Rūjienas ķirbji sola bargu ziemu un skaistu vasaru

Šīs nedēļas nogalē daudzviet Latvijā svin rudens ražas svētkus, tā Madonā tie ir jau  tradicionālie kartupeļu svētki, bet Rūjienā šī gada dārzenis, pareizāk sakot - oga, ir ķirbis. Svētku moto – „Ķirbis ienāk pagalmā” un tā tiešām šogad daudzviet Rūjienā arī bija, jo pavasarī svētku organizatori dāvāja  ķirbju sēklas un aicināja tos audzēt ne tikai savos dārzos, bet arī pilsētā pie iestādēm, uzņēmumiem.

Rūjienas ķirbji sola bargu ziemu un skaistu vasaruGunta Matisone

Ķirbju svētki šoreiz ir ne tikai dārzā izaugušās ražas svētki. Iegriežot latviskos dančus, Rūjienas amatnieku biedrības „Rūzele” sievas izrāda, ja tā var teikt, savu ražu un šī gada veikumu - tautiskos brunčus, kurus pašas noaudušas. Bet, protams, goda vietā tomēr ir ķirbji. Novada kultūras un tūrisma centra vadītāja Guna Ķibere, iepazīstinot ar ķirbju svētku ieceri, stāsta, ka pavasarī novada iedzīvotāji ir bijuši diezgan atsaucīgi ķirbju audzēšanai:

„Mēs ne tikai vietējos iedzīvotājus, bet arī visas Latvijas iedzīvotājus aicinājām stādīt ķirbjus un rūpēties visu vasaru par ķirbjiem:

mēs bijām izveidojuši tādas reklāmas lapiņas „Ķirbis ienāk pagalmā”, kur otrā pusē bijām pievienojuši divas sēkliņas.

Zinu, ka bērnudārzs audzēja ķirbjus un SIA „Aiva plus” pie veikala iesējuši ķirbjus, jā, un pilsētniekiem vai tūristiem, kas ieradās Rūjienā, bija interesanti vērot, kā šie ķirbji aug.”

Tā kā dāvātajām ķirbju sēklām nebija zināmas šķirnes, tad nu katram audzētājam rudenī ir arī pārsteigums, kas tad ir izaudzis. Un ir, kas var lepoties ar diezgan pamatīgu ogu:

„Kā tad es viņu lai jaudāju panest? Es jau varu viņu arī pacelt pie bada… - Cik tad ir kilogramu ?-  Es nezinu, es neesmu nosvērusi. Šī akcija bija ļoti brīnišķīga,” stāsta kāda diža ķirbja īpašniece.

Bet citai saimniecei ķirbītis neliels: „ Tas arī ir no tās sēklas! Vienīgais, tas varētu būt gada mazākais ķirbis. Es domāju, ka tāda akcija ir ļoti laba, varbūt kāds tieši tā iepazīst tādu augu kā ķirbis.”

Kas gan būtu ķirbju svētki bez to nogaršošanas?  Ķirbju plātsmaize,  arī maize ar ķirbjiem un, protams, ķirbju zupa, ar tās recepti iepazīstina Ilze Leska:

„Ķirbis šajā zupā arī ir visvairāk, bet bez bioloģiskiem kartupeļiem, sīpoliem, burkāniem un puraviem arī neiztikt. Vienīgais, kas veikalā ir pirkts, tas ir saldais krējums. [Rotājam] ar ķirbju sēklām un maizes grauzdiņiem.”

Liela piekrišana ir maizei ar ķirbjiem, to cepusi amatnieku biedrības „Rūzele” vadītāja Guna Ķibere, bet izrādās - no ķirbjiem var tapt arī garda torte un šī Gunas recepte izraudzīta kā viena no 100 Latvijas labākajām tortēm.

Kā jau rudens svētkos - arī neliels jaunās ražas tirdziņš. Protams, šis gads lauksaimniekiem nebija labvēlīgs, bet šīs puses saimnieki atzīst, ka lietavas viņus, salīdzinot ar Latgales pusi,  ir nedaudz pasaudzējušas, vērtē zemeņu un smiltērkšķu audzētāja Inguna Zukure.

Ticējums vēsta, ka līdz Miķeļdienai visai ražai ir jābūt zem jumta, jo tad Miķelis varot uzsūtīt salu un sniegu, bet, redzot vēl lietavu dēļ nenokultos labības laukus, tad šķiet ziema būs barga. Un to pēc izaugušo ķirbju ražas prognozē arī Ilze Leska:

„Tāds ticējums ir jāpasaka šodien, jo es pirmoreiz griezu šoruden ķirbi - un ķirbim bija ļoti bieza miza, tātad būs ļoti barga ziema. Bet nākamā vasara būšot ļoti skaista, jo manam ķirbim vidū bija tikai divas sēklas, tātad no divām sēklām viņam ir jāatražojas.”

Vai piepildīsies Rūjienas ķirbju audzētāju prognozes, redzēsim pavisam drīz, bet labā ziņa ir tā, ka vasara tiek solīta jauka.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti