Sadaļas Sadaļas

Sabiedrību aicina ziņot par ieroču īpašnieku atkarībām

Ieroču atļauju izsniegšana Latvijā tiek stingri kontrolēta. Lai to iegūtu, cilvēkam ir jāiziet daudz pārbaužu. Tomēr ne visus gadījumus var izkontrolēt. Par to liecina gadījums Madonas novadā, kad ieroča īpašnieks nošāva divus kolēģus un vēlāk aizturēšanas izolatorā izdarīja pašnāvību. Šādu gadījumu novēršanā jāiesaistās arī sabiedrībai, ziņojot par šaujamieroča īpašnieka atkarībām.

Sabiedrību aicina ziņot par ieroču īpašnieku atkarībāmZane Mače

Pirms nedēļas Madonas novadā kādu vīrieti aizturēja aizdomās par dubultslepkavību. Aizturēšanas brīdī viņš bija vairāk nekā trīs promiļu reibumā. Aizturētais bija mednieks ar ieroču atļaujām.

Stāstot par notikušo, Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis sacīja, ja policijai būtu ziņas par vīrieša problēmām ar alkoholu, ieročus un to atļaujas viņš zaudētu. Ķuzis pieļāva, ka tas būtu glābis abu noslepkavoto dzīvības.

"Ja laicīgi policija būtu saņēmusi informāciju, ka personai ir problēmas ar alkoholu, es domāju, ka viņam nebūtu nozieguma izdarīšanas rīka, kas ir ierocis. Un tas ir ļoti skumji. Izmantojot situāciju, es vēlreiz aicinu līdzcilvēkus, ģimenes locekļus, paziņas, draugus, tas ir brīdis, kad mēs varam glābt kādas personas dzīvību. Jo ir skaidrs, nebūtu šai personai ierocis, nebūtu notikusi šī traģēdija. Tas ir diezgan skaidri," sacīja Ķuzis.

Ieroču iegūšanai ir stingri noteikumi. Piemēram, cilvēks nedrīkst būt tiesāts vai ar atkarību problēmām. Ieroča atļaujas pretendents nedrīkst būt administratīvi sodīts par pārkāpumu izdarīšanu reibumā, huligānismu un citiem pārkāpumiem.

''Papildus tam Valsts policija izvērtē, vai Valsts policijai vai drošības iestādēm ir ziņas, kas apliecina, ka šī persona piederētu pie aizliegta bruņota grupējuma, biedrības, nodibinājuma, politiskās partijas, kas ir aizliegta. Tātad, vai nav pamatotas ziņas, ka ieroci var pielietot ļaunprātīgi, apdraudot sevi, sabiedrisko kārtību vai drošību," stāsta Valsts policijas Licencēšanas un atļauju sistēmas biroja priekšnieka vietnieks Andris Melkeris.

Melkeris norāda, ka ieroča atļaujas pretendentam jāiziet medicīniskā pārbaude. Tajā tiek noskaidrots, vai cilvēkam nav psihisku traucējumu vai atkarību. Pēc atļaujas saņemšanas šāda pārbaude jāveic regulāri. Policijā saka, to var noteikt no reizes gadā līdz reizei piecos gados.

Arī policijas pienākums ir veikt pārbaudes, piemēram, apsekot ieroča īpašnieka māju - pārbaudīt, vai ierocis tiek pareizi uzglabāts.

Ieroča atļaujas neizsniedz uz mūžu. Atļaujas pašaizsardzībai vai kolekcijas ieročiem izsniedz uz pieciem gadiem. Bet pārējiem, piemēram, medniekiem, tās ir bez termiņa. Tomēr ik pēc pieciem gadiem atļaujas pārskata.

Runājot par notikušo Madonas novadā, Melkeris uzsver - katrs gadījums jāvērtē atsevišķi. Katru gadu ieroča atļaujas tiek apturētas vai anulētas. Tās aptur, ja cilvēks ir apsūdzēts kriminālnoziegumā. Pašlaik tāpēc ir apturētas 69 atļaujas.

"Tagad gaidām, kad būs tiesas spriedums kriminālprocesā. Ja persona tiks sodīta par noziedzīga nodarījuma izdarīšanu, tiks anulēta atļauja. 2017. gadā šādi tika anulētas 19 atļaujas, kad persona tika atzīta par vainīgu noziedzīga nodarījuma izdarīšanā. 2018. gadā anulētas 26 atļaujas, 2019. gadā - 18 atļaujas," zina teikt policijas pārstāvis.

Par administratīvajiem pārkāpumiem šogad anulētas ir jau 43 atļaujas. Melkeris norāda, ka monitorings notiek katru dienu, tomēr katram blakus nevar izstāvēt.

Pašlaik Latvijā ir 32 481 ieroču īpašnieks. Šaujamieroču kopskaits ir vairāk nekā 70 000. Lielākā īpašnieku grupa ir mednieki.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt