Panorāma

Atbalsts pasākumiem – vēl 300 miljoni eiro

Panorāma

Tiesa rosina sākt jaunu kriminālprocesu pret R. Meroni

Vakcinē transplantācijas pacientus

Rūpējoties par trauslākajiem, sākta arī orgānu transplantācijas pacientu vakcinācija pret Covid-19

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Starp tiem, kurus pirmdien vakcinēja Stradiņa slimnīcā, bija arī Kristīne Liepiņa. Gados jauna sieviete, kuras iemesls vakcinēties savā ziņā ir atbildība par diviem cilvēkiem. Kristīne var dzīvot, pateicoties sava tēta ziedotajam orgānam – nierei. Zinot, cik trausla ir transplantācijas pacientu imunitāte, sākta arī orgānu saņēmēju un gaidītāju vakcinācija pret Covid-19.

Īsais vakcinācijas brīdis ir maza atkalsatikšanās četrus gadus pēc transplantācijas. Ārstu uzraudzībā Kristīne Liepiņa būs visu atlikušo mūžu, jo viņai ir pārstādīta niere.

"Tas ietekmēs visu laiku manu dzīvi. Jo visu atlikušo dzīvi man jālieto ļoti nopietni  medikamenti. Tas ir uz visu mūžu un bez nekā. Ja es pārstāšu zāles dzert, tad būs tā, ka man niere atteiks. Tā kā man tēvs ir ziedojis nieri priekš manis, es atbildu par divām dzīvībām un veselībām. Liela atbildība," stāstīja sieviete.

Kristīnes gadījums ir unikāls, jo, baidoties par viņas organisma reakciju, ārsti nolēma veikt krustenisko transplantāciju. 

"Mūs samainīja. Man tētis deva jaunam vīrietim, un viņa mamma deva man nieri. Visiem četriem viss ir labi. Dzīvojam tālāk," stāstīja Kristīne. Drīz vakcinēsies arī viņas tētis. 

"Tas, ka sākusies vakcinācija, ir tiešām liels prieks, jo mēs varam pasargāt īpaši jūtīgus un augsta riska pacientus, nodrošinot viņiem aizsardzību,"

uzsvēra Nacionālā transplantācijas koordinācijas centra vadītājs Jurijs Bormotovs.

Vakcinēs gan tos, kas orgānus jau saņēmuši, gan gaidītājus. Šobrīd rindā uz sirds transplantāciju ir 11 cilvēki, aknas pārstādīšanu gaida astoņi, bet nieri – 25 cilvēki. Covid-19 dēļ notiek daudz rūpīgāka donora un gaidītāja izvērtēšana. Donoram veic arī plaušu rentgenu, pat tad ja Covid-19 tests ir negatīvs. Savukārt Covid-19 pozitīvus vai slimnieku kontaktpersonas neoperē. 

"Testi ir atkārtoti. Protams, mēs zinām, un arī pasaulē nav ziņojumu, ka pārstādot orgānu, tiek inficēts ar Covid-19, bet tas neļauj paļauties uz šo. Ja nav datu, tad nav zināms. Mēs nevaram pakļaut tik lielam riskam," norādīja Nacionālā transplantācijas koordinācijas centra vadītājs.

Pēc transplantācijas Kristīne sevi ļoti uzmana. Veikalus apmeklē vai nu ļoti vēlu, vai dienas vidū. Viņa brauc tikai ar savu auto.

"Man šausmīgi trūkst tā, ka nevaru ar ģimeni elementāri aiziet pasēdēt, paēst.

Aizbraukt uz veikalu, jo bērni aug. Ir, kā ir, pasūtot internetā, ne viss atnāk īstajā izmērā," norādīja Kristīne.

Visvairāk viņai griboties kopā ar visiem tuvajiem nosvinēt savu dzimšanas dienu. Tā ir 10. martā. 12. martā būs vēl kāda jubileja. Gads, kopš Latvijā izsludināja ārkārtas stāvokli Covid-19 dēļ. 

KONTEKSTS:

Turpinot sabiedrības vakcināciju pret Covid-19, plānots vispirms vakcinēt astoņas prioritārās grupas, un līdz ar sociālo aprūpes centru klientiem un darbiniekiem otrajā prioritārajā grupā plānots vakcinēt arī nacionālajai drošībai svarīgas amatpersonas. Kopumā līdz vasaras beigām plānots vakcinēt ap 70% iedzīvotāju, un šī gada trešajā–ceturtajā ceturksnī varēs vakcinēt visus pārējos sabiedrības locekļus, kas vakcināciju nav saņēmuši iepriekš.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti