Krustpunktā

Nedēļas aktualitātes komentē žurnālisti un socioloģe

Krustpunktā

Tiesībsargs Juris Jansons: Vardarbība pret sievieti - sociāls fenomens Latvijā

RB Rail vadītāja Baiba Rubesa: Latvija kā tilts starp Austrumiem un Rietumiem

Rubesa: Rimšēviča aizturēšana nogalināja viņa karjeru

Latvijas Bankas (LB) prezidentam Ilmāram Rimšēvičam pēc aizturēšanas vajadzēja atkāpties no amata vai vismaz paņemt bezalgas atvaļinājumu. To intervijā Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" sacīja bijusī bankas "Citadele" padomes locekle, pašreizējā Baltijas valstu kopuzņēmuma "RB Rail" vadītāja Baiba Rubesa.

"Es viņu ļoti labi saprotu, jo acīmredzot viņš jūtas pilnīgi nevainīgs," sacīja Rubesa, vērtējot Rimšēviča lēmumu palikt LB prezidenta amatā. Viņasprāt, Rimšēvičam saistībā ar aizdomām par kukuļņemšanu gan būtu jāatstāj LB prezidenta amats.

"Tā nelaime jau ir tāda, ka ar to, kādā veidā KNAB [Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs] aizturēja Rimšēviču un kādā veidā tas parādījās medijos, tanī brīdī nogalināja Ilmāra Rimšēviča karjeru. Vienkārši nogalināja," skaidroja Rubesa.

Viņa atzīmēja, ka centrālās bankas prezidenta aizturēšana Latvijas reputāciju "nolika zem sitiena".

"Manuprāt, pirmā kļūda bija Rimšēviču pratināt tanī stilā, kā tas notika, ja šie gadījumi tiešām bijuši četrus vai astoņus gadus atpakaļ. Vai tiešām, sestdienas vakarā ielidojot lidostā, vajadzēja ar kamerām paņemt, tad turēt un tā tālāk," sprieda Rubesa un uzsvēra, ka tobrīd Latvijas augstāko amatpersonu komentāri izpalika.

Pēc viņas teiktā, atbildīgajām iestādēm vajadzēja saprast, ka centrālās bankas prezidenta aizturēšana uzreiz liks Latvijas vārdam izskanēt Eiropā un pat visā pasaulē.

Bijusī bankas "Citadele" padomes locekle izteica cerību, ka tiesībsargājošās iestādes šo lietu izmeklēs pamatīgi un raiti.

Tāpat viņa cer, ka "aiz visiem šiem ļoti bieziem dūmiem nav uguns", un atzina, ka būs ļoti vīlusies, ja izrādīsies, ka Rimšēvičs tiešām ņēmis kukuli.

"Rimšēviča kungu pazīstu 25 gadus. (..) Esmu ar viņu sastapusies Atmodas laikā. Ziniet, mans tēvs arī bija Latvijas Bankas padomē pirmajos gados. Līdz ar to mans iespaids par Rimšēviča kungu ir, ka viņš ir augsta līmeņa profesionālis un, cik man redzams un zināms, godprātīgi strādājis," viņa uzsvēra.

Rubesa norādīja, ka viena no kļūdām jebkurā amatā ir būt tajā pārāk ilgi. Arī Rimšēviča lēmums kļūt par LB prezidentu trešo pilnvaru termiņu, pēc Rubesas domām, "bija kļūda".

"(..) Tad, kad ilgi esi vienā varas bagātā amatā, tu jūties ļoti drošs un tu jūties, ka vari runāt ar visiem."

Runājot par Rimšēviča tikšanos ar maksātnespējas administratoru Māri Sprūdu, lai, pēc Rimšēviča vārdiem, apspriestu dažādus likumprojektus, Rubesa sacīja – arī viņa "ar visādiem cilvēkiem sēdējusi pie viena galda šāda veida sarunās". "Tu vari tam arī nepiekrist," viņa sacīja. "Respektīvi, man vienkārši ir grūti ticēt, ka Rimšēvičs būtu šādā veidā rīkojies."

KONTEKSTS:

Rimšēvičs tiek turēts aizdomās par kukuļa pieprasīšanu un pieņemšanu lielā apmērā - ne mazāk kā 100 000 eiro organizētā grupā. Otrs šajā lietā aizdomās turētais ir uzņēmējs Māris Martinsons. Lietā nefigurē neviena no Latvijā pašlaik strādājošajām kredītiestādēm. “De facto” ziņoja, ka KNAB sāktais kriminālprocess pret Rimšēviču ir saistīts ar 2013.gada notikumiem un šobrīd likvidējamo "Trasta komercbanku". Pats Rimšēvičs paziņoja, ka viņš ir kļuvis par dažu komercbanku koordinēta uzbrukuma mērķi.

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti