Sadaļas Sadaļas

Rudbāržos gaida pārmaiņas līdz ar kadetu skolas izveidi

Atdzimšanu un jaunu elpu iegūs Rudbāržu muiža, kur jau 2021./2022. mācību gadā plānots uzsāk kadetu apmācību. Nelielajam pagastam Skrundas novadā tās būs būtiskas pārmaiņas. Veidosies jaunas darbavietas, bet bijusī pulkveža Oskara Kalpaka vārdā nosauktā pamatskola iegūs jaunus saimniekus – Aizsardzības ministriju, kas tur iecerējusi izveidot militāro kadetu skolu.

Rudbāržos gaida pārmaiņas līdz ar kadetu skolas izveidiInga Ozola

Muižas ēka, kur reiz bijis fon Firksu dzimtas ziemas dārzs. Ēka, kas piedzīvojusi 1905. gada pils dedzināšanu. Vieta kur sākusies Latvijas atbrīvošana, kuru vadīja pulkvedis Oskars Kalpaks. Tie ir tikai daži fakti par Rudbāržu pērli, kurai blakus atrodas unikāls muižas parks.

Ilgus gadus tur atradusies Oskara Kalpaka vārdā nosauktā pamatskola. Pēc skolas slēgšanas nācies domāt, ko darīt ar Latvijai tik nozīmīgu ēku. Kadetu skolas izveidošanas vietas izvēle esot bijusi pārdomāta, un tai bijuši vairāki iemesli.

„Mēs gribam būt pirmā valsts Baltijā, kurā šāda kadetu skola tiek veidota. Mēs gribam attīstīt novadus, tāpēc svarīgi veidot skolu ārpus Rīgas. Mums jābūt modernai izglītības sistēmai šiem kadetiem, līdz ar to mums vajag blakus arī iespēju viņiem trenēties. Tam mums būs paredzēts Skrundas poligons,” motivāciju izklāsta aizsardzības ministrs Artis Pabriks (“Attīstībai/Par!”).

Ministrs norāda arī uz ēkas vēsturisko nozīmi: “Mums ir būtiska vēsturiski patriotiskā sajūta.

Tieši Rudbāržu muižā pulkvedis Oskars Kalpaks pieņēma vēsturisko lēmumu par Latvijas atbrīvošanas cīņām, kas tajā laikā bija ļoti grūts lēmums.

Mēs gribam, lai šī tradīcija tiek turpināta tur. Vienmēr ir patīkami atjaunot kādu vēsturisku celtni, ko saglabāt nākamajām paaudzēm, ir daudz labu piemēru.”

Kopā ar Skrundas novada domes priekšsēdētāju Loretu Robežnieci un Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centra Būvniecības departamenta vadītāju Edvīnu Circeni Latvijas Radio izstaigāja skolas ēku. Gluži vai par katru vietu ir kāds īpašs stāsts, arī par plāksni, kas vēsta par atbrīvošanās cīņu sākumu 3. martā. Plāksne ilgus gadus slēpta muižas ēkas sienā.

Edvīns Circenis uzsver, ka Rudbāržu muiža nav pirmais kultūrvēsturiskais objekts, kas nonāk viņu pārvaldījumā – tie atrodas Rīgā, Liepājā, Alūksnē un citviet. Rudbāržu stāsts ir īpašs ar to, ka te atradīsies izglītības iestāde jauniešiem.

„Mēs esam izstrādājuši ēkas tehnisko apsekojumu, ņemot vērā arī visas iepriekš veiktos pašvaldības uzlabojumus. Tikko esam saņēmuši māksliniecisko izpēti un inventarizāciju. Ēka ir apmierinošā tehniskā stāvoklī un ar augstu kultūrvēsturisko nozīmi,” norādīja Circenis.

Skolas izveidošana Rudbāržu pils ēkā mainīs dzīvi arī pagastā. Pagasta pārvaldes vadītāja Inese Īvāne pauda, ka pagaidām vēl līdz galam nav noticējusi šīm pārmaiņām, pagaidām te kādu laika sprīdi saimnieko jaunsargi.  

„Pieaugs vērtība nekustamajiem īpašumiem, jo, kā mums sola, te būs lieli ieguldījumi un tās būs jaunas darbavietas. Mums tagad Rudbāržos nav brīvu dzīvokļu, ko piedāvāt, ja te būs tehniskais personāls, skolotāji. Brīvas daudzdzīvokļu mājas pieder vietējam uzņēmumam SIA „Korkalns”, ar ko tad, iespējans,  varētu notikt sarunas. Bet kadeti varētu apmesties pašā skolas ēkā,” pastāstīja Īvāne.

Līdz šim vietējiem iedzīvotājiem bija brīvi pieejams skolas sporta laukums un dažādi pasākumi notika sporta zālē, nākotnē plānots šo iespēju saglabāt. “Kamēr turpināsies senās ēkas atjaunošanas darbi un telpu pielāgošana kadetu apmācībai, iecerēts, ka

 pirmie aptuveni 30 kadeti mācības uzsāks Skrundas vidusskolā,” atklāja Robežniece.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt