Panorāma

Panorāma

Panorāma

Valsts prezidentu vēlēs 29. maijā

RSU diskutē par prorektora saistību ar čeku

RSU diskusijā par prorektora saistību ar «čeku» prasa gan atstādināt, gan izbeigt «raganu medības»

Vai cilvēks, kura vārds atrodams VDK aģentu sarakstos, drīkst strādāt augstskolas vadībā? Uz šādu jautājumu atbildes meklēja Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) mācībspēki, studenti un darbinieki. Šīs augstskolas pārstāvju vidū izcēlies konflikts par veselības studiju prorektora Gunta Baha iespējamo sadarbību ar čeku. RSU personāls sadalījies divās daļās – vieni pieprasa Baha atstādināšanu, citi aicina izbeigt “raganu medības”.

Kāda cilvēka atrašanās Valsts drošības komitejas (VDK) aģentu kartotēkā ir pārbaudījums ne vien viņa radiem un draugiem, bet arī kolēģiem darbavietā. Tas rada pamatotus jautājumus, saasina vecus konfliktus un galu galā grauj atmosfēru kolektīvā un darba vietas reputāciju. Pašlaik ar šādu izaicinājumu saskārusies Rīgas Stradiņa universitāte. Lai atrisinātu konfliktsituāciju, pirmdien, 20. maijā, universitātē rīkota atklāta diskusija.

Rīkot atklātu sarunu ar kolēģiem rosinājis RSU veselības studiju prorektors Guntis Bahs, kura vārds atrodams VDK aģentu kartotēkā: “Esmu uzaicinājis savus vistuvākos kolēģus, darbabiedrus, lai pats pastāstītu savu stāstu un neļautu šo informāciju interpretēt savādāk.”

Baha skaidrojums ir šāds – astoņdesmito gadu nogalē “čeka” viņu vairākkārt pratināja par darbībām ar ārvalstu valūtu, kas padomju laikos skaitījās nopietns noziegums. Taču viņš neesot savervēts un nekādus ziņojumus čekai neesot gatavojis.

Diskusijas laikā izskanēja gan aizstāvības runas, gan aicinājumi Baham atkāpties no prorektora amata, lai nekaitētu universitātes reputācijai. Tomēr viņš pats atkāpties neplāno.

Arī RSU rektors Aigars Pētersons neredz iemeslu atstādināšanai: “Nav neviena likumdošanas punkta, kur būtu paredzēts godīgus darba darītājus dalīt divās daļās: vieni, kas ir “čekas maisos”, un otri, kuri nav “čekas maisos”.”

Rektors gan pieļāva, ka pie jautājuma par Baha atbilstību amatam varētu atgriezties, ja parādīsies pierādījumi, kas apliecinās viņa sadarbības faktu, piemēram, “čekai” gatavotie ziņojumi. Bahs jau vērsies ar iesniegumu tiesā, lai tā izvērtē viņa iespējamo sadarbību.

Vērsties tiesā un rīkot diskusiju Bahs izlēma tikai pēc tam, kad kolēģi sāka skaļi uzdot jautājumus par neskaidrībām viņa biogrāfijā. RSU Farmakoloģijas katedras vadītāja Santa Purviņa pirms nedēļas sociālajā tīklā “Facebook” pārpublicēja VDK aģenta kartīti ar Baha vārdu un retoriski jautāja: kā lai šādā situācijā jūtas citi pasniedzēji un studenti un kādu postu tas nodara augstskolas tēlam? Pēc Baha sūdzības profesores rīcību tagad vērtē universitātes Ētikas komisija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti