Rosina apsūdzēt 2 viltotu Covid-19 sertifikātu ieguvējus un medicīnas darbinieci

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Oktobrī pēc informācijas par iespējamiem fiktīviem vakcinācijas pret Covid-19 gadījumiem Alūksnē, Valsts policija uzsāka izmeklēšanu, iegūstot pierādījumu kopumu, kas tagad ļāvis kriminālprocesu nosūtīt prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai. Kriminālprocesā par aizdomās turētajiem ir atzītas trīs personas – medicīnas darbiniece un divas personas, kuras ieguvušas fiktīvus vakcinācijas sertifikātus, informēja policija.

12. oktobrī Valsts policija saņēma iesniegumu no kādas Rīgas medicīnas iestādes, kas pauda aizdomas par personām, kurām, iespējams, ir viltots Covid-19 vakcinācijas sertifikāts. Proti, slimnīcā bija nonākusi kāda ar Covid-19 inficēta persona, kura sākotnēji uzrādījusi derīgu vakcinācijas pret Covid-19 sertifikātu, bet, slimībai progresējot un veselības stāvoklim pasliktinoties, persona atzinusi, ka sertifikāts ir fiktīvs.

Valsts policijā sāka kriminālprocesu un izmeklēšanā noskaidroja, ka gan slimnīcā esošajam vīrietim, gan viņa dzīvesbiedrei ir iegūti fiktīvi vakcinācijas sertifikāti. Tika arī atklāta informācija par šīs fiktīvās vakcinācijas veikšanas vietu un iesaistītām personām.

Izmeklēšanā jau nākamajā dienā, 13. oktobrī, aizdomās par fiktīvas vakcinācijas veikšanu likumsargi Alūksnē aizturēja 1976. gadā dzimušu sievieti, kas ir medicīnas iestādes darbiniece. Tāpat veiktas kratīšanas personas dzīvesvietā un darba vietā, kuru izņemti datu nesēji un dažādi dokumenti.

Izmeklēšanā iegūta informācija, ka

minētā medicīnas darbiniece vakcīnas ievadījusi vatē.

Iegūstot pietiekamu pierādījumu kopumu, šā gada 23. decembrī kriminālprocess tika nosūtīts uz prokuratūru ar ierosinājumu uzsākt kriminālvajāšanu pret trīs personām: medicīnas darbinieci un divām personām, kuras fiktīvi saņēmušas vakcinācijas sertifikātu.

Pret minēto medicīnas darbinieci tiek ierosināts uzsākt kriminālvajāšanu par dokumenta viltošanu, ko izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās (Krimināllikuma 275. panta otrā daļa), un par automatizētā datu apstrādes sistēmā apzināti nepatiesas informācijas ievadīšanu, kas apstrādā informāciju, kura saistīta ar drošību (Krimināllikuma 243. panta piektā daļa).

Pret sievieti un vīrieti, kurai fiktīvi saņēma vakcinācijas sertifikātu, ierosināts sākt kriminālvajāšanu pēc par viltota dokumenta izmantošanu (Krimināllikuma 275. panta pirms daļa) un par dokumenta viltošanu, ko izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās (Krimināllikuma 275.panta otrās daļas).

Visām aizdomās turētajām personām piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi.

Valsts policija atkārtoti aicina personas, kurām ir informācija par vakcinācijas fakta falsificēšanu, ziņot policijai. Tāpat personas, kuras ir iesaistījušās šādās darbībās, policija aicina pašām labprātīgi pieteikties policijā un sadarboties ar izmeklētājiem. Atkarībā no konkrētas situācijas tiks izvērtēta likumā paredzētā iespēja atbrīvot šādas personas no kriminālatbildības.

KONTEKSTS:

Augustā Valsts policija ziņoja par vairākiem veselības aprūpē strādājošajiem, kas palīdzējuši vairākiem simtiem iedzīvotāju nelegāli tikt pie Covid-19 vakcinācijas sertifikāta. Līdz decembra vidum bija zināms par aptuveni 20 medicīnas darbiniekiem, kas aizturēti saistībā ar fiktīvu Covid-19 vakcināciju un viltus sertifikātu tirgošanu,

Viltoto Covid-19 sertifikātu anulēšana norit gausi. No 200 gadījumiem, par kuriem augustā paziņoja, līdz septembra beigām bija anulēti vien 20. Kopumā anulēti vismaz 39 viltus sertifikāti, informēja Valsts policijā.

Savukārt oktobrī kļuva zināms par mediķu aizdomām, ka Vidzemes slimnīcā miris Covid-19 slimnieks ar, iespējams, viltotu vakcinācijas sertifikātu. Mediķi arī aicinājuši Covid-19 slimniekus ar viltotiem sertifikātiem atklāt patiesību, lai varētu saņemt atbilstošāku ārstēšanu. Vēlāk par aizdomām, ka vairākiem ar Covid-19 slimiem pacientiem ir viltus sertifikāti, paziņoja arī Stradiņa slimnīca.

Tāpat oktobrī Cēsīs un Alūksnē aizdomās par fiktīvu vakcināciju pret Covid-19 aizturēja trīs personas, no kurām divas ir medicīnas iestādes darbinieces. Arī novembrī aizdomās par viltota Covid-19 sertifikāta izsniegšanu aizturēta kāda Siguldas medicīnas iestādes darbiniece un vēl divas veselības nozarē strādājošas sievietes, kurām tika izsniegts viltus sertifikāts.

Saistībā ar fiktīvu vakcināciju pret Covid-19 un viltus sertifikāta izsniegšanu arī Latvijas Televīzijas raidījuma “Aizliegtais paņēmiens” komandai izdevās pieķert poliklīnikas darbinieku, kurš vēlāk tika aizturēts. 

Tikmēr Saeima lēma, ka par viltota Covid-19 vakcinācijas, testēšanas vai pārslimošanas sertifikāta iegūšanu vai glabāšanu noteikta kriminālatbildība. Noteikts, ka par šādiem pārkāpumiem sodīs ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz vienam gadam, īslaicīgu brīvības atņemšanu, piespiedu darbu vai naudas sodu. Vienlaikus paredzēts, ka no kriminālatbildības varēs atbrīvot tās personas, kuras pēc noziedzīgo darbību izdarīšanas labprātīgi paziņos par notikušo un aktīvi veicinās tā atklāšanu un izmeklēšanu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti