Sabiedrībā pazīstamas sievietes: Diskusijas par uzmākšanos nav vēršanās pret vīriešiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Pēdējos mēnešos plaši izskanējušās diskusijas par uzmākšanos, pārsvarā sievietēm, nav vēršanās pret vīriešiem un tajā nav vēlmes viņus sodīt, Latvijas Radio diskusijā “Krustpunktā” ceturtdien, 18. janvārī, norādīja vairākas Latvijā pazīstamas sievietes, kas ikdienā strādā dažādās sfērās.

Diskusiju par seksuālo uzmākšanos centrā ir nevis vēlme sodīt vīriešus, bet gan vienam otram cieņpilni izrādīt uzmanību,

sacīja resursu centra “Marta” vadītāja Iluta Lāce.

Kopš kampaņas “Me Too” aizsākumiem gan Latvijā, gan pasaulē diskutēts ne tikai par to, kā ierobežot seksuālās uzmanības un izmantošanas gadījumus, bet arī par to, kur pastāv robeža starp flirtu un uzmākšanos.

Lāce diskusijā norādīja, ka tieši cieņpilna attieksme ir tā, kas nošķir uzmanības izrādīšanu no uzmācības un pazemošanas. Viņa skaidroja, ka atšķirība starp veselīgu flirtu un uzmācību slēpjas arī tajā, vai kāds no komunikācijā iesaistītajiem izmanto varas pozīciju. Tāda var būt, ja kāds no iesaistītajiem ir, piemēram, vadītājs darbā. Būtiski, lai, izsakot komplimentu, otrs nebūtu apvainots.

Arī citas diskusijas dalībnieces vairākkārt norādīja, ka komplimentā nevajadzētu būt norādēm, piemēram, uz ķermeņa formām.

Saeimas deputāte Inese Lībiņa-Egnere (“Vienotība”) atzīmēja, ka runa ir par robežām. Ja viena no pusēm ir nospraudusi robežas, līdz kurai flirts un kompliments drīkst būt, un tās tiek ievērotas, tad problēmu nav. Citādi, ja “stop” zīme netiek ņemta vērā.

Lībiņa-Egnere akcentēja, ka Latvijā ir ļoti labi vīrieši un ir labi, ka Latvijā vēl ir saglabājusies tradīcija izteikt komplimentus vai dāvināt ziedus, kas ir patīkami. Šo tradīciju nevajag zaudēt, viņa sacīja.

Ja vīrietim patīk sieviete, tad viņš pratīs izrādīt cieņu un pateikt komplimentus, nevienu neaizskarot, uzsvēra politiķe.

Viņa arī noraidīja citas politiķes, Saeimas deputātes Jūlijas Stepaņenko (“Saskaņa”) teikto, ka sievietei ir liela vara pār vīrieti un ka, vēršoties pret “vīrieša dabu”, liekot viņam par to justies vainīgam, tad “mēs to vīrieti agri vai vēlu salauzīsim”. Lībiņa-Egnere pauda, ka ir necienīgi izturēties pret vīriešiem kā pret vārguļiem.

Stepaņenko sacīja, ka “šī sistēma [diskusijas par seksuālo uzmākšanos] nekritiski soda vīriešus”.

Viņasprāt, pašas sievietes nosprauž robežas, kuras vīrieši jūt un respektē. Viņa uzsvēra, ja sabiedrība cenšas panākt dzimumu līdztiesību, tad ir “tendence vīriešus nospiest uz ceļiem”. Taču tādi – morāli salauzti vīrieši – nevarēs radīt ģimeni. “Šis trends grib sagraut vīriešus kā sugu,” norādīja Stepaņenko.

Atturīgi “Me Too” un diskusijas ap to vērtēja arī iepriekš tviterī par šo tematu diskutējušais politiķis Artis Pabriks (“Vienotība”). Viņš uzsvēra, ka šī tēma ir aizgājusi pārspīlējumā. Viņaprāt, abu dzimumu starpā “vienmēr pastāvēs kaut kāda erotiska spriedze” un to nevajag noliegt. Viens no pārspīlējuma piemēriem ir Eiropas Parlamenta deputātiem norādītais obligātais kurss par dzimumu līdztiesību. “Jebkurš komentārs (..) var tikt uzskatīts par aizskārumu. (..) Ja es pasaku kolēģei, ka viņa šodien labi izskatās un riskēju būt par kaut ko apvainots, tad, manuprāt, tas ir stulbums,” neslēpa politiķis.

Pasaulē daudzi pazīstami vīrieši pērn ir apsūdzēti par uzmākšanos sievietēm. Tomēr sekas ir bijušas dažādas. Kamēr no Holivudas kinoproducenta Hārvija Vainsteina daudzi novērsās, tikmēr Donalds Tramps, noliegdams apsūdzības, kļuva par ASV prezidentu. Daudzviet pasaulē ir sākušās diskusijas, kur ir robeža starp flirtu un uzmācību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti