Dienas ziņas

Miris jau otrs Krievijas izlūkdienesta priekšnieks

Dienas ziņas

Dienas ziņas

«Rožkalnos» vēlas uzcelt trešo ģimenes māju

«Rožkalnos» vēlas būvēt trešo māju cilvēkiem ar garīgās attīstības traucējumiem

Gandrīz 20 gadus ciemats "Rožkalni" ir vienīgais Latvijā, kur cilvēki ar garīgās attīstības traucējumiem dzīvo kopā ar sociālajiem darbiniekiem un brīvprātīgajiem. Lai gan daudzi speciālisti atzinuši, ka šī ir lieliska iespēja, kā cilvēkus ar īpašām vajadzībām integrēt sabiedrībā, ciemats aizvien pastāv tikai no ziedojumiem un pašvaldību iemaksām. "Rožkalnos" cer, ka izdosies uzbūvēt trešo ģimenes māju.

"Rožkalnos" rīts sākas agri. Vispirms jāapkopj saimniecība, jāpabaro vistas, truši, jāslauc govis. No savāktā piena saimniecībā pašu patēriņam top dažādi piena produkti. Andrejs ir galvenais meistara palīgs, kuram uzticēti dažādi svarīgi darbiņi.

"Taisīt biezpienu, kult sviestu, sieriņus likt formās un garšvielās. Man patīk strādāt šeit," atzīst "Camphill" ciemata "Rožkalni" iemītnieks Andrejs, ar lepnumu rādot telpu, kur nogatavojas cietie sieri, kas tapuši pašu rokām.

Kad rīta darbi apdarīti, ciemata ļaudis dodas uz dažādām darbnīcām -

gatavo apsveikumu kartītes, iestudē teātra izrādi, ada. Cilvēkiem ar garīgo atpalicību tā ir iespēja būt noderīgiem un dzīvot pilnvērtīgu dzīvi.

"Es labāk [nodarbojos] ar adīšanu. Es Ievai adu žaketi bez pogām, Ilonai adu šalli un vesti, visu ziemas laiku adu. Es neguļu, es adu," stāsta ciemata iemītniece Ruta Budēviča.

Pašlaik "Rožkalnos" dzīvo 10 jaunieši ar garīgās attīstības traucējumiem un, kā atzinuši daudzi speciālisti, šis ir lielisks piemērs, kā šāda veida cilvēkus integrēt sabiedrībā.

"Rožkalnu" saimniece Ieva Zunda gan uzsver: cerēja, ka deinstitucionalizācijas projektā izdosies uzbūvēt trešo ģimenes māju, tomēr likums nevalstiskajām organizācijām šādu iespēju liedz.

"Tā kā atkal lūkosimies pēc finansējuma ārpus Latvijas. Esam nobrieduši, ka šai trešajai mājai ir jābūt. Man zvana ļoti daudz cilvēki un prasa, vai ir iespēja šeit būt.

Es nesaku "nē", pēc diviem trīs gadiem tai ir jābūt. Skices ir, arhitekti ir. Tagad mēs meklējam naudu ārpus Latvijas, tālajā Amerikā," norāda Zunda.

Nākamajā pavasarī "Rožkalnu" ciemats atzīmēs jau 20. gadadienu. Visu šo laiku tas pastāvējis vien no ziedojumiem un pašvaldību iemaksām. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti