SAB vadītāja amatam uzrunāts arī virsprokurors Juriss; vienprātības par potenciālu kandidātu nav

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Pēc Satversmes aizsardzības biroja (SAB) vadītāja Jāņa Maizīša pāragrās nāves jau vairākus mēnešus Nacionālajā drošības padomē aiz slēgtām durvīm notiek jauna SAB vadītāja meklējumi. Valsts prezidents šim amatam uzrunājis vairākus kandidātus, arī Ģenerālprokuratūras virsprokuroru Juri Jurisu. Viņš Latvijas Radio rīcībā esošo informāciju ne apstiprina, ne arī noliedz. Vienprātības par potenciālu kandidātu nav.

ĪSUMĀ:

  • Pēc Maizīša nāves meklē jaunu SAB vadītāju.
  • Latvijas Radio zināms, ka amatam uzrunāts Ģenerālprokuratūras virsprokurors Juris Juriss.
  • Par Jurisa kandidatūru nav sajūsmā Saeimas priekšsēdētāja.
  • Juriss bijis nozīmīgs Lemberga un arī kāda "Latvijas attīstībai" politiķa lietā.
  • Vienprātības par potenciālo SAB vadītāja amata kandidātu pagaidām nav, bet to sola tuvākajā laikā.

Visi noslēpumaini

SAB vadītājs Jānis Maizītis mūžībā devās pērnā gada 11. novembrī. Tagad jau trešo mēnesi Valsts prezidenta Egila Levita vadītās Nacionālās drošības padomes paspārnē notiek darbs pie jaunā SAB vadītāja kandidāta meklējumiem. Procesā iesaistīts šaurs cilvēku loks, un informācija par notiekošo ir skopa.

"Diskusijas šajā formātā ir klasificētas, un, otrkārt, mēs esam vienojušies komentārus līdz procesa beigām nesniegt,"

tā skaidroja viens no Nacionālās drošības padomes locekļiem – ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Jaunā Vienotība").

SAB vadītāja amatam uzrunāts arī Juriss; vienprātības par potenciālu kandidātu nav
00:00 / 09:03
Lejuplādēt

Arī citi komisijas locekļi nav runīgāki. Aizsardzības ministrs Artis Pabriks ("Attīstībai/Par!") sacīja: "Apzinoties, cik šis amats ir būtisks pašreizējā ģeopolitiskajā situācijā, domāju, ka šeit nav vajadzīga pārlieku liela steiga, bet nedrīkst arī būt kavēšanās, līdz ar to mēs steidzamies lēnām."

Arī Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas vadītājs Juris Rancāns (Jaunā konservatīvā partija) neko neatklāja: "Cik tālu mēs esam – jo tur nav tādas atklātas šīs  procesa stadijas, kuru es jums varētu sīkāk paskaidrot. Mēs esam procesā."

Nacionālās drošības padomi vada Valsts prezidents, lēmumu pieņemšanā caur dažādiem amatiem pārstāvēta visa koalīcija un viena opozīcijas partija – ekspremjers Māris Kučinskis no Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) sarunās piedalās kā Saeimas Nacionālās drošības komisijas vadītājs. Viņš pastāstīja, ka komisijas locekļiem esot vienota sapratne par to, ka kandidātam SAB vadītāja amatam būtu jāspēj iegūt plašu atbalstu Saeimā.

"Vismaz tie politiķi, kas strādā Nacionālās drošības padomē, saprot, ka šis ir amats, kuru vajadzētu apstiprināt ar lielāku balsu skaitu, nevis, tā teikt, iedzīt ar koalīcijas disciplīnas balsīm,"

stāstīja Kučinskis.

Kādas kandidatūras apspriestas, neviens no Nacionālās drošības padomes nekomentē. Kučinskis vienīgi norāda, ka šobrīd neviens potenciālais kandidāts nav ticis tik tālu, lai būtu uzaicināts uz sēdi klātienē. "Visas [kandidatūras], kas šobrīd izskanējušas – tās ir, nu, tādas, kā to teikt... interpretācijas; mēs neesam nevienu uzklausījuši, šobrīd pilnīgi nevienu," uzsver Kučinskis.

Kuluāros skan uzvārdi

Publiski un Saeimas kuluāros piesaukti dažādi cilvēki, kas varētu būt uzrunāti šim amatam. Starp tiem, kam varētu būt izredzes tapt virzītiem, pieminēta arī Latvijas vēstniece Vācijā Inga Skujiņa. Latvijas Radio sazinājās ar vēstniecību, lūdzot komentēt, vai vēstniece ir uzrunāta šim amatam. No vēstniecības tika saņemta šāda atbilde: "Vēstniece Inga Skujiņa nav apsvērusi un neapsver izmaiņas savā profesionālajā darbībā ārpus ārlietu dienesta."

Kāds cits kandidāts gan ir piekritis iespējamai virzīšanai šim amatam. Latvijas Radio zināms, ka Valsts prezidents Egils Levits šim amatam uzrunājis arī ģenerālprokuratūras Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanas apkarošanas koordinācijas nodaļas virsprokuroru Juri Jurisu. Viņš pats to ne apstiprina, ne noliedz. "Šobrīd nevaru nedz apstiprināt, nedz noliegt, nedz komentēt attiecībā uz momentu, vai es esmu viens no kandidātiem, kas tiek virzīts," saka Juriss.

Tomēr Latvijas Radio rīcībā esošā informācija liecina, ka Juriss prezidentam paudis gatavību uzņemties šos pienākumus, ja būtu tāda vajadzība.

Viņš arī pavisam nesen saņēmis augstu novērtējumu no Latvijas stratēģiskā sadarbības partnera ASV.

Decembra sākumā ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens paziņoja, ka Juriss ir atzīts par vienu no pasaules divpadsmit "Pretkorupcijas čempioniem."

Sākas politiskās spēlītes

Latvijas Radio ir zināms, ka Valsts prezidents Levits Nacionālajā drošības padomes locekļiem ir piedāvājis Jurisu kā vienu no kandidātiem SAB vadītāja amatam. Tomēr no atsevišķu partiju pārstāvjiem pret viņu izskanējuši iebildumi. To būtība – Juriss dēvēts par Jaunās konservatīvās partijas (JKP) cilvēku. Lai arī tās ir spekulācijas – prokurora amats Latvijā nav savienojams ar piederību partijām. Iebilstot izskanējušas arī atsevišķas detaļas saistībā ar smagos noziegumos apsūdzētā Aivara Lemberga krimināllietu.

Tieši prokurora Jurisa ieguldījums Lemberga saukšanā pie atbildības ir bijis milzīgs. Savukārt Lembergs ir cilvēks, kas vismaz vēsturiski ir centies ietekmēt politisko procesu, lemjot, kur un kādi cilvēki tiks virzīti augstiem amatiem.

Uz Latvijas Radio jautājumu, vai tas apstāklis, ka Juriss ir veltījis daudzus gadus apsūdzības celšanai Lembergam, nebūtu jau automātisks šķērslis, kapēc viņa kandidatūra reāli arī nopietni netiek izvērtēta un vienkārši noņemta no dienaskārtības, ZZS pārstāvošās Saeimas frakcijas deputāts un vienlaicīgi arī Saeimas NDK vadītājs Kučinskis atbildēja: "Nu, vai arī gluži otrādi... Tā, kā es nedomāju, ka tiek... Un nevienu brīdi es nedomāju, ka tas... Vismaz tādas nav attiecības arī ne Nacionālajā drošības padomē, ne sarunās par drošību, ka tiktu vērtēts viens vai otrs process kā paradigma, kas ļauj vai neļauj, vai otrādi – iesaka."

Neoficiāla informācija liecina, ka par Jurisa kandidatūru sajūsmā nav bijusi arī Saeimas priekšsēdētāja, Nacionālās apvienības politiķe Ināra Mūrniece. Viņa gan kategoriski noraida, ka prokurora darbība Lemberga krimināllietā būtu no šāda viedokļa vētīta. "Nacionālajā drošības padomē tāda argumentācija pat nav izskanējusi. Es gribētu pilnībā šos apgalvojumus noraidīt," sacīja Mūrniece.

Viņa arī uzsvēra, ka jau iepriekš skaidri demonstrējusi savu nostāju jautājumā par atbalstu bijušajam ģenerālprokuroram Jānim Maizītim SAB vadītāja amatā. Pirms tam Maizīša kandidatūra balsojumā par ģenerālprokurora amatu Saeimā tika izgāzta. Un, kā vēlāk bija dzirdams tiesībsargājošo iestāžu ierakstītajās oligarhu sarunās, Lembergs toreiz nodemonstrējis spēku un "iedevis pa rīkli'' ģenerālprokuroram. "Mana pozīcija bija, ka Jānis Maizītis ir godīgs cilvēks un arī savā darbā ir darījis ļoti daudz... Arī zināmu lietu virzībā uz priekšu, arī to, ko jūs minējāt," skaidroja Mūrniece.

Par Jurisa kandidatūras noraidīšanas iemesliem nerunīgs bija arī Pabriks. Viņš sacīja: "Es pilnībā nevaru komentēt nevienu izskanējušu vārdu... Ne kas ir radies baumu rezultātā, ne kā citādi."

Latvijas Radio zināms, ka Juriss nesen sekmējis izmeklēšanu arī kādā kriminālprocesā, kurā centrālā figūra ir kāds "Latvijas attīstībai" politiķis. Līdz ar to Jurisa kandidatūra, ja tāda vispār nonāktu līdz izvirzīšanai, būtu pārbaudījums arī frakcijai "Attīstībai/Par!".

Gatavojot šo materiālu un aptaujājot Nacionālās drošības padomes locekļus, Latvijas Radio radās iespaids, ka vienprātība par potenciālo SAB vadītāja amata kandidātu pagaidām nav panākta, tāpat arī par to, no kādas sfēras viņam būtu jānāk. Tomēr visi sakās apzināmies situācijas nopietnību un sola virzīt kandidātu tuvākajā laikā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti