās strādāt attālināti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt