Dienas ziņas

Galīgo lēmumu sola nedēļas laikā

Dienas ziņas

Zemenes un ķirši šogad ienāksies vēlāk

Aprūpes centrā izmanto saules kolektoru enerģiju

Rožupes aprūpes centrā izmanto saules kolektoru enerģiju

Līvānu novada Rožupes pagastā jau sešus gadus darbojas alternatīvās aprūpes centrs vecāka gadagājuma klientiem, bet krīzes situācijās tur uzņem arī bērnus. Attīstot centra infrastruktūru, tajā izvietoti saules kolektori. Projekta galvenais mērķis – ar atjaunojamo enerģiju nodrošināt karstā ūdens piegādi un tā ievērojami samazināt elektrības patēriņu, līdz ar to arī izmaksas.

Uz alternatīvās aprūpes centra "Rožlejas" jumta šobrīd uzstādīti 16 saules kolektori, kuru kopējā platība ir 36 kvadrātmetri, un tie nodrošina jaudu 29,2 kilovatu apmērā. Iegūto saules enerģiju siltummezgla telpā izmanto karstā ūdens sagatavošanai. Te izvietoti divi boileri ar tilpumu 2000 litri - ar to pietiek, lai silto ūdeni varētu izmantot visā ēkā.

"Pamatprincips ir tas, kad šķidrums tiek sildīts augšā uz saules baterijām. Tālāk viņš nonāk no jumta lejā, atnāk uz šiem boileriem, kas izvietoti šajā siltummezglā. Un šeit notiek tā siltuma apmaiņa," stāsta Rožupes pagasta pārvaldes vadītājs Andris Neicenieks.

"Siltais ūdens ziemas periodā mums tika nodrošināts no apkures. Vasaras periodā mēs pārslēdzāmies uz elektriskiem boileriem. Šobrīd visi elektriskie boileri atslēgti, mēs strādājam jau gandrīz veselu mēnesi ar ūdeni, ko sasilda šie saules kolektori," klāsta alternatīvā aprūpes centra "Rožlejas" vadītāja Gunta Jaudzema.

Izmantojot saules kolektorus, iecerēts pēc iespējas maksimāli samazināt siltumenerģijas un energoresursu patēriņu.

Šobrīd aprūpes centrā uzturas 34 Līvānu un tuvējo novadu iedzīvotāji, kas ir arī lielākais iespējamais klientu skaits. Līdz ar to karstais ūdens lielos apjomos lietots katru dienu.

"Mēs izmantojam silto ūdeni gan telpu uzkopšanai, gan trauku mazgāšanai. Gan arī visās istabiņās ir izlietnes un ikdienas higiēnai tiek izmantots siltais ūdens. Protams, arī visas dušas dienas. Un veļas mazgāšana," piebilst Jaudzema.

Saules enerģija centram būs nodrošināta visa gada garumā, jo arī tad, kad saules stari ar cilvēka aci nav saredzami, kolektori – kaut arī mazākā apjomā – tomēr tos uztver.

"Tagad tie jaunie kolektori jau ir tādi attīstījušies. Līdz ar to vairāk uztver saules gaismu. Un arī ziemas mēnešos, cik tas būs efektīvi, tas būs jāskatās praksē. Pirmā ziema paies, tad arī redzēsim," saka Līvānu novada Būvniecības un infrastruktūras daļas vadītājs Intis Svirskis.

Rožupes alternatīvās aprūpes centrs ir otrā ēka Līvānu novadā, kur saimnieciskos nolūkos izmanto tieši saules enerģiju. Pirmie rezultāti, kad varēs salīdzināt, cik lielā mērā elektroenerģijas patēriņš un izmaksas samazinājušās, gaidāmi nākamnedēļ.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt