Dienas ziņas

Izstrādāts rīks, kā mazināt atkritumus

Dienas ziņas

Jelgavā jauna vieta varoņu piemiņai

Papi plāno attīstīt par viedo ciemu

Rucavas novada Papi plāno attīstīt par viedo ciemu

Lauku attīstībai Eiropas Savienībā radīts jēdziens “viedais ciems”, kam pamatā iedzīvotāju vēlmes, sadarbība un mūsdienīgu tehnoloģiju izmantošana. Latvijā par tādiem top Alsunga un Amatas novada Skujene. Pilotprojektā piekrastes teritorijās viens no dalībniekiem ir Rucavas novada Papes ciems.

Pape ir ciems Latvijas galējos dienvidrietumos starp Baltijas jūru un Papes ezeru. Savulaik te bijis viens no lielākajiem zvejniekciemiem Kurzemes piekrastē ar vairāk nekā 100 mājām. Šobrīd vietējo iedzīvotāju skaits esot mazāks par divdesmit, vasaras sezonā gan te pārsvarā skan lietuviešu valoda un valda atpūtnieku rosība.

"Šobrīd ir tā, ka ciems dzīvo trīs mēnešus gadā, un pēc tam viņš vienkārši ir. Mēs gribētu tā, lai ciems veidojas par pastāvīgu dzīvesvietu, kur cilvēki dzīvo, strādā un atpūšas," teica projekta “Viedo piekrastes ciemu attīstība” koordinators Ints Mednis. Biedrības “Liepājas rajona partnerība” izpilddirektore Inita Ate tikmēr norādīja, ka Pape ir vieta, kuru iedzīvotāji var palīdzēt attīstīt. "Ir atnākuši dzīvot vairāki jauni iedzīvotāji, kuri visiem spēkiem cenšas Papes ciemu saglabāt," tā Ate.

Lai apzinātu savas nepieciešamības, iespējas un nākotnes vīzijas, Rucavas Kultūras namā pulcējušies papenieki un visi tie, kas jūtas piederīgi šim ciemam. Viena no iespējām - veidot viedo ciemu, tāpat kā daudzviet Eiropā un Skandināvijā. Tiesa gan, svarīgākais ir pašu iedzīvotāju sadarbība un kopīgais darbs, kas varētu būt viens no lielākajiem izaicinājumiem, lai īstenotu ieceres. "Es esmu daudz domājusi, ko no savas puses varu darīt, bet apstājos pie tā, ka nav bijusi sadarbības komanda, ar ko kopā īstenot to visu," pauda Papes ciema iedzīvotāja Ieva Brakše.

Papes ciema iedzīvotājs Māris Muitenieks savukārt pauda, ka vienīgā iespēja, kā Papē izdarīt ko labāk, ir vietējās pašpārvaldes radīšana. "Kas ir uz vietas un kas, zinot vajadzības, mēģinātu tās risināt un dzīvi padarītu labāku," teica Muitenieks. Kultūras un dabas tūrisms ir Papes pamatvērtības, kas jāattīsta, būtu jāatjauno arī amatniecības prasmes un piekrastes zvejniecība. Nākampavasar pēc Papes kanāla iztīrīšanas un pārgāzes izbūves plānots izveidot nelielu ostu.

"Varētu tur būt zvejnieku piestātne. Un nākotnē droši vien varētu domāt par molu celtniecību un jahtu piestātni," atzina Rucavas novada domes priekšsēdētājs Jānis Veits. Viedo ciemu attīstība piekrastes teritorijā ir pilotprojekts. Tā ietvaros Papes ciema iedzīvotājiem plānots pieredzes apmaiņas brauciens un kopīga ideju laboratorija ar sadarbības partneriem no Engures un Zviedrijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt