Stāsti

Zoologs Edgars Dreijers par Spānijas kailgliemežu meklēšanu

Stāsti

Pārkāpjot noteikumus, insekticīdus un herbicīdus mēdz izmantot vējā un aizsargjoslās

Sabiedrības apspriešanai nodos ieceri par vērienīgu biznesa centru Zaķusalā

Sabiedrības apspriešanai nodos ieceri par vērienīgu biznesa centru Zaķusalā

Pēc mēneša rīdzinieki varēs paust savas domas par ideju Zaķusalas ziemeļu daļā blakus Latvijas Televīzijas ēkai uzbūvēt iespaidīgu biznesa centru. Šī doma nav nekas jauns – par daudzmiljonu sapņiem dēvētā projekta aizsākums meklējams krīzes gadu pīķa laikā – 2008. gadā.

Toreiz valsts tikko dibinātai kompānijai uz 50 gadiem iznomāja gandrīz 25 hektārus zemes starp Salu tiltu un pašreizējo Latvijas Televīzijas augstceltni. Tagad uzņēmēju plāni tuvojas iespējai tos īstenot.

Pagaidām gan ir neskaidrs investīciju avots, jo, lai gan plānu cena samazināta teju divas reizes, pieticīgāko ideju īstenošanai nepieciešami 65 miljoni eiro.

Ceturtdien vai piektdien Rīgas dome, visticamāk, kārtējo reizi sasauks ārkārtas sēdi. Tajā kā viens no deputātu izlemšanai izliktajiem jautājumiem būs par Zaķusalas ziemeļu daļas teritorijas lokālplānojuma redakcijas nodošanu publiskajai apspriešanai.

Uzņēmums “Zaķusalas biznesa centrs” blakus Salu tiltam no valsts nomā 25 hektārus zemes. Pēc kompānijas pasūtījuma firma “Grupa 93” izstrādājusi Zaķusalas ziemeļu daļas lokālo plānu. “Uzņēmēji paredz šajā teritorijas daļā, kas ir blakus televīzijas mājai, realizēt 1980. gadā izstrādātu Andra Purviņa projektu, kas bija televīzijas un radio kompleksa būvniecībai.

Mēs zinām, ka ir realizēta tikai daļa no šī projekta – attiecībā uz televīzijas torni un māju apakšā. Palikusī daļa ir radio kompleksa sastāvdaļa,”

stāsta Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta Pilsētvides attīstības pārvaldes vadītāja Ilze Purmale.

Saskaņā ar teritorijas plānu tur atļauta trīs stāvu apbūve. Taču gadījumā, ja uzbūvē savulaik nerealizēto ēku, atļauta terašveida apbūve līdz sešiem stāviem ar dominanti – televīzijas ēkas augstceltnes dvīņubrāli. Taču tur vairs neatrastos radionams, bet tiktu īstenotas biznesa ieceres.

Uzņēmēju plāni ir vērienīgi

- multifunkcionālā konferenču un biznesa centra kopējā platība būtu virs astoņiem hektāriem. Tur atrastos konferenču, biroju, viesnīcu un sporta zonas, restorāni, jahtklubs, veikali un autostāvvietas. Savukārt pārējā Zaķusalas ziemeļu daļā no televīzijas ēkas līdz dzelzceļa tiltam Rīgas dome grib veidot parku.

“Mūsuprāt, tā ir labāka vieta atrakciju parkam, īpaši jau rēķinoties ar panorāmas ratu. Kad mums ne vienu reizi vien ir nākuši ar šādu piedāvājumu [par panorāmas ratu], [tad nav skaidrs], kur mēs ilgtermiņā šādu ratu varētu novietot. Jo pamatā tie ir īstermiņa [piedāvājumi]: uz mēnesi, lai tūristi varētu baudīt skatu uz vecpilsētu, Daugavas kreiso krastu, kā arī novērtēt pilsētas kompozīciju kopumā, jo Daugava mums ir pilsētas galvenā kompozicionālā ass. Tāpēc šī varētu būs labākā vieta, kur šādu ratu novietot,” skaidro Purmale.

Tādu parku gan Rīga pagaidām plāno tikai ieceru līmenī. Par labu idejai runā projekts “Rail Baltica”, kas paredz blakus esošajam dzelzceļam izbūvēt jaunu, turklāt paredzēt arī velosipēdu un gājēju kustību. Tad parka apmeklētāji Zaķusalu varētu sasniegt arī pa alternatīvu ceļu.

Kompānijas “Biznesa centrs Zaķusala” valdes loceklis Vitālijs Gavrilovs stāsta, ka līdz darbiem desmit gadu laikā nav tikts, jo Zaķusalā starp Salu tiltu un televīzijas ēku ir sadrumstalota īpašumu struktūra.

Tur daudziem pieder tā sauktā kompensējamā zeme, ko piešķīra līdz ar valsts neatkarības atgūšanu. Tādējādi biznesa vērienīgās domas jāsaskaņo ar citiem, saka Gavrilovs.

“Mums tikai 2013. gadā bija iespējams iesniegt pieteikumu par lokālplānojumu Rīgai. Bet ir pagājuši četri gadi… Tur ir ļoti sarežģīta īpašumu struktūra. Tur ir ļoti liels apjoms – vairāk 6000 kvadrātmetru. Taču tur vasaras laikā varētu būt koncerti uz ūdens un paredzēts uztaisīt panorāmas ratu kā Londonā,” klāsta Gavrilovs.

Ja Rīgas dome lokālplānojumu apstiprinās, pēc mēneša varēs sākt sabiedrisko apspriedi. Savukārt vēl pēc pāris mēnešiem Gavrilovs sola meklēt investorus. Zemes nomnieki nav atmetuši ideju, ka valsts Zaķusalā varētu izbūvēt akustisko koncertzāli. Pēc Gavrilova teiktā noprotams, ka biznesa interese ir Zaķusalā izmitināt arī abus sabiedriskos medijus.

“Tur otrā ēkā bija paredzēts izmitināt Latvijas Radio. Mēs arī zinām, ka Latvijas Televīzijai ir ļoti smaga situācija tajā vecajā ēkā (..)

Ir padarīts liels darbs un ceram tālāk virzīt šo projektu,” saka Gavrilovs, piebilstot, ka projekta realizācija varētu paņemt trīs gadus.

“Biznesa centrs Zaķusala” potenciālās investīcijas sākotnēji lēsa vairāk nekā 140 miljonu eiro apmērā. Tagad rēķini rāda pieticīgāku ainu – pats biznesa komplekss varētu izmaksāt 65 miljonus eiro, bet ar visu akustisko koncertzāli būtu nepieciešami nepilni simt miljoni eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti