Sabiedriskajā transportā infekcijām ir viegli izplatīties. Kā no tām izvairīties?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Sabiedriskais transports ir ļoti piemērota vide infekciju slimību izplatībai. Daudz cilvēku slēgtā telpā viegli var nodot kādu saslimšanu, tādēļ ļoti svarīgi rīkoties atbilstoši, lai saslimšanas riskus mazinātu. Tikmēr pasažieru pārvadātāji regulāri tīra transportu, lai mazinātu saslimšanu riskus.

Sabiedriskajā transportā saslimt ar infekcijām ir ļoti viegli
00:00 / 02:40
Lejuplādēt

Sabiedriskajā transportā visvieglāk saslimt ar elpceļu infekcijām, norādīja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemioloģe Raina Nikiforova. Cilvēki tās iegūst ieelpojot vai ar netīrām rokām pieskaroties acīm, mutei vai degunam. Lai mazinātu saslimšanas riskus, Nikiforova iesaka vairākas lietas, kuras būtu jāievēro pārvietojoties sabiedriskajā transportā un pēc tā izmantošanas.

"Vajag izvairīties no pieskaršanās ar rokām savai sejai, un tad, kad mēs esam atbraukuši darbā vai mājās, pirmais, kas jāizdara, būtu jānomazgā rokas. Ja nav tādas iespējas, būtu ļoti labi, ja mums būtu kādas mitrās salvetes. Cilvēks elpo ar degunu un ar muti, un tomēr degunam ir aizsardzības barjera. Kad mēs elpojam caur muti, tad tomēr tas inficēšanās risks ir lielāks, tādēļ vienkārši jātur mute ciet braucot tramvajā un mazāk jārunā. Bet jāatceras, ka daudzas elpceļu slimības mums ir vakcīnregulējamas, un līdz ar to, ja cilvēks ir vakcinēts pret tādām infekcijām kā difterija, garais klepus, masalas un arī gripa, tad viņš būs pasargāts no inficēšanās," stāstīja Nikiforova.

Visnoslogotākais ir galvaspilsētas sabiedriskais transports. "Rīgas satiksmes" pārstāve Baiba Bartaševica-Feldmane skaidro – sabiedriskais transports tiek tīrīts katru dienu.

"Katru dienu, atgriežoties no reisa, tiek tīrīti pilnīgi visu transporta līdzekļu saloni, pieturstieņi, logu palodzes, un tiek slaucītas arī grīdas. Uzkopes laikā cilvēki skatās arī pārējo situāciju salonā, un, ja tiek konstatētas kādas netīras lietas, tiek veikta padziļinātā mazgāšana. Reizi mēnesī kā minimums – tiek tīrīti griesti, durvis," stāstīja Bartaševica-Feldmane.

Gari pārbraucieni un ilgāks laiks starp pieturām, kad, autobusam atverot durvis, notiek gaisa apmaiņa, ir starppilsētu maršrutos. Pasažieru pārvadātāja akciju sabiedrības "Nordeka" pasažieru pārvadājumu daļas vadītājs Edvards Valdmanis skaidroja, ka papildu ierastajai autobusa salona tīrīšanai pēc katra reisa, ar noteiktu regularitāti tas tiek arī dezinficēts.

"Vismaz reizi trijos mēnešos salonā tiek veikta ķīmiskā tīrīšana, un reizi divos mēnešos salonā tiek veikta ozonēšana. Ozonēšana ir ar tādu nolūku, lai likvidētu nepatīkamās smakas un iznīcinātu arī slimības izraisošos mikroorganismus," pastāstīja Valdmanis.

SPKC epidemioloģe Raina Nikiforova gan norādīja – pat ja sabiedriskais transports tiktu dezinficēts pēc katra reisa, tas no infekcijām izvairīties nepalīdzētu, jo jebkurā brīdī transportā var iekāpt kāds inficēts pasažieris, tādēļ galvenais ir – ievērot drošības pasākumus pašiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti