Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Panorāma

Panorāma

Akūtā zobārstniecība bērniem tikai par maksu

Otrais Covid-19 vilnis Latvijā maz ticams

Rudens Latvijas veselības sistēmai būs nopietns pārbaudījums

Rudens Latvijas veselības sistēmai kopumā būs nopietns pārbaudījums un ne tikai Covid-19 dēļ, tā atzīst mediķi un epidemiologi. Galvenie iemesli, kāpēc veselības aprūpes dienesti nedrīkstēs zaudēt modrību, būs gan tradicionālās elpceļu vīrusu un gripas sezonas sākums, gan arī iekavētās operācijas, kas pandēmijas laikā tika atceltas.

Gatavojoties tā dēvētajam Covid-19 otrajam vilnim rudenī, sabiedrībā ir dažādas reakcijas. No vienas puses ir mediķi, kas, izprotot situācijas nopietnību un neprognozējamību, uzskata, ka valdības pieņemtā stingro ierobežojumu atcelšana bijusi pāragra. Tās dēļ nepamatoti atslābusi arī sabiedrība kopumā. Ir arī ļaudis, kuri vairs neko negrib dzirdēt par koronavīrusa izraisīto slimību, kas apgriezusi pasauli kājām gaisā, tāpēc ignorē teju visas piesardzības prasības. Un tomēr - vai otrais Covid-19 vilnis būs vai nebūs?

"Pirmais vilnis ne mazākā mērā nav beidzies. Ja mēs vispār par viļņiem runājam," saka Rīgas Stradiņa universitātes profesore, infektoloģe Ludmila Vīksna.

Situācija pasaulē liecina, ka slimība nekur nav pazudusi, uzsver profesore, par piemēru minot ASV, Indiju, Spāniju un citas Covid-19 visvairāk skartās valstis pasaulē.

"Vienkārši ir valstis, kas labāk tiek galā un kur veselības aprūpes resurss tiek piemērots, nav rindu uz iekļūšanu slimnīcā. Un ir valstis, kas joprojām ar to galā netiek. Spriežot pēc tā, cik pie mums ir sabraukuši citu valstu iedzīvotāji, arī citi uzskata, ka pie mums stāvoklis ir ļoti labs, kam nevar nepiekrist," norāda Vīksna.

Tikai stingri pieturoties pie piesardzības principiem, izdosies noturēties bez otrā viļņa, uzskata infektoloģe, piebilstot, ka gripas epidēmiju un citas saslimšanas arī neviens nav atcēlis.

Slimnīcās kopumā pacientu skaits pieaugs, uzskata Rīgas Austrumu klīniskās slimnīcas (RAKUS) Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikas vadītājs Aleksejs Višņakovs. Iemesls tam būs tas, ka starp desmitiem citu vīrusu izraisīto augšējo elpceļu saslimšanu būs jāatrod arī Covid-19 pacienti.

"Pirmkārt, jau iedzīvotāji paši uztrauksies par to, vai viņiem nav gadījumā kovids piemeties.

Arī tad, ja visi tie mūsu epidemioloģiskie pasākumi rezultēsies ar labiem panākumiem un pacientu skaits nebūs liels.. kam es ļoti neticu," norāda Višņakovs. Tas, cik pacientu būs, ir jautājums, uz kuru pagaidām atbilde nav zināma. Bet tas, ka laikus jāsagatavo infrastruktūra, pēc slimnīcas pārstāvju domām ir skaidrs.

"Lai nav, kā ziniet, kad pēkšņi uzsnieg sniegs, un visi saprot, ka ceļi jātīra. Šeit ir tas pats," saka  Višņakovs. Pat ja Covid-19 otrā viļņa Latvijā nebūs, nozarei jābūt gatavai palīdzēt visiem pacientiem.

"Mēs mazliet esam iekavējušies ar citu cilvēku ārstēšanu. Operācijas nokavētas un viss pārējais.

Tagad mums tas ir jāpaveic, un mēs tomēr gaidām arī respiratorās slimības. Covid-19 jau nav vienīgā slimība. Pēdējā laikā par buboņu mēri runā..." tā Višņakovs.

Tikmēr Latvijas lielākās slimnīcas gatavojas pacientu pieplūdumam rudenī, uzlabojot un pilnveidojot iespējas aprūpēt katru pacientu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt