Panorāma

Iecavnieki priecājas par nodegušo narkotirgotavu

Panorāma

Valsts institūciju finansējums tuvojas pirmskrīzes līmenim

Apgānīts Jāņa Čakstes piemineklis

Ruks Čakstes pieminekļa apgānīšanu saista ar saviem pētījumiem par holokaustu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Publicists Māris Ruks, kura vārda pirmais burts un uzvārds bija lasāms uz ceturtdien apgānītā Jāņa Čakstes pieminekļa, norāda, ka sevis pieminēšanu šajā vandālisma aktā saista ar saviem pētījumiem par holokaustu.

Kopumā dažādas versijas par notikušā iemesliem izskanējušas arī tuvojošos svētku kontekstā, bet vistiešākā norāde uz vandālisma akta iemesliem pagaidām ir pats starp diviem kāškrustiem uzķēpātais uzraksts – M.Ruks – kas, ļoti iespējams, attiecināms uz publicistu Māri Ruku. Viņa vārds plašākā sabiedrībā izskanējis vairākkārt – tieši viņš bija viens no iniciatoriem parakstu vākšanai par Uzvaras pieminekļa nojaukšanu, un par šo tēmu Ruks sarakstījis arī grāmatu "Spridzinātāji". Publicists pats gan uzskata, ka šis gadījums drīzāk saistīts ar viņa profesionālo darbību pēdējā gada laikā.

LTV „Panorāmai" viņš norāda, ka Latvijā ir cilvēki, kas nevēloties, lai viņš pēta nacistu atbalstītāju rīcību holokausta laikā 1941.gadā. „Es nezinu, kas to ir izdarījis, bet, ļoti iespējams, ka tam visam ir sakars ar  to, ka jau gadu es pētu vietējo nacistu atbalstītāju noziegumus Latvijā no 1941. gada 1. jūlija. Un jau gada sākumā es saņēmu draudus, par kuriem es biju spiests vērsties policijā, no aprindām, kas negribētu nekādā ziņā, lai tiktu pētīts holokausts," klāsta Ruks.

Par Čakstes pieminekļa apgānīšanu kapu uzraugiem ceturtdien no rīta paziņoja kapu apmeklētāji. Lai arī piemineklis ir Meža kapu centrālais objekts, noziedzīgais nodarījums netika ievērots ātrāk, jo apķēpāta pieminekļa aizmugurējā daļa. "Tas notika ārpus kapsētas darbalaika, kapsētas tikai pusdeviņos sāk strādāt, tas jau bija noticis ātrāk (..) Kāpēc no priekšējās puses nekas tur nebija, tāpēc ka priekšējā puse ir apgaismota. Mums tumšajā laikā tur ir ar prožektoriem izgaismots Čakstes piemineklis. Aizmugurējā daļa nav izgaismota," norāda Rīgas domes Kapsētu pārvaldes priekšnieks Jānis Upītis.

Šis gan nav pirmais gadījums, kad cietis tieši Jāņa Čakstes piemineklis – pirms pāris gadiem tam jau nozagti metāla gadaskaitļu cipari. „Ir gadījumi, kad mums nozog sētas posmus un materiālā ziņā daudz lielākas zādzības notiek, bet šinī gadījumā – tā ir Latvijai tāda svētvieta, un tas morālais kaitējums ir stipri lielāks, nekā tas materiālais. (..) Ar tādu..mazgāja nost. Mazliet paslīpēja. Ar metāla birstēm. Bet to akmeni jau arī nedrīkst sabojāt. (..) Citas iespējas nav viņu nomazgāt. Šādi baloni mums, ar kuriem mazgājam nost šādos gadījumos," norāda Upītis.

Šobrīd kapu teritoriju ārpus darbalaika neviens neuzrauga. Agrāk tajā patrulējusi policija, bet kopš krīzes sākuma līdzekļi tam vairs netiek atvēlēti. Rīgas Domē sola, ka pēc šī gadījuma atkal tiks pastiprināta uzraudzība kapu teritorijā un organizētas apgaitas. „Sastopoties ar šo neģēlīgo darījumu, tā izjūta ir tāda, kā tu būtu kaut kam ļoti netīram un cūcīgam pieskāries, pat negribas tā īsti komentēt. (..) Tas nav nekur atrauti, tas nav no mēness marsieši, tie ir mūsu sabiedrības locekļi," saka RD Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas jautājumu komisijas priekšsēdētājs Dainis Turlais.

Galvaspilsētas domē arī izsaka pārliecību, ka likumsargiem vainīgos noķert izdosies. Policija jau uzsākusi izmeklēšanu, veikusi ekspertīzes, un ierosinājusi krimināllietu par kapu apgānīšanu. „Par šādu noziegumu pienākas gadu līdz trīs gadus ilgs cietumsods. Izvirzītas vairākas versijas, sākot no huligāniskām un beidzot ar vandālisma pazīmēm, bet pagaidām versijas ir tikai versijas, notiek izmeklēšana, bet reāli aizdomās turamā persona vēl nav apzināta," norāda Ziemeļu iecirkņa kriminālpolicijas priekšnieks Atis Čakārnis.

Latvijas valsts pirmā prezidenta Jāņa Čakstes piemineklis apgānīts tieši šodien – septītajā novembrī, jo tieši šajā datumā 1922. gadā tika sasaukta pirmā Latvijas Republikas Saeimas sēde, ko atklāja tolaik Satversmes sapulces prezidents Jānis Čakste.

Līdz šim spilgtākais šāda veida gadījums bija vandālisms ebreju kapos 2010tajā gadā. Toreiz gan vainīgie tika atrasti un saņēma sodu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti