Sadaļas Sadaļas

De Facto

Ekskluzīvi kadri no Zolitūdes lietas izmeklēšanas

De Facto

Operācija noslēgusies. Ko tālāk?

Rucavas dome zaudējumus nesteidzas piedzīt

Rucavas dome nesteidzas piedzīt zaudējumus

Kopš bijušā pagasta priekšsēdētāja notiesāšanas pagājuši gandrīz pieci gadi, tomēr pašvaldība ar zaudējumu piedzīšanu nesteidzas. Rucavas novada dome likumu ievērošanu un tiesas lemto izpildīšanu atliek no gada uz gadu. Papes ostas darījums, pēc tiesas ieskatiem, mazajai pašvaldībai nesis vairāk nekā 40 tūkstoš eiro lielus zaudējumus.

Aizdomīgie darījumi ar 12 hektāru lielo zemes gabalu Papes dabas parkā pie jūras notika pirms aptuveni desmit gadiem. Pašvaldība kopā ar dažām privātpersonām izveidoja SIA "Papes osta", kurā pašvaldība ieguldīja zemi, bet privātais partneris tik vien kā dibināšanai nepieciešamos pāris tūkstošus. Par to, ka pašvaldība īpašumu apgroza ar pazeminātu vērtību, ziņoja gan "De facto", gan apliecināja Valsts kontrole, gan galu galā ierosinātais kriminālprocess.

"Zemesgabals ir ļoti vērtīgs, bet tur ir daudz aizsargjoslu un ūdens. Ūdens tur ir ļoti daudz," tā bijušais Rucavas pagasta priekšsēdētājs Jānis Bārdulis (Latvijas Zemnieku savienība, LZS) 2006.gadā.

"Ko ar to gabalu var iesākt? Nu, no malas skatoties – varbūt ir arī par lētu," 2006.gadā sacīja cits bijušais Rucavas pagasta priekšsēdētājs Viktors Čamans.

Pašvaldības zeme bija lielākā jaundibinātās firmas vērtība. Neraugoties uz to, Rucavas pašvaldībai tika firmas mazākuma daļas, jo zemes cena pielīdzināta kadastrālajai vērtībai(3561 eiro), lai gan pašvaldības bilancē zemes vērtība jau tobrīd bija desmit reizes lielāka (50 810 eiro).

Tiesa uzskatīja, ka Bārduļa rīcības dēļ pašvaldība zaudējusi ne mazāk kā 42,4 tūkstošus eiro un 2009.gadā notiesāja viņu par valsts amatpersonas bezdarbību ar smagam sekām. Sods gan pieticīgs – desmit mēnešalgas jeb divarpus tūkstoši eiro, kas sen jau kā samaksāti. Tomēr tieši līdz ar šo spriedumu sākās tiesiskais riņķadancis. Ziņa no tiesas tika ignorēta.

Bārdulis vairākus mēnešus netika atbrīvots no amata domes vadībā, ko liedz ieņemt notiesājošs spriedums.

"Netika paziņots, ka ir stājies spēkā notiesājošs spriedums, līdz ar to viņš amata atlīdzību nevarēja saņemt, ir radīti zaudējumi pašvaldībai, un tās pienākums ir zaudējumus piedzīt. Tāda bija mūsu sarakste vairāku gadu garumā. Šobrīd patiesība būs uzvarējusi," vērtē Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Pašvaldību departamenta direktora vietniece Liene Kristapsone

Vispirms deputāti nolēma, ka nepamatoti izmaksāto darba algu (2588 eiro) no Bārduļa piedzīs, tad - ka nepiedzīs, līdz nupat, šogad aprīlī atkal nolēma to atprasīt, lai novērstu iepriekšējā lēmuma prettiesiskumu. Tiesa, ne visi deputāti tā uzskata. Iemesls – Bārdulis taču algu saņēmis par strādāšanu.

"Tā ir bezkaunība no šī brīža valdošās koalīcijas puses. Tā nedrīkst darīt!," sašutis ir Rucavas novada domes deputāts  Viktors Čamans ("Novada attīstībai").

Čamans ir stāvējis cieši blakus gan lēmumam par zemes ieguldīšanu Papes ostā, gan vadījis domi, kad zeme tika pārdota.

"Tie laiki ir beigušies, kad uzņēmumu ar divu tūkstošu latu pamatkapitālu uzskata par milzu investoru. Un lielā mērā šeit notiekošais ir projekcija valstī notiekošajam. Varbūt nekorekti, nevis nelikumīgi. Es ceru, ka Rucavā tie laiki ir beigušies," atzīst Rucavas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Guntis Rolis ("Domubiedri").

Tomēr kopš sprieduma pagājuši jau četrarpus gadu, bet Rucavas novada dome aizvien nav spējusi saņemties, lai iesniegtu prasību tiesā un mēģinātu piedzīt tos līdzekļus, kas minēti arī krimināllietā - ka Rucavai nodarīti zaudējumi par 42,4 tūkstošiem eiro jeb 29 797 latiem.

Sabiedrība par atklātību "Delna" direktors Gundars Jankovs uzskata, ka pašvaldībai jārīkojas pēc likuma: "Par valsts un pašvaldības mantas izšķērdēšanu, ja ir radīti zaudējumi, tad jāvēršas pret šo personu. Man ir jautājums, kā viņi rīkotos, ja šos zaudējumus radītu trešā persona, kas nav domes deputāts vai tās priekšsēdētājs?  Tur būtu nekavējoties prasība tiesā ar aicnājumu piedzīt naudu." 

Līdzīgu ieteikumu sniedzis arī domes jurists, atsaucoties uz Valsts pārvaldes iekārtas likumu. Tomēr deputātu vairākums aizvien nespēj vienoties, vajag mēģināt novadam atgūt naudu vai nē, un vai maz tie bijuši reāli zaudējumi.

"Es apšaubu to izmeklēšanu par 29 tūkstošiem, es apšaubu to pamatotību, ka tur ir kaut kas zaudēts," skeptisks ir Rucavas novada deputāts Andis Rolis ("Vienoti novadam").

"Manā skatījumā labāk tāda lieta lai vispār nav. Jo tā ir sarežģīta un nav pārliecības, kā rīkoties pareizi. Jau ilgs laiks pagājis, ir tās versijas jau vairākas, ne tikai viena..." uzskata Rucavas novada domes deputāts Romārs Timbra (LZS).

Savukārt Līga Stendze (“Duvzare”) ir pretējās domās: "Tad, kad bija jābalso par šī pretlikumīgā lēmuma atcelšanu, es balsoju par. Un, kad būs jābalso par 30 tūkstošu piedzīšanu, es balsošu par. Un tad attiecīgi tiks iesniegta prasība tiesā, un tiesa izšķirs – piedzīt vai nepiedzīt."

Galu galā pērn novembrī domnieki izveidojuši darba grupu, kurai jāsniedz savs atzinums pārējiem Rucavas tautas kalpiem. Tiesa,arī šī atzinuma aizvien vēl nav. Darba grupu vada deputāts Čamans.

"Delnas" direktors Gundars Jankovs atzīst, ka šādi tiek radīta ne tikai visatļautības, bet arī nesodāmības sajūta: "Un tas, ka ir tiesas spriedums, iziets process, bet dome vispār nerīkojas tālāk. Šī persona paļaujas uz to, ka ir spriedums, bet redziet, es esmu samaksājis sodu un no mani nekā vairs nevajag piedzīt."

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) nesen rucavniekiem aizrādīja, ka domei būtu jālemj par zaudējumu – desmit tūkstošu eiro piedzīšanu no cita kolēģa, bijušā mēra Anda Roļa. Tomēr lēmums noraidīts, nemaz nenonākot līdz domes sēžu darba kārtībai.

Te gan jāatzīmē, ka viens no domniekiem ir viņa brālis.

Šie Rucavas gadījumi parāda gan to, cik grūti pieņemt lēmumus mazās pašvaldībās, kur visi viens otru pazīst, dzīvo kaimiņos vai ir viens otram rada. Bet vienlaikus nostiprina pārliecību par to, ka pa pašvaldības īpašumu var saimniekot nu gluži kā pa savu smilšu kasti.

Papes ostā šajā laikā tā arī nekāda attīstība nav notikusi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt