RPP priekšnieks: «Zālīšu» bizness formāli pieder vietējiem

Rīgā tā dēvēto ''legālo narkotiku'' tirdzniecības vietas formāli pieder Latvijas iedzīvotājiem un pie bodītēm novērotais liecina par katastrofu, atzina Rīgas Pašvaldības policijas (RPP) priekšnieka pienākumu izpildītājs Juris Lūkass.

Lai arī īsto narkotiku un citu nelegālo apreibinošo vielu biznesam bieži ir starptautisks raksturs, RPP vērojumi liecina, ka Rīgā ''legālo narkotiku'' rūpalus pārsvarā organizē uzņēmumi, kas reģistrēti kā piederoši Latvijas iedzīvotājiem.

"Mums šīs personas ir zināmas - tie ir Latvijas iedzīvotāji, bet vairāk tas neko neizsaka. Šīs firmas ir reģistrētas uz Latvijas valstspiederīgo vārdiem. Ja citas atbildīgās institūcijas ir gatavas pētīt dziļāk biznesa organizētājus, tad RPP ir gatava sadarboties un sniegt nepieciešamo informāciju," piebilda RPP priekšnieks.

Pēc RPP rīcībā esošās informācijas, patlaban galvaspilsētā ir 32 aktīvas tirdzniecības vietas. Visvairāk tirgotavas atrodas centrā.

Lūkasa vadītā iestāde dara visu, lai likumīgiem līdzekļiem apkarotu šo biznesu, taču bez atbilstošām likumdošanas izmaiņām cīņu uzvarēt nevarēs. "Vajadzētu cilvēkiem, kuri atbildīgi par lēmumu pieņemšanu, pasēdēt mašīnā un pavērot, kas notiek pie šīm tirdzniecības vietām. Tā ir katastrofa. Vakarā pastaigājoties, es ar savu profesionālo aci redzu, kas sēž un pīpē šīs lietas. Skats ir briesmīgs. Auditorija pamatā ir jaunieši, bet mūsu darbinieki arī novērojuši, ka pie šīm tirdzniecības vietām piebrauc pietiekami situēti cilvēki un iegādājas apreibinošās vielas," uzsvēra Lūkass.

RPP gan ir grūti izsekot, no kurienes šie maisījumi tiek atsūtīti. Pašvaldības policijas novērojumi liecina, ka ''legālo narkotiku'' tirgošana ir ļoti labi organizēts bizness, proti, policija vienu tirdzniecības vietu pārbaudījusi vairākas reizes dienā, bet tā pēc likumsargu aizbraukšanas turpinājusi darboties.

"Tā ir cīņa uz likuma pārkāpšanas robežas. Mēs kontrolējam un pārbaudām legālu tirdzniecības vietu - prece nav aizliegta Latvijā un to ir tiesības pārdot līdzīgi kā tirgoties ar zeķēm un tomātiem. Galvenā problēma - regulējuma neesamība, jo patlaban ikviens, tostarp nepilngadīgais, var brīvi un legāli iegādāties šos izstrādājumus. Ja, protams, policija šādu klientu aizturēs par atrašanos reibumā, tad viņam būs sods," norādīja Lūkass.

Uz norādi, ka Saeima nu jau vairākkārt pieņēmusi likumdošanas uzlabojumus, kas ļauj pastiprināt cīņu ar šīm apreibinošām vielām, Lūkass atbild kodolīgi: "Izejiet uz ielas un paskatieties, vai šie grozījumi ir radījuši augļus vai nav radījuši augļus. Es jums saku: izejiet uz ielas pretim šai vietai un pavērojiet, kas notiek."

Lūkass uzskata, ka šīm vielām, kas izraisa apreibinošu iedarbību, ir jābūt aizliegtām vai arī tās jākontrolē līdzīgi kā medikamenti.

Ņemot vērā RPP pēdējā laika aktivitātes, RPP priekšnieks atzīst, ka policija gaidot, kad rūpala organizētāji izrādīšot pretestību. Mēs gaidām to brīdi, kad viņi sāks to darīt. "Mēs esam gatavi tam, jo darbojamies likuma robežās un mums ir sabiedrības atbalsts," piebilda Lūkass.

Ņemot vērā, ka pēdējā laikā, iespējams, iedzīvotāji aizdedzinājuši šīs tirdzniecības vietas, RPP gan māc bažas un iesaka, lai iedzīvotāji neaizraujas ar linča tiesu, taču jebkurā gadījumā policijas uzdevums ir rūpēties par likumības un kārtības ievērošanu. Sociālajos forumos RPP priekšnieks ievērojis, ka iedzīvotāji pauduši radikālus viedokļus par cīņu pret bodītēm.

Jau ziņots, ka pēc RPP rīcībā esošās informācijas, patlaban galvaspilsētā ir 32 aktīvas tirdzniecības vietas. Laikā no 1.oktobra līdz 16.oktobrim Pašvaldības policija veikusi 56 pārbaudes, no apgrozījuma izņemti 1327 iepakojumi ar nezināmas izcelsmes vielām.

RPP noformējusi 24 administratīvā pārkāpuma protokolus par tirdzniecības noteikumu pārkāpumiem.

Policija šajā laikā aktīvi ir strādājusi ar tiem īpašniekiem, kuri savas telpas nodevuši bodīšu uzturētājiem. Atskaites periodā augu maisījumu tirdzniecību izdevies pārtraukt septiņos objektos.

Šajā laikā kontrolētas ne tikai tirdzniecības vietas, bet arī to klienti. Policija aizturējusi 36 personas uz aizdomu pamata par atrašanos narkotiku reibumā, no tām desmit bijušas nepilngadīgas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti