Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Saeimas deputātu J. Ādamsonu tur aizdomās par spiegošanu

Dienas ziņas

Cēsu muzejā – V. Varslavānes leģendārie kostīmi

Vides atjaunošana pēc piesārņojuma ilgst gadiem

Rundāles novadā vides atjaunošana pēc dīzeļdegvielas noplūdes ilgs vairākus gadus

Rundāles novadā, kur marta nogalē tika konstatēta dīzeļdegvielas noplūde no nelegāla pieslēguma naftas vadam Ventspils–Polocka, turpinās sanācijas darbi. Līdz brīdim, kad grunts būs tīra no piesārņojuma, paiešot vismaz divi gadi. Labā ziņa gan esot tā, ka pēdējo desmit gadu laikā nelegālo pieslēgumu skaits naftas vadam samazinoties.

Nelegālais pieslēgums maģistrālajam naftas produktu cauruļvadam Ventspils–Polocka pirms 2,5 mēnešiem tika atklāts Rundāles pagastā. Tas stiepies pāri laukiem apmēram trīs kilometru garumā līdz kādai fermai.

“Šis ir avots, no kurienes vidē sāka ieplūst naftas produkti.

Dīzeļdegviela iefiltrējās gruntī un pa meliorācijas sistēmu nokļuva meliorācijas grāvī.

Tālāk pa meliorācijas grāvi apmēram 1840 metru garumā tika piesārņota ūdens virsma, un piesārņojums nonāca Īslīces upē,” pastāstīja A/S “VentEko” operatīvā tehniskā atbalsta dienesta direktors Jānis Klimovičs.

Pie pirmavota šobrīd redzams vien uzarts lauka stūris un gaisā virmo dīzeļdegvielas smārds. Meliorācijas grāvī vietumis vēl ieliktas absorbējošās bonas un redzami arī viegli naftas plankumi.

“VentEko” pārstāvis norādīja, ka brīvās naftas produktu daļiņas ir savāktas, bet priekšā vēl garš sanācijas process, jo gruntī vēl varētu būt 1–2 kubikmetri dīzeļdegvielas. “Ar dažādiem pasākumiem tiks veicināts, lai notiktu biodegradācijas process. Jūs jūtat – tvaiko gaisā, notiek aerācija.

Plānots šo teritoriju apstrādāt arī ar naftas produktus noārdošām baktērijām,” pastāstīja Klimovičs.

Šajā gadījumā viss attīrīšanas process varētu ilgt divus līdz trīs gadus, bet dažkārt nepieciešams krietni ilgāks laiks. Un darbu izmaksas nav mazas.

“Tie ir tūkstoši. Kā es teicu, tas atkarīgs no sanācijas procesa lieluma, laika. Viss tas summējās kopā,” norādīja Klimovičs.

Pašlaik gan noplūdes no nelegālajiem pieslēgumiem naftas vadam esot krietni retāk. “Deviņdesmito gadu beigās, divtūkstošo sākumā bija pieslēgumi, kur bija vienkārši virtuves krāns ieskrūvēts cauruļvadā un blīves no riteņa kamerām. Tagad tas ir mazliet augstākā līmenī, zināja stāstīt “VentEko” pārstāvis.

Ne visi nelegālie pieslēgumi gan radot noplūdes, bet tas esot tikai laika jautājums. Tomēr, kā informēja uzņēmums “LatRosTrans”, pēdējos 10 gados maģistrālā naftas produktu cauruļvada “Polocka–Ventspils” tīšas bojāšanas gadījumu skaits nepārtraukti samazinās. 2021. gadā tika konstatēti divi šādi gadījumi. Mantiskais kaitējums, kas uzņēmumam tiek nodarīts šādu noziedzīgo nodarījumu rezultātā, ir atkarīgs no vairākiem apstākļiem un var būt vairāku simtu vai vairākus tūkstošu eiro apmērā.

Veicamo sanācijas darbu izmaksas pilnībā apmaksā cauruļvada īpašnieks. Par notikušo naftas produktu noplūdi šā gada 23. martā Valsts policijā sākts kriminālprocess un turpinās izmeklēšana.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt