SAB: Latvijas likumsargi - viena no ārvalstu specdienestu mērķa grupām

Satversmes aizsardzības birojs (SAB) nekomentē, vai kaimiņvalstu - Krievijas un Baltkrievijas - specdienesti ir mēģinājuši savervēt Latvijas robežsargus, taču norāda, ka tiesībsargājošo iestāžu darbinieki ir viena no Latvijai nedraudzīgo ārvalstu specdienestu mērķa grupām.

Latvijas valsts drošības dienestu un tiesībsargājošo iestāžu darbinieki, kā arī amatpersonas, kurām ir izsniegtas speciālās atļaujas darbam ar valsts noslēpumu, ir viena no Latvijai nedraudzīgo ārvalstu izlūkošanas un drošības dienestu mērķa grupām, aģentūrai LETA sacīja SAB preses pārstāve Iveta Maura. Saasinoties ģeopolitiskajai situācijai, šīm personām un institūcijām ir jārēķinās arī ar augstu ārvalstu specdienestu provokāciju risku.

SAB pagājušajā nedēļā izplatīja iepriekšējā gada darbības pārskata publiskojamo daļu, kurā liela daļa veltīta Krievijas ietekmei un pasākumiem. Pagājušā gada pārskatā Baltkrievijas specdienesti atšķirībā no 2012.gada pārskata nav pieminēti vispār. 2012.gada publiskajā pārskatā tika minēts, ka pēdējos gados ar Latvijā dzīvojošo kopienu Baltkrievijas Valsts drošības komiteja strādā īpaši aktīvi un šo aktivitāšu mērķis ir kontrolēt, lai diaspora atbalstītu kaimiņvalsts režīmu.

Pagājušā gada SAB pārskata sadaļā "Pretizlūkošana" teikts, ka pērn SAB turpināja pretizlūkošanas pasākumus pret ārpus NATO un ES valstu speciālajiem dienestiem. Ņemot vērā Latvijas dalību ES un NATO, kā arī ģeogrāfisko atrašanos, visaktīvāk pret valsts interesēm ir strādājuši Krievijas speciālie dienesti.

SAB konstatējis, ka joprojām augsts risks saglabājas Latvijas iedzīvotājiem, kuri periodiski vai ilgstoši uzturas Krievijā. Krievijas teritorijā izlūkošanas un pretizlūkošanas uzdevumus visintensīvāk veic Federālais drošības dienests (FDD). Arī šī dienesta izdevums ir informācijas avotu un ietekmes aģentu iegūšana Latvijā, izmantojot savas teritorijas priekšrocības. Latvijas jaunieši un studenti, īpaši Krievijā studējošie, ir pakļauti FDD interešu sfērai. Šantāža un draudi periodiski tiek izmantoti, lai nodrošinātu sadarbību ar vēlamām personām.

Jau ziņots, ka Krievijas un Baltkrievijas specdienesti izrāda aizvien lielāku interesi par Lietuvas robežsargiem - martā vien divi Lietuvas robežapsardzes dienesta (VSAT) darbinieki ziņojuši par mēģinājumiem viņus savervēt, vēsta "15min.lt".

Kaimiņvalstu dienestus interesē Lietuvas tiesībsargāšanas iestādes, robežapsardzes infrastruktūra un kriminālikzlūkošanas savāktā informācija par noziedzniekiem.

Kā savā nesen publiskotajā ziņojumā par apdraudējumiem Lietuvas drošībai ziņoja Valsts drošības departaments, par Lietuvas tiesībsargāšanas iestāžu darbiniekiem interesējas Krievijas Galvenās izlūkošanas pārvaldes (GRU) un Krievijas Ārējā izlūkdienesta (SVR), kā arī Baltkrievijas Valsts drošības komitejas (VDK) pārstāvji.

2013.gadā par savervēšanas mēģinājumiem ziņojuši divi robežsargi. Pērn Lietuvas robežsardzes darbiniekus četrreiz centušies savervēt baltkrievi un vienreiz - krievi, bet šā gada martā vien saņemti divu robežsargu ziņojumi par kontaktiem ar Baltkrievijas specdienestiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti