RSU profesors: Valstij jādomā par karantīnas telpām Covid-19 pacientiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Latvijas iedzīvotājiem ir grūtības Covid-19 karantīnas vai pašizolācijas laikā nodrošināt distancēšanos no pārējiem mājsaimniecības locekļiem, jo mājokļi ir nelieli, tāpēc valdībai būtu jādomā par iespēju palīdzēt iedzīvotajiem šādās situācijās, LTV raidījumā “Šodienas jautājums” pauda Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Sabiedrības veselības un epidemioloģijas katedras vadītājs Ģirts Briģis.

Viņš pastāstīja, ka RSU notiek vairāki pētījumi par Covid-19 ietekmi, un viena problēma, ko izgaismoja pārslimojušo un viņu tuvinieku intervijas, ir tas, ka mājokļi bieži vien ir nelieli un tur reāli distancēties, izolēties, organizēt savu sadzīvi pēc jaunajiem noteikumiem ir ārkārtīgi sarežģīti.

Vasarā dažas ģimenes šīs problēmas risināja, būvējot teltis, bet tagad, rudenī, ziemā valstij būtu jādomā par iespēju risināt šo problēmu, pauda Briģis.

“Šeit ir, ko padomāt, vajadzētu iesaistīties Labklājības ministrijai un valdības koordinācijas darba grupai, vajadzētu pievērst uzmanību un sniegt palīdzību,” sacīja Briģis.

Viņš norādīja, ka ārzemēs ir izmēģināti varianti, izmantojot brīvas viesnīcas, “varbūt var nākt pretim ar risinājumiem, par to noteikti jāsāk domāt”.

Iepriekš SPKC departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs, jautāts, vai no infekcijas ierobežošanas viedokļa ir pareizi nosūtīt inficētus cilvēkus pie veseliem cilvēkiem uz vietām, kur nav iespējams izolēt saslimušos, LSM atzina, ka “no ideālā viedokļa visiem būtu jāatrodas atsevišķos boksos, taču mēs dzīvojam reālajā pasaulē un tas nav iespējams”.  “Esošā realitāte ir tāda, ka cilvēks ar viegliem simptomiem ārstējas mājās. Un mums 90% cilvēku ārstējas mājās, un bieži vien – kontaktā ar citiem cilvēkiem. Risks [inficēties] šajā gadījumā ir pieļaujams, jo no tā nevar izvairīties,” toreiz sacīja SPKC pārstāvis.

Tikmēr Veselības ministrijas parlamentārais sekretārs Ilmārs Dūrītis (“Attīstībai/Par!”) raidījumam atzina, ka pašreizējais regulējums, kas atļauj tikai individuālās interešu izglītības nodarbības un treniņus un liedz tos apmeklēt bērniem no vienas ģimenes, ir regulējuma nepilnības.

Dūrītis atzina, ka jautājums par to ir vietā un nav īsti pamatojuma, kāpēc bērni no vienas mājsaimniecības nevarētu kopā iet uz treniņu. Viņš sacīja, ka par šo noteikti būs jādiskutē un jāmaina.

KONTEKSTS:

Latvijā 10. jūnijā beidzās 12. martā izsludinātā ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Vīruss joprojām cirkulē, un pret to nav nedz zāļu, nedz vakcīnas. Arvien ir spēkā atsevišķi ierobežojumi Covid-19 izplatības mazināšanai.

Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga, un 14 dienu kumulatīvais Covid-19 saslimšanas gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju pārsniedzis 25 gadījumus. Pieaug arī rindas uz Covid-19 testiem, un cilvēki bez simptomiem jau ir aicināti uz pārbaudi nepieteikties.

Reaģējot uz slimības izplatību, valdība nolēma, ka sejas aizsargmaskas sabiedriskajā transportā no 7. oktobra ir obligātas. 13. oktobrī valdība lēma, ka maskas jāvalkā arī sabiedriskās vietās, kur uzturas vairāk nekā 15 minūtes. Pašlaik Latvijā publiskos pasākumos iekštelpās var pulcēties līdz 500 cilvēkiem, brīvā dabā – līdz 1000. Privātos pasākumos iekšā var pulcēties 30, bet ārā - 300.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti