Rotāties par spīti visam. Ziemassvētku laikā latviešu dizaineru veidotie gaismas objekti mirdzēs Rīgā un citviet

Spītējot elektrības dārdzībai, Ziemassvētku laikā "Ledus kalns" Bastejkalnā un citi gaismas objekti gan Rīgā, gan citviet Latvijā mirdzēs koši, par to ir pārliecināts Liepājas uzņēmuma "December Design" izveidotājs un vides dizainers Kristaps Štobis. Latvijā tiek uzlabotas iepriekš veidotās dekorācijas un top arī pilnīgi jaunas. Līdzās darbam vietējā tirgū, uzņēmums attīsta arī savu eksportspēju. "December Design" plaši pazīstams Lietuvā un turpina stiprināt savu atpazīstamību Norvēģijā.

Rotāties par spīti visam. Ziemassvētku laikā latviešu dizaineru veidotie gaismas objekti mirdzēs Rīgā un citviet
00:00 / 05:40
Lejuplādēt

Kopā ar uzņēmuma dibinātāju un dizaineru Kristapu Štobi uz brīdi ielūkojamies arī ražošanas telpās, ko bieži apmeklē Liepājas skolēni. Metināšana, lampiņu stiprināšana un citi darbi kā lielā skudru pūznī, kur viens pēc otra top jauni vides objekti. Skatāmies, kā top Rīgai un Bastejkalnam paredzētais "Ledus kalns". Fonā dzirdam, kā notiek darbs ar liela izmēra metāla konstrukcijām.

"Bastejkalns pārtaps par "Ledus kalnu". Šīs būs tādas kā ledus lāstekas vai ledus lauskas, kas piedienas šim stāstam. Ejot pa ledus kalnu, varēs nonākt pie paša svarīgākā – pie kalna virsotnes, tur visus gaidīs kāds neliels pārsteigums, kas ir stāsta kulminācija – interpretācijas par ledus ziediem, pasaku motīviem, ko mēs esam izveidojuši šādās te formās. Mēs ar tehniskiem meistariem domājam, kā katru detaļu izveidot, lai sasniedz gan vizuālo, gan tīri tehniski izpilda savu uzdevumu un kalpo," skaidro Štobis.

Uzņēmums savu darbību Liepājā uzsāka pirms četrpadsmit gadiem. Ja pirmās Ziemassvētku dekorācijas pārsteidza liepājniekus, tad tagad par Liepājas uzņēmumā radīto jau runā ārvalstu mediji. 2021. gadā eksporta apgrozījums sasniedza 34%. Pamata eksporta valstis ir Baltija un Norvēģija. "Deceber Design" dekorācijas var atrast jau 17 Lietuvas pilsētās.

Pērn īpaši tika pamanīts paveiktais Ogrē, stāsta uzņēmuma mārketinga vadītāja Dana Marī Sila: "Uz Ogri skrēja, un Ogre ir pamanīta starptautiskā mērogā, vācu medijs "The Spiegel" rakstīja par Ogri. Tieši tūrisma nesezonā interese par Ogri kā tūrisma galamērķi bijusi lielāka nekā vasarā. Tā ir netipiska parādība tūrismā. Lielākais ieguvums ir tieši vietējiem un mazajiem uzņēmējiem, kas mācēja to pareizi izmantot. Ja dekorācijas 1. decembrī tiks atklātas blakus manai kafejnīcai, tad pagarināsim darba laiku vai uztaisīsim īpašu piedāvājumu, tas ir jāmāk izmantot. No tā iegūst vietējie uzņēmēji un plaukst ekonomika."

"December Design"
"December Design"

Ziemassvētki te ir cauru gadu. Kad svētki beigušies, top rasējumi un idejas jau nākamajai sezonai. Radošu ideju pārpilna ir vides dizainere Elīna Štobe. Ir jāspēj radīt dekorāciju, kas aizkustina gan mazus bērnus, gan liek iemirdzēties acīm vecāka gada gājuma ļaudīm.

"Tas pats interesantākais, kad mums ir sarunas ar pasūtītājiem un klientiem, katru gadu pārsteigt pašiem sevi. Atnāk klients, viņš grib unikālu dekorāciju. Ne vienmēr apakšā ir teika, stāsts, tad nu ir šis komandas lidojums, kā tad radīt īpašo, ļoti personisko, kas, manuprāt, Kristapu aizrauj visvairāk," atklāj Štobe.

Elektrības dārdzība tikai darījusi pasūtītājus piesardzīgākus, bet pašvaldības Latvijā turpinās rotāties arī šajos grūtajos laikos un radīt noskaņu.

Kāda ir situācija šajos neparastajos laikos, stāsta Kristaps Štobis: "Protams, ka mēs jūtam, tas bija arī pirms šīs energokrīzes: klientiem interesē elektrības patēriņi, finansiālais aspekts. Tās ir elektroiekārtas, un tas ir patēriņš. Lai panāktu lielu vilkmes objektu, kas iegūst rezonansi sabiedrībā, dekorāciju budžeti vienmēr ir lieli, projekti pilsētām ir jūtami."

"December Design"
"December Design"

Strauju samazinājumu vai īpašu pasūtījumu kritumu uzņēmums nav izjutis. Mūsdienās pastāv arī dažādi risinājumi, kā iespējams rotāties un resursus taupīt. Štobis min piemēru: "Pieejot klāt, objekts iemirdzas. Objekts paliek pieklusinātāks, kad pie tā nav apmeklētāji, vai ieliekam releja slēdžus, kad izgaismojas tikai noteiktās stundās. Ja mēs agrāk redzējām, ka, braucot cauri pilsētām, kad trijos un četros naktī deg viss noformējums, īsti jau nav kam, 99% guļ."

"December Design"
"December Design"

Zināms, ka Liepājas pašvaldība izvēlējusies šogad jaunus un lielus objektus neveidot, jo pilsēta varot labi iztikt ar esošo klāstu, taču Liepāja noteikti iemirdzēsies svētku rotā gluži kā citas pilsētas. Kristaps Štobis stāsta, ko dzirdējis par situāciju, piemēram, Eiropā: "Grib izpatikt savam vēlētājam vai pilsētas iedzīvotājiem, kas tā krasi paziņo, ka šogad mēs nerotāsimies, neslēgsim rotājumus, mums būs tikai viena eglīte pilsētā, mums jātaupa, bet ir arī pilnīgi cits viedoklis – mēs rotāsimies par spīti visam. Mēs darīsim kā katru gadu, svētki ir jāsvin, emocijām ir jābūt. Mēs, protams, pieslienamies šim otram viedoklim, ka

emocijas ir jārada, nevaram ieslēgties tumsā, jāceļ cilvēkiem noskaņojums, manuprāt, tikai tā mēs visi kopā pārvarēsim visu to ļauno, kas šobrīd ir pasaulē."

Jau šobrīd, negaidot adventi un Ziemassvētkus, ir iespējams apskatīt neierastu un liela grandioza izmēra vides dizaina objektu Latvijas kartes formā, kas izvietots Jūrmalā, Jomas ielā. Latvijā "December Design" dekorācijas šajā gadā būs iespējams aplūkot Liepājā, Rīgā, Ogrē un citās pilsētās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti